Právě vyšlo říjnové číslo časopisu Venkov & styl a čeká na vás!
Podzim je ve formě: listí se loučí se zelenou, slunce ztrácí sílu a vlaštovky sledují v navigaci hranice Konga. Přesto je krásně. Tu navodí pohodu vlažná kamna v chalupě, která se ráno vyloupne z mlhy. Tu potěší oko fialově kvetoucí vřesoviště. Tu zkrášlí šera procházky alejemi. Nastal měsíc, kdy se v přírodě samci vytahují před samicemi, aby si jich všimly. Mají-li v ten čas dámy v troubě dopečenou švestkovou pochoutkou jako od babičky, touha sílí. Říjen je skvělý!
BYDLENÍ
Poslední chalupa na kopci
V Čermné na konci vesnice stojí horský dům č.p. 100. Své místo tu dostal už v 18. století, ale teď má chalupa na kopci skutečně nadšené majitele, kteří ji hýčkají. Styl jí nechali, její prostory prakticky využili a přebudovali, vše dokonale opravili a navíc do obydlí nenápadně instalovali moderní techniku. Červená kachlová kamna zvou do interiéru, velkorysý venkovní biotop zase do plenéru - na zahradu. Všude nějaké lákavé zákoutí. „Krásné je tu hlavně jaro a podzim,” říká lakonicky s úsměvem majitel nemovitosti inženýr Petr Novotný.
TRADICE
Pod dohledem knížecích granátníků
Jako Pražský hrad má léta stráž v parádních uniformách, míval v historii zámek Český Krumlouv Schwarzenberskou granátnickou gardu. Šlo o osobní tělesnou stráž Adama Františka knížete ze Schwarzenbergu a jeho blízkých, která se formovala původně na zámku Hluboká nad Vltavou. Garda přežila ledasco, ne však nástup komunismu. Po únoru 1948 a předchozím zestátnění schwarzenberského majetku byl s granátníky konec. Nastalo sice pár pokusů o oživení Gardy, ale ten úspěšný nastal až před sedmi lety. Granátníci v Krumlově opět slouží.
ŘEMESLO
Život s andělem v zádech
Pár kroků od hlavního náměstí v Trhových Svinech se v malém domku líhnou svatí i andělé. Tady sídlí keramický ateliér a ráj manželů Aleny a Martina Rabochových. Sehrané autorské duo tvoří na jihu Čech figurální keramiku už dlouho, ale pozor, neglazovanou a pouze v elegantním červeno-bílém nádechu. Jejich hotová díla zdobí domy v Třeboni i soukromé sbírky milovníků umění v Praze, New Yorku, Paříži či Benátkách. Nejen to! Možná se v prezidentském sídle v Lánech ještě hrají šachy s historickými figurkami, které manželé na zakázku vytvořili.
ZAHRADA
Vstupte do podzimních záhonů!
Není pro zahradníka zelenináře lepší odměna než podzimní sklizeň. Ta bohatá! Teď má šanci vykopat a hrdě posbírat své brambory různých typů, teď si sám odřízne hlávku kapusty, od níž zoufale odháněl housenky a podrýpne celer, na který se těšil. Půda se mu odměňuje zato, jak se v ní hrabal, plel, zaléval a srdnatě bojoval se škůdci. Nastal čas, kdy zahradník i uskladní cibuli, mrkev, květák. A v zimě může o svých úspěších informovat známé. Třeba u zeleninové polévky.
PROMĚNY VENKOVA
Ves, kde vládl mlynář
Ves Koštice nad Ohří měla štěstí na mlynářské rody. Byly dělné, osvícené, pokrokové. Poslední zavedl do vsi i elektřinu a jeden z mlynářských synů pracoval s Marconim! I dnes mlýn vlastní novátor a ctitel tradic. Koštice vládnou nejen cenným mlýnem, ale i veselými i chmurnými vzpomínkami na zdejší přívoz, školu a pány učitele, stejně jako na sedláky, kteří odsud museli odejít. Historii místa, i to, co zde zmizelo a co se naopak lepšího vylíhlo, mapuje Irena Hellerová. O milované vesnici, kde bydlí, napsala několik publikací, a to je zdejším rodákem její manžel.
DĚTI
Právě máme dýňohrátky
Nevydlabat si alespoň jeden “dýňokus” znamená ochudit se nejen o parádní dekoraci, ale také o spoustu tvůrčí legrace. Tu při vyrábění zažily naše malé asistentky Leontýnka s Natálkou. Dýně se dá sehnat skoro v každé lepší zelenině - pokud ji někdo nepěstuje přímo v zahradě - a ta je základem oranžového tvoření. Lze z ní vydlabat obyčejnou hlavu na svíčku, ale i děsivou hlavu na strašení. Může se vydlabat domeček, stejně jako hrozivě blikající chatrč. Každopádně se taková dekorace užije u dveří, na terase i u jezírka.