Celý jste ho zrekonstruovali, což muselo být náročné. Co bylo nejtěžší
Cesta k vysněnému bydlení byla, a pořád ještě je, opravdu složitá a zdlouhavá. Rekonstruovat, navíc za provozu, tahle velký a starý dům je vážně velká dřina, ale když se ohlédnu zpátky, jednoznačně vím, že to stálo za to. Měli jsme i hodně těžké chvíle, kdy jsme si říkali, že jsme si ukousli moc velké sousto a že to nikdy nemůžeme dotáhnout do konce, ale jsme silná dvojka, co to spolu dotáhne do konce i v těžkých chvílích. A na celou rekonstrukci máme dokonce i někdy velmi vtipné historky, kdy na nás něco vypadlo nebo upadlo atd.
Dům před naší rekonstrukcí neměl fasádu, nabízel se tak exkluzivní pohled na sbírku nepřeberného množství druhů cihel, které při stavbě přišly zrovna pod ruku. Střechu kryl polorozpadlý eternit, horní patro bylo zabedněné polystyrenem, aby skrze něj neproudila do domu zima. Dům byl v hrozivém stavu, i když při koupi realitní makléř uváděl, že je dům po částečné rekonstrukci. Tím však myslel, že byly vymalované staré opadané zdi a naprosto šílená koupelna obložená žluto hnědými dlaždicemi.
Rekonstrukci jsme začali střechou, kde jsme vlnitý eternit nahradili tzv. drdlíkovým plastovým šindelem, což pomohlo odlehčit rekonstrukci střechy a chalupa si mohla výrazně oddychnout. Právě při demontáži původní krytiny se zjistilo, že byl krov na mnoha místech neúnosně přetížen a potřeboval opravit, což nám usnadnilo i rozhodování o přidání podlouhlého místně tradičního okna, nazývaného jako lužické okno nebo štičí tlama. Díky tomu se začal chalupě vracet její původní ráz.
Na řadu pak přišla výměna špaletových oken za dřevěná eurookna, zateplili jsme zděnou část domu, udělali novou fasádu a vrhli se na renovaci vnější části roubení. Samotná roubená konstrukce nebyla poškozená, proto se mohlo přistoupit „jen” k obnově dřevěného obkladu, který byl zhotoven zhruba kolem roku 1890. Kompletně jsme chalupu odstrojili a odhalili konstrukci masivních trámů podstávkového domu. Dřevěné obložení jsme zbavili tmavě hnědých až černých nátěrů pomocí louhu, pak jsme je obrousili a namontovali zpátky. Bylo to sice zdlouhavé, ale podařilo se nám díky tomu zachovat veškeré řezby a detaily, které by pískování pravděpodobně úplně zničilo.
Během toho přišla na řadu i úprava zahrady, abychom se nenudili a nevyšli ze cviku. A následně rekonstrukce vnitřní části domu. Na výměnu a úpravu střechy, zhotovení fasády, osazení nových oken a rozvodu topení jsme si pozvali profíky, jinak veškerou rekonstrukci jsme dělali svépomocí. Celá rekonstrukce byla opravdu velmi náročná, nejenom finančně, ale i časově. Častokrát jsme museli řešit problémy, o kterých jsme ani neměli tušení, že jsou potřeba udělat. Do nějaké části jsme se pustili a k tomu se objevilo dalších pět, které na nás vypadly a byly ještě akutnější.