Přejít k hlavnímu obsahu
Řemesla

Nejstarší textilní řemeslo nepřestalo být trendy: Paličkování je především o jemnosti a preciznosti

Patří mezi nejstarší a zároveň nejkrásnější textilní řemesla, která vyžadují nejen zručnost, ale i velkou dávku trpělivosti. Paličkování, jemná technika výroby krajek, se po staletí předává z generace na generaci. I dnes přitahuje nové nadšence, kteří oceňují půvab krajek.

Jana Szkrobiszová | 31. 10. 2024

Ve středověkých Benátkách byla krajka považována za znak bohatství a krásy, šlechta a církev si nechávaly zdobit oděvy a roucha jemnými vzory, které se mistrně paličkovaly z tenkých lněných nití. Z italských a belgických dílen se krajky šířily do Francie, kde ve městě Chantilly vyvinuli vlastní styl a věhlas tohoto jedinečného materiálu doputoval až na anglické královské dvory. Vzory krajek byly inspirované přírodou a jemnými květinovými motivy. V českých zemích našla krajka své místo na krojích a slavnostních oděvech, přičemž Vamberk se stal centrem kraječkářského umění v Evropě. Ačkoliv moderní technologie tento tradiční řemeslný postup utlumily, dnes je paličkování znovu objevováno a nachází využití nejen v oděvním odvětví, ale i v interiérové dekoraci.

Mohlo by se vám líbit

Řemeslo: Za vůní dřeva a perníku

Vyučil se kovorytcem, ale už ve škole vyrobil Jiří Rücker svou první ozdobnou formu na perník. A do práce se dřevem se zamiloval.
marianne.cz

Co vše je potřeba k tomuto řemeslu?

Ačkoliv se ruční paličkování krajky může na první pohled zdát jednoduché, ve skutečnosti je to jemná a náročná technika, vyžadující precizní souhru několika klíčových nástrojů. Základem je hrdule, měkký válcovitý polštář plněný slámou nebo pilinami, na který se připevňuje podvinek, tedy detailně propracovaný vzor sloužící jako návod pro vedení nití. „Bez podvinku bychom nemohli udržet symetrii a harmonii vzoru,“ říká Jana Dostálová, zkušená krajkářka. Podle podvinku krajkářka postupuje a vytváří jedinečné krajkové motivy. K práci slouží i klasické paličky, dřevěné tyčinky s namotanou nití, které se vždy používají v párech. Jejich počet se pohybuje od desítek po stovky, v závislosti na složitosti krajky. „Každý pohyb paličkami musí být naprosto přesný, aby krajka získala svou charakteristickou jemnost a strukturu,“ dodává krajkářka.

Mohlo by se vám líbit

Prsteny na míru vytvořené mistry zlatníky podle vašich představ

Sníte o šperku ze zlata s drahokamem podle vašich představ? Zkušení zlatníci, pokračovatelé dlouholeté rodinné tradice, prozradili Marianne, jak díky moderním technologiím a tradiční ruční výrobě dokáží vaši představu o dokonalém šperku, proměnit ve skutečnost.
marianne.cz

Kouzlo ruční práce a její techniky

Pro zajímavost: vytvořit krásné srdíčko z krajky zabere zkušené krajkářce i čtyři hodiny. A to už mluvíme o mistryni svého řemesla, Janě Dostálové, která má za sebou více než 25 let praxe a vedle autorské tvorby umění paličkování také učí. „Lidé se často ptají, proč to trvá tak dlouho. Já jim odpovídám, že každé očko, každý tah paličkou musíte prožít, jinak to nebude ono,říká Jana. Ačkoli dnešní technologie dokáže paličkování nahradit stroji, ztrácí se tím kouzlo lidské práce, které každé krajce propůjčuje jedinečnost. „Lidská ruka tomu dává hodnotu, kterou stroj prostě nenahradí,“ dodává Jana. Dnes se ručně paličkovaná krajka používá na svatebních šatech, oblecích, vánočních ozdobách nebo na přáníčkách – všude tam, kde chcete něco výjimečného. Tato krása vzniká díky jemným nitím bavlny nebo lnu. „Není nic krásnějšího než ten pocit, když vám pod rukama vznikne něco vlastního. To je kouzlo, které mě na paličkování vždycky znovu a znovu okouzlí,“ říká Jana s úsměvem. Paličkování není jen řemeslo, ale spíše umění plné jemnosti a preciznosti, kde každý steh má svůj význam. Jedním z klíčových základů je poloviční steh, který krajce dodává lehkost, a pevnější plátnový steh, který zase tvoří pevnější strukturu. „Tenhle steh je jako základní kámen krajky, drží celou její strukturu pohromadě,“ říká krajkářka. Když chci krajce přidat éterický vzhled, používám pavučinový vzor, který vytváří drobné kruhové dírky připomínající pavučinu. Je to jemné, jako by krajka dýchala,“ dodává s úsměvem. Složitější je motýlkový vzor, kdy paličky vytvářejí drobné uzlíky ve tvaru motýlích křídel takové detaily, které dávají krajce jedinečnost. „Právě v těchto drobnostech je schované kouzlo,“ doplňuje Jana Dostálová.

Čtěte také: Zapomenutá řemesla: Šrotéř, hamerník a další. Jejich náplň práce dnes už neznáme

Řemeslná výroba bývala podstatnou součástí běžného života. Šikovné ruce zpracovávaly vlnu, dřevo, kov, hlínu a další materiály. My už žijeme v jiné době a málokdo si pamatuje, co dělal třeba takový hamerník. Pojďte to s námi zjistit.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Řemesla
Tři generace, jedna vášeň: Jak rodina Slivkových vrací život historickým pokladům z papíru

Tři generace, jedna vášeň: Jak rodina Slivkových vrací život historickým pokladům z papíru

Řemesla
Rozpustí se vám doslova na jazyku, lahodné čokoládové pralinky inspirované francouzskou cukrařinou

Rozpustí se vám doslova na jazyku, lahodné čokoládové pralinky inspirované francouzskou cukrařinou

Životní styl
Honí vás večer mlsná? Vybíráme nejlepší zdravé potraviny, které zaženou chutě

Honí vás večer mlsná? Vybíráme nejlepší zdravé potraviny, které zaženou chutě

Zábava
Kvíz: Poznáte knihu podle postav? Otestujte se, jak dobře si pamatujete hrdiny slavných děl

Kvíz: Poznáte knihu podle postav? Otestujte se, jak dobře si pamatujete hrdiny slavných děl

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit