James Dean: rebel, který změnil navždy pánský módní svět
Móda je složitým koktejlem vlivů – dotýkají se jí kulturní, ekonomické i politické události. Ze všeho nejvíc však dějiny módy píší výjimečné osobnosti, ať už jde o návrháře, nebo špičky showbyznysu. Jedním z nich byl zcela určitě americký herec James Dean (1931–1955).
Padesátá léta minulého století stvořila Jamese Deana, archetyp rebela, který se jednou provždy zapsal do dějin pánské módy. James byl zanedbané dítě amerického Středozápadu. Když mu bylo devět let, zemřela mu matka na rakovinu a otec dal po její smrti před výchovou malého Jimmyho přednost kariéře zubního technika v Kalifornii. James tak vyrůstal na farmě u tety a strýce – přišel tím o hru na housle i milovaný step. Právě tam se prý také zrodil jeho pozdější zarytý odpor k autoritám.
Kožené bundy, džíny a coca-cola
Po střední škole utekl do Los Angeles, kde začal studovat práva, hrál basket a věnoval se divadlu. Dlouho to ale na právech nevydržel, hned po prvních malých rolích odešel do New Yorku, kde hrál na Broadwayi a dostal se do Actors’ Studia, díky čemuž získal roli ve filmu Na východ od ráje. Po tomto snímku se z něj přes noc stala hvězda. Brzy následovala i jeho nejslavnější role Jima Starka ve filmu Rebel bez příčiny – společně s Marlonem Brandem tehdy oslnil Ameriku, jejíž mládež tou dobou prožívala podobné problémy, cítila se nepochopená a zneuznaná starší generací. Pod vlivem rebela Jamese Deana se mladí Američané začali ostře vymezovat vůči konzumnímu chování svých rodičů. „Paradoxně jim ale nevadilo nosit stejné kožené bundy jako Marlon Brando nebo džíny, které si oblékal James Dean, a tak svorně popíjeli coca-colu, jezdili na stejných motorkách a poslouchali rock’n’roll,“ říká Jana Máchalová, autorka knihy Budiž móda.
Zrodil se teenager!
Tímto vydělením mladé protestující generace se tak v 50. letech v Americe zrodil ‚teenager‘. Někdo, s nímž se sice dosud příliš nepočítalo, ale kdo své místo na poli módy a životního stylu začal nacházet velmi rychle. Rychlost sociální změny jako by odpovídala rychlosti motorek a aut, která se zbožňovanému Jamesovi nakonec stala osudnými. Při projížďce ve svém superrychlém Porsche 550 Spyder ho oslnilo slunce a nevšiml si protijedoucího auta. Jako jediný ze tří účastníků nehody na místě zemřel – bylo mu pouhých čtyřiadvacet let. Za svou krátkou filmovou kariéru byl dvakrát nominován na Oscara. Jeho nevázaný život zároveň pobuřoval slušnou americkou společnost stejně jako údajné vztahy s řadou žen i mužů. K intimnímu vztahu s Jamesem Deanem se po letech přiznal například jeho blízký přítel William Best. Snad i díky své tragické smrti se stal mladý James Dean módním symbolem, jehož odkaz v podobě černé kožené bundy, bílého trička a modrých riflí je univerzální uniformou rebela dodnes.
Zdroj: Fashion Days ve spolupráci s Janou Máchalovou (kniha Budiž Móda) v rámci Fashion Days Fashion Academy