Přejít k hlavnímu obsahu
Téma Marianne

Místa s kulturou 5: Madrid, CaixaForum

Během horkých letních dní, posazená před počítačem uprostřed Prahy, s velkou touhou projít se po pláži bosýma nohama a prosívat písek mezi prsty, jsem si několikrát zasněně vzpomněla na má oblíbená velkoměsta v jižní části Evropy.

Redakce Marianne | 25. 09. 2012

K mým letním favoritům patří jednoznačně Madrid, to řeknu v kteroukoli denní i noční dobu bez váhání. Při vzpomínce myslím na úzké a vysoké kaňony ulic, na rozpálenou kamennou dlažbu, chladné dlouhé stíny pod piniemi, ulice otvírající se nečekaně v náměstí a provoněné kavárny na ulicích, kterým umějí jejich obyvatelé dodat tu pravou jiskru života. Zdá se, že jsou tato města odlišná od našich a lidé, kteří je vnímají a mají rádi, jiní a jinak je využívají. Ale je to tak doopravdy? Tento cyklus Místa s kulturou nám může připomenout důležitost veřejného prostoru, který nás obklopuje, a může nám vsadit do hlavy otázky a odpovědi o odlišnosti a intenzitě využití veřejného prostoru mezi jednotlivými národy.

S radostí stočím nyní všechny své myšlenky k Madridu, hlavnímu španělskému městu ležícímu v geografickém středu Pyrenejského poloostrova. Historicky a významem jej vždy předčila města v okolí, jako je Toledo a Segovia, ale po umělecké stránce se svou nabídkou galerií a množstvím muzeí je živým pestrým kulturním centrem Španělska.

Ke klenotu kulturních center evropského měřítka patří CaixaForum stojící v srdci kulturní madridské čtvrti naproti botanické zahradě. Přispěním nadace Fundación la Caixa, která podporuje většinu kulturního dění v zemi, došlo k realizaci návrhu přestavby bývalé elektrárny na kulturní centrum. Krásnou nápaditou přestavbu na Caixa Forum provedl renomovaný švýcarský tým architektů Jacques Herzog & Pierre de Meuron.

Hlavní zeď sousedního domu na náměstí před centrem je zdobena vertikální bujarou zahradou o rozměru 600 m² od pařížského ateliéru Patricka Blanca. Vstupní prostor pod budovou je klíčovým prvkem designu stavby. Historickou budovu využili architekti jako ‚podstavec‘ pro novou moderní, do které se vchází z krytého prostoru, jakoby zpod sukničky. Okolí stavby obklopují úzké ulice s malými chodníky, a tak umístění hlavního vstupu pod budovu bylo perfektním řešením a rozšířením malého prostoru kolem budovy.

Obvodové stěny bývalé elektrárny byly zachovány, jen v přízemí byly vybourány, aby byl vytvořen veřejný prostor pod budovou vytvářející stinné místo vstupu nebo možnost setkání a vtahující návštěvníky dovnitř. Je to jedinečný moment, kdy se nízko nad vámi celá budova vznáší a jako magnet vás přitahuje oplechovaný vstup s kovovou stropní konstrukcí a pokračujícím kovovým schodištěm. V hlavním foyer v patře je lesknoucí se podlaha z nerezových dílců odrážející lineární žárovková svítidla, kde se návštěvník rozhodne, kterým směrem se vydá. V podzemních částech stavby se nachází divadelní sál – auditorium a zázemí údržby budovy s několika parkovacími místy. V nadzemních patrech jsou galerijní prostory, restaurace, kanceláře a jiné víceúčelové prostory.

Architekti posadili na stávající obvodové zdivo budovy kovovou korunu stavby nepravidelně perforovanou a propouštějící přímé světlo do horních pater. Rafinovaně zde proniká denní světlo do interiéru, kdy se kovová záclonka fasády pěkně ukáže v restauraci a je v dokonalé souhře s umělým osvětlením s minimalizovaným dopadem na životní prostředí.

Muzeem se příjemně prochází a není jen místem turistů a náhodných kolemjdoucích. Lidé se zde setkávají s přáteli a muzeum je součástí kulturního života v Madridu. Byla jsem zde na úžasné výstavě francouzského fotografa Jacquese Henriho Lartigua Floating World a ten víkend jsem muzeum navštívila dvakrát.

Autoři: Jacques Herzog & Pierre de Meuronhttp://www.herzogdemeuron.com/

Aktuální program v centru umění:

William Blake (1757–1827) je klíčovou postavou anglické literatury a umění. Na výstavě jsou ukázány všechny aspekty tohoto umělce. Často byl popisován jako mystik a vizionář. Vytvořil si vlastní tvůrčí prostředí, kde síly dobra a zla jsou v neustálém konfliktu, zobrazujíce jeho revoluční duchovní a politické myšlenky.
Výstava potrvá od 3. 7. do 21. 10. 2012.

Místa s kulturou 5: Madrid, CaixaForum
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rozhovory
Anna Julie Slováčková o dospívání: Teenageři si zaslouží větší pochopení, každý by měl zkusit terapii

Anna Julie Slováčková o dospívání: Teenageři si zaslouží větší pochopení, každý by měl zkusit terapii

Dobrý nápad
Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Byt
Zapomeňte na kýče: Objevte kouzlo severských Vánoc, kterým kralují přírodní materiály, klid a elegance

Zapomeňte na kýče: Objevte kouzlo severských Vánoc, kterým kralují přírodní materiály, klid a elegance

Poradna
 Vlastnoručně vyrobený jako od profesionála: Tipy a triky pro dokonalý adventní věnec

Vlastnoručně vyrobený jako od profesionála: Tipy a triky pro dokonalý adventní věnec

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit