Je líbání klíč ke štěstí?
Velmi často se domníváme, že líbání je důležité jen na začátku vztahu. Ovšem pravda to není – psychologové z Oxfordu zjistili, že vztahy, kdy se partneři často líbají, jsou mnohem šťastnější než vztahy párů, které se nelíbají a mají pouze pohlavní styk.
Oxfordský psycholog Rafael Wlodarski uveřejnil v časopise Archives of Sexual Behavior zajímavý článek, týkající se právě líbání. Mimo jiné v něm napsal, že i když si lidé obecně myslí, že pohlavní styk je nejvyšší forma intimity, nemusí to tak nutně být. Možná máte vztah a možná máte pravidelný sex, ovšem možná nejste tak docela šťastná. Příčinou může být právě nedostatek polibků a fyzického kontaktu jako takového.
Lidé potřebují dotyky – bez nich strádají
Silnou potřebu fyzického kontaktu potvrzuje i evoluční biolog dr. Justin Garcia z Institutu Kinsey na Indiana University. „Už dávno víme, že fyzický kontakt, konkrétně kvalitní dotykový, je v dlouhodobém vztahu mnohem důležitější než pohlavní styk,“ říká. Pokud se tedy s partnerem dostatečně ‚kvalitně‘ nedotýkáte, nelíbáte se a nehladíte se, pak váš vztah inklinuje dlouhodobě k vážným emocionálním problémům.
Sexuální přitažlivost není všechno
Uměle vytvořená intimita založená především na fyzické přitažlivosti jasně ukazuje, že ke zdravému vztahu nevede ani náhodou. Nejde jen o sexuální přitažlivost, ale především o kompatibilitu založenou na podobných zájmech, hodnotách a cílech a také na tom, jak oba intimitu vnímáte. Pokud se tedy váš partner nerad líbá nebo se vás nerad dotýká, pak je to problém. V jednom průzkumu uvedlo 59 % mužů a 66 % žen, že raději začínající vztah ukončili, pokud je protějšek políbil ‚špatně‘.
Proč se líbání tak často ignoruje?
Líbání je často přehlížený prvek sexuality a intimity. Zkuste si vybavit nějakou erotickou scénu v literatuře – i tam se velmi často ignoruje. Ti dva se sice políbí, ale to je tak všechno. Důvodem je prý to, že se líbání často vyskytuje v nesexuálních souvislostech bez erotického významu, například líbání na tvář při setkání, loučení, políbení v případě drobných dětských zranění či políbení ruky signalizující úctu.
Líbání je setkání dvou duší
Básník Percy Bysshe Shelley definoval polibek jako střetnutí dvou duší. Pravdou je, že líbání vyjadřuje hlubokou lásku a intimitu. I proto například většina prostitutek své klienty nikdy nelíbá na rty, protože polibek na rty považují za příliš intimní.
Líbají se všichni na světě?
Většina kultur po celém světě se líbá, ale ne všichni. Někde je polibek na veřejnosti považován za neslušné gesto. Líbání je jednoduše záhada. Pouze dva druhy se prokazatelně líbají – lidé a šimpanzi. Není ani zcela jasné, jak se líbání vyvinulo. Někteří vědci se domnívají, že má kořeny v kojení. Lidské rty obsahují spoustu dotykových nervů a díky rtům se stimuluje velká plocha mozku. Jiní vědci zase tvrdí, že líbání u savců souvisí se žvýkáním potravy, jiní se domnívají, že líbání se vyvinulo proto, aby nosy byly u sebe blízko, a feromony tak měly ‚šanci‘ protějšek přitáhnout.
Líbejte se, budete i zdravější
Líbání zvyšuje hladinu dopaminu, serotoninu a endorfinů, hormonů, které zvyšují sexuální touhu a zlepšují náladu. Líbání též zvyšuje hladinu oxytocinu, který snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, takže se snižuje úzkost a krevní tlak. Je tedy líbání klíčem ke štěstí? Odpověď je na vás.