Téma Marianne
TATTOO TREND: Maximalismus, nebo minimalismus?
Nedávno všemožné on-line servery zaplavila zpráva, že novým trendem v tetování jsou celočerné plochy, které pokrývají velké části těla. Stane se z černé kůže nový trend v modifikaci těla?
Fotografie mladé ženy ze Singapuru, která má černě potetovaný celý hrudník a ruce, dostala na Instagramu přes osm tisíc lajků.„Nerad se bavím o trendech nebo o módě, protože tetování je na celý život. To, co se vyvíjí a v čem se jisté trendy vysledovat dají, je spíš o technice tetování. Černé kérky na velkých plochách těla nikdy nebudou trendem v masovém měřítku. Ta instagramová fotka má sílu, je vidět, že jde o čerstvé tetování, které je syté, a tak vypadá efektně. Na základě tohohle obrázku už k nám do tetovacího salonu přišlo několik lidí se stejným nápadem. Vždycky jsem to rozmluvil. Má to smysl třeba u nějakého nepovedeného tetování, které už nejde jinak přetetovat. Ale jako první tetování je tohle nesmysl,“ říká tatér Petr Manák z tetovacího salonu GS Tattoo.
Umělecká díla na těle
Tetování by mělo být osobní, i proto se lidé často odklání od katalogové nabídky a snaží se společně s tatérem najít něco originálního. A dnes je víc než kdy jindy umělečtější a artovější. Ale i když by každý chtěl svůj jedinečný obrázek, tím, jak nasáváme dění součaného světa, se jistým modním tendencím nevyhneme ani při přemýšlení nad ryze osobními motivy tetování.
Zatímco před patnácti lety, kdy se z tetování začal stávat mainstream nejen drsné pro motorkáře, se tetovaly především tradiční ornamentální náměty, růžičky i delfíni, které se umísťovaly na tradiční místa jako jsou ramena, lopatky či bedra u žen, tak dnes s podobným přáním, že byste chtěli vytetovat malinkatého delfína nebo čínský znak, u tatérů moc nepochodíte… „Dnes čím dál častěji tetuji abstraktní obrázky. Mohou vypadat jako malované akvarelem nebo naopak jako naivní kresby načtrnuté dětskou rukou či jen zjednodušené grafiky, čmouhy či klikyháky,“ vyjmenovává tatér a pokračuje: „Pokud má pro klienta motiv nějaký smysl, proč ne. Nikdy ale nevytetuju něco, co člověk chce jen proto, že to viděl na nějaké celebritě. Do studia také často chodí lidé s tím, že chtějí tetování, jen nevědí jaké… V takovém případě je jasné, že dotyčný ještě potřebuje čas, aby tetováním přemýšlel.“
ČTĚTE TAKÉ: Tetování: Co s ním budu dělat, až budu stará?
Malé kérky nemají cenu
V protikladu k celoplošnému rozměrnému tetování jsou teď v kurzu miniaturní kérky, často na velmi nenápadných místech. Například zjednodušený diamant jen v linkách v loketní jamce, stejně jednoduchý muffin vzadu na krku, krátký nápis na boku, origami ptáček za uchem… „Tohle je spíš doména žen, kdy jde o formu jistého nesundatelného šperku. Malé tetování se na úkor velikosti musí maximálně zjednodušit, aby dobře fungovalo navěky. Obecně ale tetuji čím dál větší obrázky. Nerozmlouvám to, naopak, myslím si, že malé věci nemají cenu - větší rozměr obrázku dovolí schopnému tatérovi lépe a precizněji vypracovat detaily. Kůže přeci jenom s věkem stárne a pracuje, a malé formáty mohou časem trochu splývat,“ říká Petr Manák. Mění se i místa, kam se lidé nechávají tetovat. Kromě těch klasických, které budou fungovat pořád, se někteří snaží vymyslet nějaká nová a neotřelá. Poslední dobou se kérky častěji situují na stehna, boky a předloktí i na viditelné partie. „Pokud někdo chce tetování na místo, které lze jen těžko schovat pod oblečení, proberu s ním možná úskalí v zaměstnání,“ upozorňuje tatér.
V každém případě se každé tetování musí umět nosit. I proto, že potetovaný musí být přípravený na reakce okolí, které s tetováním nutně přicházejí. Otázky, komentáře, a to i ty negativní…
A co vy? Máte tetování? Kde? Líbí se vám spíš rozměrné motivy nebo spíš malé obrázky ve velikosti poštovní známky?
TATTOO TREND: Maximalismus, nebo minimalismus?