Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Cestování po České republice: Putování za vílou Egerií

Nejen hory mají své mytické ochránce. Vydejte se s námi na horní tok řeky Ohře – do kraje, nad kterým drží ruku jedna mocná říční víla.

Jana Kantorová | 24. 06. 2023

TEXT: Libor Hruška 

Pramen Labe je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů na hřebenech Krkonoš. I návštěvu před sto lety vybudované studánky – symbolického pramene Vltavy – si nechá ujít jen málokterý návštěvník západní Šumavy. Přitom správně na otázku, kde přesně pramení třetí nejdelší řeka Čech, přes 300 kilometrů dlouhá Ohře, vám odpoví jen opravdový znalec. Důvod je prozaický, Ohře (správně bychom jí zatím měli říkat Eger) nepramení v Čechách, ale v sousedním Bavorsku. Svou cestu k soutoku s Labem v Litoměřicích začíná na úpatí hory Schneeberg, která je s nadmořskou výškou 1051 metrů nejvyšším vrcholem pohoří Fichtelgebirge, česky Smrčiny. Státní hranici Ohře překračuje u zaniklé vsi příznačného názvu Pomezná, ze které se do dnešních dob zachovaly pouze ruiny hradu.  

Galerie: Výlet po toku Ohře bude stát za to
Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Strážci České Kanady

Na pomezí jižních Čech a Moravy leží divoký kraj, jemuž se za první republiky začalo přezdívat Česká Kanada. Najdete tu i čtveřici nádherných historických měst – Telč, Dačice, Jindřichův Hradec a Slavonice, do kterých vás zveme.
marianne.cz

Ve stínu Chebu 

Nacházíme se na Chebsku, ve svérázném regionu, který se celá dlouhá staletí bránil pevnějšímu spojení s českým královstvím. Chebští měšťané si razili i vlastní mince a ještě v 19. století používali svoje míry a váhy. Dělat tu obchody nebo se dožadovat správné hladinky piva nebylo pro příchozího z vnitřních Čech vůbec jednoduché. Neoddělitelnost Chebska od českých zemí byla sice stanovena již známým majestátem Karla IV. z roku 1348, v hlavách místních, převážně německých obyvatel však přetrvala touha po svobodě až do doby nedávno minulé. Cheb byl po vzniku Československa jedním z měst, která nejhlasitěji volala po připojení k Německu.

A zvláštního ducha si region uchoval i po poválečném odsunu původních obyvatel – Bismarckova rozhledna, chebský hrad nebo hrázděná stavení jako by ani nepatřily do české krajiny. Nejvýraznějším příkladem výjimečnosti je chebský Špalíček, malebná skupina jedenácti středověkých kupeckých domů na náměstí rozdělených Kramářskou uličkou. Vyrůstal od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů. Podle nejstaršího vyobrazení z roku 1472 je půdorys těchto dvou bloků domů v podstatě zachován do dnešní doby. Zbořena byla jen třetí řada budov, která stávala na západní straně náměstí. 

Mohlo by se vám líbit

Cestovatelská bylinková mapa světa

Cestovat můžete různými způsoby. Třeba se vydat za zajímavými bylinkami. Jsou mimořádné – vůní nebo účinkem, ale hlavně tím, že spokojeně vyrostou i uprostřed českých polí, luk či ve vaší zahradě. Stačí zamířit do pořádně vybaveného zahradnictví a můžete si svět přinést rovnou domů.
marianne.cz

Pohled z řeky je nejkrásnější 

Ohře protéká přímo pod chebským hradem, kde se přes ni klene krytá dřevěná lávka. Tyto stavby jsou západočeskou specialitou – další lávku potkáme v Kynšperku, a v Radošově pod Karlovými Vary mají dokonce krytý historický most. Řidiči do něj musí vjíždět velmi opatrně, aby ho nenabourali. I to se ale bohužel občas stává. Když už jsme v Chebu, je dobré se ještě vrátit k německému názvu řeky. Třicetitisícové město se německy označuje stejně jako ona – Eger. Zakladatelé se inspirovali právě třetí nejdelší řekou Čech. Její německý název, stejně jako české alternativy Ohara a Oharka, nejspíš pochází z keltského pojmenování Agara, kdy ‚ag‘ znamená losos a ‚ara‘ tekoucí vodu. Tu si ostatně můžeme užít i pěkně zblízka...

