Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Příroda všemi smysly: Sto vůní lesa

Na splíny je nejlepší pohyb, klidně pouhá procházka. A vede-li lesem, o to lépe. Lesní vůně zaručí terapeutický úspěch takřka stoprocentně! Zajímavé je, že les voní stále svěže, pohodově, optimisticky... byť v každou roční dobu jinak.

Jana Kantorová | 11. 09. 2023

Text: MONIKA OTMAROVÁ 

Čím stromy voní? Některé dřeviny do okolí uvolňují silice – těkavé látky vytvářené rostlinami na vlastní obranu. Vdechování těchto éterických olejů má skvělé aromaterapeutické účinky. Silice pozitivně ovlivňují dýchací ústrojí, imunitu, jsou antiseptické a povzbuzují životní vitalitu... Mezi borovicemi se třeba doporučuje pobývat při potížích s vysokým tlakem. Procházka borovým hájem přispěje ke snížení krevního tlaku a zmírnění obtíží s dechem, ale také nabíjí energií, zlepšuje náladu, posiluje mysl. Proto se borovice vysazují do areálů psychiatrických léčeben. Letní vůně takového borového lesa v okolí Máchova jezera prostoupí do plic, ale i do kůže a hned vyvolá euforii. Ozdravné účinky má i jedle balzámová pomáhající uvolnění dýchacích cest. K jedlím se vyplatí jít před zkouškou i jinou událostí vyžadující koncentrovanou mysl. Vůně jedlového jehličí pomáhá lépe se soustředit. 

Galerie: Jak voní les?
Mohlo by se vám líbit

Příroda plná zajímavostí: Zvířecí meteorologové

Kohout, rosnička, vlaštovky a mnohá další zvířata instinktivně vycítí změny počasí. Pozorujte v přírodě jejich chování. Prozradí vám, zda se blíží déšť, nebo jestli bude celý den slunečno.
marianne.cz

MEZI STROMY JE SLADCE 

Některé lesní rostliny nelze minout právě kvůli vůni. Taková konvalinka vonná díky ní našla využití při výrobě parfémů, mýdel, šamponů. Kosmetický průmysl s oblibou využívá i violku vonnou rostoucí v našich lesích a hájích. I ta příjemně a specificky voní, navíc je léčivá (při kašli i kataru průdušek). Nelze opomenout voňavé lesní plody. Jahody, maliny, ostružiny... Potěšení pro nos i chuťové buňky! Maliník a ostružiník (stejně jako violka) dokážou prospět také zdraví. „Listy maliníku a ostružiníku odpovídají rčení, že v jednoduchosti je krása. V lese je jich spousta a snadno se sbírají i suší. Mohou se použít jako základ bylinných čajových směsí. Podporují sliznice v těle a místo mají rovněž v gynekologii,“ vyzdvihuje využití malin i ostružin Simona Berková, bylinkářka a lektorka jógy. 

Mohlo by se vám líbit

Divoká příroda: Král vrcholů hor

Kozorožec je pánem alpských kopců. Zdolává je jako zkušený horolezec a svým lidským kolegům přitom dává na odiv své majestátní rohy.
marianne.cz

... UŽ ROSTOU! 

Vstoupí-li houbař v létě do lesa, mívá záhy jasno, zda odejde s prázdnou či ne. Když totiž houby rostou, je jimi les silně cítit. Ač nejintenzivněji voní houby sušené, i v lese se vyskytuje řada silně aromatických druhů. Některé voní libě, jiné od sběru odrazují... Což může být chyba! To je případ hadovky smrduté. S odkazem na vzezření se jí také říká penis nestoudný. Vykoledovala si nelichotivé přídomky, účinky na lidské zdraví má však příznivé. A přes nepříjemný zápach je jedlá, navíc chutná překvapivě lahodně. Pod smrky to sem tam zavoní anýzem. Po něm získal jméno vzácně rostoucí pavučinec anýzový. Výraznou kokosovou vůni v březových hájcích má zase na svědomí ryzec vonný. A co značí rybí pach uprostřed lesa? Až slanečkový odér vydává ryzec syrovinka. 

Mohlo by se vám líbit

Když se na jaře probouzí příroda: Sympatický sedmispáč

Plch je drobný hlodavec, který přebývá v lesích, dobře ukrytý před zraky lidí. Pokud si však pro své námluvy vybere půdu vašeho domu, připravte se na pěkně hlučné noci.
marianne.cz

Léčení lesem 

Že má les příznivé účinky na zdraví psychické i fyzické, potvrdila řada vědeckých kapacit z rozličných oborů. V Japonsku má kořeny takzvaná lesní terapie, která se dnes jako léčebná metoda používá po celém světě. V zemi vycházejícího slunce vznikla v 80. letech 20. století a dostala název Shinrin-yoku – v překladu něco jako „lesní koupel“ či „přijímání lesa skrze smysly“. Lesní terapii jako vědeckou metodu zpopularizoval japonský doktor a imunolog Quing Li. To když dokázal, že pobyt v prostředí lesa hraje důležitou roli v obraně lidského těla proti bakteriím, virům a vzniku rakovinotvorných buněk. 

Mohlo by se vám líbit

Příroda: Hra na lásku s ‚drsňačkou‘

Jedinou básní K. H. Mácha zakonzervoval mezi našinci vizi, že hrdlička je pták symbolizující lásku. Od doby, kdy v Máji ‚hrdliččin zval ku lásce hlas‘, funguje zmíněný pták jako synonymum jemných citů. Za něžnou vizáží je ale v reálu skryt energický živočich, který umí i seknout a v páření city moc neřeší.
marianne.cz

Vůní ke vzpomínkám 

O vůních se tvrdí, že jsou nejkratší cestou k emocím. Vědci to vysvětlují tím, že pachový signál putuje do limbického centra sídlícího v mozku. A právě tahle část mozku je klíčovou pro citové prožívání a emoce. Stačí, aby člověka praštila do nosu například vůně vanilky, skořice, jablečného štrúdlu a... vrací se zážitek. Jako tenkrát o prázdninách u babičky na chalupě! Podobně může vůně stromů připomenout toulky lesem s první láskou, atmosféru Vánoc, prázdniny. Přesně za takové vjemy mohou paměťové stopy, které se v minulosti spojily s konkrétními vůněmi. Jak je lidský nos znovu ucítí, mysl mu onu vzpomínku ihned vyvolá, nabídne. 

Zajímavosti:  

  • Violka vonná alias fialka. Tmavě fialový kvítek je malý, ale o to intenzivněji voní.  
  • Šišky jedle voní o trochu více než jedlové jehličí. Sílu vůně zvyšuje působení a aktivita slunečních paprsků.  
  • Když se nedostává čas na pobyt v lese, nezbývá než si les udělat doma. Éterické oleje ze stromů krásně provoní místnosti; jedny přinesou povzbuzení do pracovny, jiné zklidnění do ložnice...  
  • Syrovinka a ryzec dokážou les provonět a současně turistu znejistět v tom, co tu vlastně přesně cítí. 
Mohlo by se vám líbit

Když věda a příroda spojí své síly

Většina beauty značek přicházejících s novinkami už pochopila, že propojení tradic, přírody a moderních poznatků přináší neuvěřitelné výsledky, což představuje výhru pro životní prostředí i ženskou krásu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Cestování
Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Cestování
Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Cestování
V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit