Konflikty patří k životu: víte, jak jim čelit?
Ať už procházíme partnerskou, nebo manželskou krizí, čelíme konfliktu v práci, nebo bojujeme s existenciální krizí, je s konflikty často spojená bolest, a to někdy i velmi intenzivní. Kéž bychom se konfliktů mohli jednou provždy zbavit! Nebo ne?
Konflikty nás oslabují
Vzpomeňte si na konflikty, kterým jste museli v minulosti čelit, a zamyslete se, jaké pocity, postoje, chování a zkušenosti jste během těchto chvil zažili. Většina z nás pravděpodobně zmíní úzkost, stres, strach, nejistotu, vztek, frustraci, násilí atd. Někteří z nás dokonce vnímají konflikt jako obrovské břímě na svých bedrech. Výše zmíněné druhy emocí jsou společné pro nás všechny. Je však třeba si uvědomit, že tyto pocity nás přivádějí do duševního rozpoložení, které nás oslabuje. Jakmile konflikty ovládnou náš život, snadno se staneme jejich obětí.
Dejme konfliktům druhou šanci
Jaká je lepší strategie? Jaký je první krok k tomu, aby věci nabraly jiný směr? Abychom využili konflikty konstruktivnějším způsoben, je potřeba vnímat je jako příležitost, a ne jako problém. Tento přístup nám pomůže v rozvoji kreativity a otevře nám cestu k transformaci a změně. Jaké změny nastanou, pokud se začnete na problém dívat z jiné perspektivy? Co když začnete konflikt vnímat jako příležitost k růstu? Co když si uvědomíte, co všechno se z této bolestivé zkušenosti můžete naučit? Jak se pak změní váš přístup? Jaké nové možnosti se mohou objevit?
Možnost nalezení moudrosti
Konfliktům se nelze vyhnout, je to přirozená součást lidského fungování, ale záleží jen na nás, jestli konflikt přijmeme jako příležitost k růstu, změně a ponaučení. „Tohle jsem se naučil od vůdce teroristické skupiny, kterého jsem poznal v kolumbijském vězení se zvýšenou ostrahou,“ říká Aldo Civico, Ph.D., antropolog a zakladatel Mezinárodního mírového institutu. „Odpykával si třicetiletý trest odnětí svobody a já jsem byl přesvědčený, že ho poznám jako zahořklého a rozzlobeného muže. Ale nebylo tomu tak. Byl vyrovnaný, klidný a měl úžasný smysl pro humor. Jak je to možné, zeptal jsem se ho. – ‚Když jsem si uvědomil, že mi bude skoro osmdesát let, až mě pustí na svobodu, zeptal jsem se sám sebe, co chci dělat po zbytek života. Rozhodl jsem se využít zbývající čas k tomu, abych se smířil s Bohem, s rodinou, a pracoval na mírovém řešení našeho násilného konfliktu.‘ – Odmítl stát se obětí své vlastní situace. Ve vězeňské cele přišel na způsob, jak se osvobodit.“
Možnost nalézt v konfliktu to pozitivní
Na chvíli se zastavte a zamyslete se. Najděte si klidné místo a položte si následující otázky:
Jaké konflikty jste během svého života zažili?
Které z nich ve vás vyvolaly emoce, jež vás ovládly a oslabily?
Které z konfliktů jste nakonec uznali jako přínosné? Co na nich bylo přínosného?
Co jste se během doby, kdy jste čelili konfliktu, naučili o sobě a o životě samotném?
Jakým konfliktem si procházíte právě teď?
Co se stane, pokud svůj nynější konflikt začnete vnímat jako příležitost k růstu?
Co se z něj můžete naučit?
Co je na něm pozitivního?