Pokud se rozhodneme údolí Ohře prozkoumat s pádlem v ruce, můžeme vyrazit přímo z historického města. O nic méně romantická ale není ani výprava po souši. Neregulovaná Ohře se totiž pod Chebem klikatí podobně jako Morava nad Olomoucí nebo Ploučnice pod Mimoní. Teprve později se zařízne do hlubokého kaňonu, jenž znají vodáci, cyklisté i pěší, kteří se na cestu vydávají až z Lokte nebo Karlových Varů. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Sladké mámení Karlovy Studánky

Pod Pradědem vyvěrá léčivá minerální voda, lázně Karlova Studánka ale hostům servírují i léčivý horský vzduch. V hlavní turistické sezoně je v Jeseníkách plno, vydejte se sem proto radši už na jaře.
marianne.cz

Pod ochranou říční královny Egerie 

Je známo, že každé hory mají svého bájného ochránce. Co ale říční údolí? Tady na západě Čech nad těmi, kteří přicházejí v míru a s pokorou, drží ochrannou ruku víla či říční královna Egerie. Dokáže ale i trestat. Jak dopadne ten, kdo se jí postaví na odpor, se na vlastní oči můžeme přesvědčit ve Svatošských skalách. Pitoreskní skalní město vzniklo tak, že si Ohře pod Loktem prorazila cestu žulovým masivem. Na levém břehu kaňonu vznikly vysoké stěny, které se působením mrazu a větrné i dešťové eroze proměnily v mohutné skalní pilíře a jehlany. Alespoň takto to popisují geologové.

Legenda předávaná z generace na generaci ale přišla s jiným vysvětlením – skály jsou ve skutečnosti zkamenělým svatebním průvodem, v němž kráčí nejen nevěsta se ženichem, ale i kněz, muzikanti, svědkové a tchán s tchyní. Oním nešťastným ženichem je podle pověsti Jan Svatoš – Hans Heiling, který se zamiloval do pozemské dívky a porušil tím slib daný víle Egerii. Ta ho za trest nechala v jeho svatební den zkamenět. Příběh došel mnoha uměleckých zpracování – vznikla o něm opera, inspiroval spisovatele Johanna Wolfganga Goetha nebo bratry Grimmovy, a zaujal dokonce i zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Nespoutané prameny u tří křížů aneb Prozkoumejte Slavkovský les

Slavkovský les, smaragdový klenot v koruně Českých zemí, má dvě tváře. Lázeňskou, kde na kolonádách lázeňských měst obdivují hosté jejich architekturu. A přírodní, kde nadšenci v turistickém objevují v hustých porostech rozhledny, desítky minerálních pramenů či jezera. Léčivé jsou obě.
marianne.cz

Řeka, která dává městům jméno 

Řeka Ohře utvářela nejen místní krajinu, ale v druhém plánu i pojmenování některých měst ležících na jejím břehu. Například ostroh, na němž ve středověku vyrostl hrad Loket, obtéká voda ze tří stran a při pohledu z výšky tady řeka tvarem opravdu připomíná lidskou paži ohnutou v lokti. Není bez zajímavosti, že úplně stejně zřejmě vzniklo i české pojmenování Chebu. Tady se řeka nekroutí tak divoce jako v Lokti a pod hradem vytváří pouze jemný ohyb, tedy staročesky ‚heb‘.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Verše mistra Santiniho

Jeho stavby jsou už tři staletí ozdobou měst, vesnic i otevřené krajiny. Od západních Čech až po jižní Moravu. Řeč je o geniálním barokním architektovi Janu Blažeji Santinim-Aichelovi.
marianne.cz

Loket a meteorit 

Vraťme se ale do kouzelného městečka s hradem Loket, které si zamilovali i filmaři, a to jak čeští, tak zahraniční. V osmdesátých letech se tu natáčel legendární seriál Vlak dětství a naděje a o dvacet let později bondovka Casino Royale. Na hradě na návštěvníky čeká zdejší ‚Zakletý purkrabí‘. Jedná se o přezdívku největšího známého meteoritu, který kdy dopadl na území dnešního Česka. Měl se objevit na nádvoří hradu v srpnu roku 1422 a od své původní podoby se již značně zmenšil. Údajně vážil kolem 107 kilogramů a byl velký jako koňská hlava. V roce 1812 byl rozřezán – největší kus, který váží zhruba 80 kilogramů, je uložen v Přírodovědném muzeu ve Vídni.

Další fragmenty se nacházejí v Národním muzeu v Praze, v depozitáři sokolovského muzea a samozřejmě také tady na hradě. Nejznámějším vězněm loketského hradu byl tehdy čtyřletý syn krále Jana Lucemburského, pozdější císař Karel IV. Otec vlasti ale na příhraniční kraj nezanevřel – hrad Loket dal přestavět a nedalekému sídlu na soutoku Ohře s Teplou udělil privilegium královského města a vznikly Karlovy Vary. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Čechách: Divočina za humny

Za panenskou divočinou člověk nemusí cestovat přes půl světa. Pralesy, v nichž příroda dostala naprostou svobodu, se ukrývají i v českých horách.
marianne.cz

Připít si léčivou vodou 

Známá pověst praví, že zakladatelem lázeňského města byl sám císař. Z Lokte podnikal se svou družinou časté lovecké výpravy. Při jedné z nich spadl pes pronásledující jelena do tůně s tryskající horkou vodou. Císař, který měl nemocné končetiny, nejdříve obdivoval nevšední dílo přírody a po konzultaci s lékaři dospěl k názoru, že by horká voda mohla být léčivá, a tak ji vyzkoušel. Od bolesti se mu ulevilo natolik, že nařídil, aby bylo okolí pramenů osídleno. Legendární výjev z lovecké výpravy si lze prohlédnout v Karlových Varech třeba na Tržní kolonádě na bronzovém reliéfu nad pramenem nesoucím císařovo jméno. A můžeme tu Karlu IV. za rozvoj zdejších lázní připít léčivou vodou. Jen pozor, pramen má teplotu šedesáti čtyř stupňů! 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Třebíč aneb Ve městě tří kápí

Řeka Jihlava rozděluje město Třebíč na dvě podobně velké části. Většina turistů míří na levý břeh, kde se nacházejí památky zapsané v seznamu UNESCO. I pravý má ale co nabídnout – opravený větrný mlýn nebo kolonii takzvaných baťovských domků.
marianne.cz

Ahóóój! 

Řeku Ohři vodáci milují. Možná i proto, jak různorodý zážitek z plavby nabízí. Pod Chebem tok zpomalí v desítkách meandrů, později zase zrychlí a nabídne několik celkem zrádných peřejí. Hlavně ti méně zkušení vodáci se tak často s mokrou říší bájné Egerie seznámí hodně zblízka. Oblíbený je například jednodenní výlet z Lokte do Karlových Varů přes Svatošské skály. Jde o úsek, na kterém si řeka kdysi prorazila cestu žulovým masivem. Jak ve Varech, tak nahoře v Lokti mohou výletníci přespat přímo na břehu řeky. Větší z měst pak nabízí i spartánský nocleh ve vodáckých ubytovnách.

