„Známe podnikatelské příběhy s dovětkem, že největší úspěch zaznamenali ti, kteří do toho šli po hlavě. Ženy jdou krůček po krůčku, raději se nejdřív osmělí, namočí si kotníky, pak lýtka, pak kolena a testují, zda jim to vyhovuje. Logicky potom ale progres není samozřejmě tak velký,“ popisuje rozdíl podnikatelka Linda Štucbartová.
Podpora ženského podnikání
Ta i letos všemi možnými způsoby podporuje ženy, které sebraly odvahu a navzdory možná až nerovným podmínkám šly za svým snem. I letos je totiž Linda ambasadorkou a koordinátorkou programu Women in Tech, za kterým stojí Hospodářská komora ČR a technologická společnost Huawei.
Ostatně právě rozvojem potenciálu jedinců a organizací a vedením ženských leadershipovcý programů se Linda věnuje. Pro projekt, který podporuje ženské podnikatelské aktivity, je jako stvořená – má zkušenosti z rodinné firmy, veřejného sektoru, korporací, ziskového a neziskového sektoru i akademické oblasti.
Program Women in Tech je určen pro ženy podnikatelky, jejichž projekt je ve fázi podnikatelského plánu až realizovaného podnikání a jeho součástí je mimo jiné práce s technologiemi. Podmínkou je také vazba k jednomu ze základních pilířů iniciativy Huawei Tech4All, kterými jsou zdraví, vzdělání, rozvoj, životní prostředí a nově také mobilita.
Celoroční individuální podpora
Do letošního ročníku projektu Women in Tech poslala v dubnu porota čtyři ženy, které mají nyní za sebou dva měsíce z celoročního programu poskytujícího individuální podporu jejich podnikání. Z desítek skvělých projektů se na cestu plnou získávání zkušeností vydala Julie Šislerová, respektive komunita Holky v Metaverse, která spojuje ženy se zájmem o nově se formující virtuální světy a technologie. Účastní se také projekt Sandry Lacinové Via Connecta. Ten se zaměřuje na podporu dětí s poruchami učení a autismem a usiluje o rozvoj v této oblasti na úrovni jednotlivých regionů.
Porotu oslnil i automatizovaný systém vzdělávání pro zaměstnance na rodičovské dovolené a napomáhá jejich návratu zpět do firmy, za kterým stojí Platforma M.arter podnikatelky Andrey Bohačíkové a vzdělávací program Kláry Hrdé Semínkovna, který usiluje o soběstačnost spojenou s domácím semenařením a přírodním zahradničením.
Poslední předprázdninový měsíc se potom účastnily akce Česko na křižovatce od Hospodářské komory v O2 Universum a koncem měsíce proběhlo setkání „alumni session“ s účastnicemi minulých ročníků a ambasadorky projektu Lindou Štucbartovou. Mluvilo se o tom, jakou konkrétní pomoc, která z žen potřebuje, a to nejen z probíhajícího ročníku, ale i z těch minulých.
Přes léto mentoring, od září další akce
Projekt potrvá až do prosince, kdy jej uzavře slavnostní finále. Přes léto bude účastnicím poskytnut individuální mentoring, ale hned od září je opět čeká nabitý program.
Dámy se například setkají se s inspirativní manažerkou Sentou Čermákovou a platforma Femme Palette uspořádá speciální akci na téma Women in Tech. U tohoto eventu je Huawei partnerem, za Women in Tech vystoupí Julie Šislerová z Holky z Metaverse a akce se zúčastní všechny letošní účastnice programu.
Čtveřice přihlášených podnikatelek na sobě ale usilovně pracuje hned od zahájení projektu. V květnu například absolvovaly školení práce s platformou LinkedIn pod taktovkou Hospodářské komory (online workshop) a společnou snídani „Inspirational Breakfast“ v oblíbeném pražském coworku WeWork, na které se podíleli zástupci EIT Urban Mobility.
Měly také možnost seznámit se s účastníky startupové akce Vodafone Nápad roku, u které je Huawei partnerem. Za startup Dronetag Alžběta Hemerková mluvila o jejich fungování ve startupovým prostředí, Martin Kešner z Nápadu roku předával nejrůznější rady.
Poslední předprázdninový měsíc se potom účastnily akce Česko na křižovatce od Hospodářské komory v O2 Universum a koncem měsíce proběhlo setkání „alumni session“ s účastnicemi minulých ročníků a ambasadorky projektu Lindou Štucbartovou. Mluvilo se o tom, jakou konkrétní pomoc, která z žen potřebuje, a to nejen z probíhajícího ročníku, ale i z těch minulých.