Květnové číslo časopisu Venkov & styl právě rozkvétá! Je čas na čtení a kávu.
Příroda nabírá na barevnosti i hlasitosti, květy na velikosti, slunce na síle a výlety na četnosti. Všechno září a zdá se vlídnější. Možná proto, že právě vládne měsíc lásky, možná proto, že tma a šero ustoupilo světlu a "delším” dnům. A ty se snaží Venkov & styl čtenářům zpestřit.
BYDLENÍ
Velké osudy za malými okny
Na Jabloneckých Pasekách stojí krásná, více než stoletá, roubenka. Pamatuje řadu majitelů i jejich osudů a nenápadně pozrazuje, jaké změny jí kdo zařídil. Tím posledním je zručný Pražák, který tenhle kus Česka miluje stejně, jako práci se starými věcmi… Dnes kouzelné chalupě vládne vlídnou rukou jeho dcera.
ŘEMESLO
Krotitelka zrádného porcelánu
K profesi výtvarnice - keramičky a malířky - jí předurčilo narození v Karlových Varech a profese rodičů, oba tvořili s porcelánem. Designérka porcelánu Lenka Sárová Malíská tak logicky dává ve svém ateliéru vzniknout originálním hrnkům, talířům, vázám i šperkům. Za ně sbírá mnohá ocenění. Nezapomenutelné je její lázeňské pítko s podobou žáby v kalhotkách.
TRADICE
Marcipán, moc sladký pán!
Sladkost, která dlouho těšila jen bohaté je už dostupná všem. A právě teď trochu slaví, protože v době jarních poutí byl marcipán v kurzu. Srdce z něj, nebo ta perníková s jeho kouskem, bývala dárkem číslo jedna. Nejen mezi zamilovanými. Kudy vůbec vedla cesta téhle laskominy, a jakou prožívá renesanci? Vše prozrazují táborší “marcipanisté”.
CESTOVÁNÍ
Kraj rozervaného muže
Hrady Bezděz a Houska, Máchovo jezero, Bělá pod Bezdězem… místa, kudy z Prahy chodíval romantický básník Karel Hynek Mácha. A právě v tomto kraji se inspiroval pro napsání své nejzásadnější sbírky Máj. Vydat se po jeho stopách znamená odkývat tajemství a snít.
ROSTLINA
Kvítí, které smiřuje
Kohoutek luční vyzývá podle květomluvy ke smíření… navíc je sama tahle polní kytka rozčepýřeně hezká a působí jemně, i když s uličnickým gestem. Miluje slunce a zdravou řašelinovou půdu. Růžovo-fialové rostlince se někdy také říká kukaččí sliny. Proč? To vše “stojí” na stránkách 22 až 25.
DĚTI
Mámě motýla!
Druhá květnová neděle patří mámám, maminkám, maminečkám… K oslavě jejich svátku netřeba nutně drahých darů. Od svých ratolestí určitě rády přijmou i vlastnoručně vyrobeného motýla. Jak na něj? Návod je tu!
ROZHOVOR
Lilie faráři, tabák hospodáři
Co znamená pojem babiččina zahrádka? Co v ní bývalo a nesmělo chybět? Nejen to vysvětluje odborník - botanik Václav Větvička. Přidává i fakt, že v prvních zahrádkách musely růst třeba bílé lilie, které nosily babičky do kostela. Ona totiž složení malých latifundií před chalupou ovlivňovala náboženská liturgie, ale to není vše…