Vůbec největší vodáckou výzvou na řece je uměle vybudovaná peřej na 179. říčním kilometru. Narazíte na ni pod Karlovými Vary v místě zvaném Hubertus. Pokud se na ni chcete pořádně připravit, můžete se ubytovat na zdejším tábořišti a sledovat, jak jednotlivé posádky zvládají – případně nezvládají – průjezd zpěněnými vodami. Ani Ohři se v posledních letech nevyhnula móda paddleboardů. Prkna si můžete půjčit třeba právě v kempu Hubertus. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování (nejen) pro samotáře: Na samotě u poustevníka

Končící zima svádí k rozjímání a toulkám ztichlou zimní krajinou. Rozloučit se se sněhem. Zkuste se vydat na pouť po místech, kde v meditaci, osamocení a odříkání našli svůj vnitřní klid zbožní poustevníci i další podivínští samotáři.
marianne.cz

Co je dobré vědět:  

  • Nádherná historická města jsou na Ohři seřazena jako korálky na náhrdelníku. My prozkoumáme jen krátký úsek. Kdo ale chce, může pokračovat dál po proudu, třeba až do Litoměřic.  
  • Karel IV. na Loket nikdy nezanevřel, a to i přesto, že ho právě tady jeho otec Jan Lucemburský v dětství věznil. Po velkém požáru v roce 1352 se dokonce postaral o velkolepou přestavbu hradu.  
  • Hrázděný Špalíček je dnes jednou z hlavních turistických atrakcí města Cheb. Přitom na jeho místě málem dnes stála samoobsluha nebo kulturní dům. Po druhé světové válce se totiž uvažovalo o demolici historického komplexu. Nakonec byl naštěstí opraven.  
  • Nedaleko Chebu stojí na vrcholu Zelené hory monumentální kamenná rozhledna pojmenovaná po německém kancléři Otto von Bismarckovi (1815–1898).  
  • Krytá dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří je druhou nejdelší stavbou tohoto typu v Česku.  
  • Jedno z nejkrásnějších venkovských staveních najdete ve vsi Milíkov. Letos se statek po rozsáhlé rekonstrukci otevírá veřejnosti (Muzeumcheb.cz).  
  • Z údolí Ohře si na chvilku odskočte hlouběji do Slavkovského lesa. Rozhledna na Krásenském vrchu ležící u městečka Krásno je neskutečně nádherná. Postavena byla ve třicátých letech 20. Století. 
  • Léčivou sílu mají nejenom karlovarské prameny, ale také nádherná příroda v bezprostředním okolí lázeňského města. Až sem dosahuje CHKO Slavkovský les.  
  • V Karlových Varech se do Ohře vlévá řeka Teplá. Lázeňským hostům ani návštěvníkům filmového festivalu ji není třeba dlouze představovat. Ve Varech už má Teplá za sebou více než šedesát kilometrů dlouhou pouť od svého pramene. 
  • Přes Ohři se klene celá řada nádherných mostů. Na horním toku se stavěly i ze dřeva. Dole v Žatci do konce 19. století pak řeku překračoval elegantní most řetězový. 
  • Povolení ke stavbě mostu vydal obyvatelům Radošova už císař Karel IV. Dřevo však není příliš trvanlivým materiálem, a tak byl most často opravován. Naposledy lehl popelem před pětatřiceti lety. Ohrožují jej také povodně a nepozorní řidiči.  
  • Jeden z levobřežních přítoků Ohře se jmenuje Hornohradský. Jak už název napovídá, narazíte při cestě proti jeho proudu na památku jménem Horní Hrad neboli Hauenštejn (Hornihrad.cz). Před dvaceti lety si jej pořídil soukromý majitel a hrad postupně opravuje a otevírá veřejnosti. 
Mohlo by se vám líbit

Cestování za doprovodu muže i zákaz studia! Jak se aktuálně žije afghánským ženám?

Život v Afghánistánu se v posledním roce proměnil k nepoznání. Islamistické hnutí Tálibán schválilo a stále schvaluje nové zákony, kterými se obyvatelé země musí řídit. Obzvláště přísné zákony platí pro afghánské ženy, které od začátku května nesmí chodit na veřejnosti s odkrytým obličejem.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Cestování
Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Cestování
Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Cestování
V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit