Kupujete si rádi nové boty? Podívejte se v jak děsivých podmínkách se šijí
V roce 2013 bylo na celém světě vyrobeno více než 22 miliard párů bot. 87 % světové produkce bot přitom pochází z Asie, největší producentskou zemí je Čína, kde se v roce 2014 vyrobilo přibližně 14,6 miliard párů bot, následuje Indie, Brazílie, Vietnam a Indonésie. Tušíte, v jakých podmínkách dělníci a dělnice boty šijí či zda vám při jejich nošení nehrozí nějaká zdravotní rizika?
Typické jsou zde extrémně nízké mzdy (pouze 2 % z prodejní ceny jednoho páru bot se zaplatí dělníkovi, který boty šil). Lidem v koželužnách hrozí vyšší riziko rakoviny, mají dýchací potíže a trpí onemocněním kůže. Dle bangladéšské nevládní organizace „Society for Environment and Human Development" až 90 % pracovníků koželužen v oblasti Hazaribagh zemře dříve, než dosáhne 50 let. Mohammad Rahman, 17letý dělník bangladéšské koželužny, s chodidly pokrytými puchýři a plísňovými onemocněními k tomu říká: „Musím brát léky každý den. Slézá mi kůže z nohou. Někteří dělníci mají neustálé bolesti hlavy z toxických plynů, které na pracovišti vdechují. Někteří mají puchýře v nose."
Z aktuálně zveřejněného průzkumu vyplývá, že až 85 % evropských respondentů by bylo ochotno zaplatit alespoň o trochu více za environmentálně šetrně a sociálně spravedlivě vyrobenou obuv. Překvapivé je, že například v Bulharsku a Chorvatsku by byli za takovou obuv ochotni zaplatit výrazně více než by za ni zaplatili třeba v Nizozemí a Belgii. V ČR by 30 % lidí bylo ochotno zaplatit za své boty až o čtvrtinu více.
Bez ohledu na vynaložené finance má tlak spotřebitelů na jednotlivé obuvnické značky velký vliv. Aktivně mohou spotřebitelé tlačit také na změnu legislativy. Umožní jim to například mobilní aplikace Change your Shoes, kterou si od příštího týdne mohou stáhnout na changeyourshoes.cantat.com. Aplikace dá spotřebitelům možnost připojit se ke společnému virtuálnímu pochodu na Brusel. Touto akcí vyzvou představitele EU, aby přijali jasná pravidla, která zajistí transparentnost v dodavatelském řetězci obuvnického průmyslu.
Více se o problematice výroby bot dozvíte na www.obujsedotoho.cz