Jak se vařilo dříve
Možná vás pro samé vaření nikdy nenapadla otázka, jaká asi byla gastronomie našich předků. Kde se například vzal papiňák, odkdy se jí vidličkou a nožem a jak třeba chutnalo obyčejné pivo. Pro odpověď běžte do Jakubské ulice v Praze, kde se nachází interaktivní Muzeum gastronomie.
Expozice v přízemí vám ukáže vývoj kuchyně od pravěku až po nedávnou současnost. Uvidíte, jak se dříve vařilo bez nádob, přes dýmnou a krbcovou kuchyň až po mikrovlnou troubu a konvektory. Zjistíte i to, jak vypadaly kuchyně ve středověku a že první komíny bychom měli hledat v době renesance. S předky máme ale společného více, než si možná myslíte. Už v renesanci používali téměř stejné kuchyňské náčiní jako my a měli i podobný jídelníček. Potrpěli si na domácí těstoviny, sýry a máslo. Různá struhadla a krouhadla, která používaly naše babičky a máme je třeba dodnes po ruce, pocházejí už z dob před mnoha staletími.
„Řekni mi, co jíš, já ti řeknu, kdo jsi“
Muzeum představuje také významné osobnosti světové gastronomie. Zjistíte, kdo je autorem slavného výroku „Řekni mi, co jíš, já ti řeknu, kdo jsi“ a kdo byli tvůrci prvních kuchařek. České kulináře zastupuje Magdalena Dobromila Rettigová, která se umístila na 88. místě v žebříčku nejvýznamnějších českých osobností. V Muzeu gastronomie najdete první vydání její slavné Domácí kuchařky.
Expozice oslovuje i děti. Kromě lákavých obrázků ze života pravěkých lidí a zvířat od známého malíře Zdeňka Baláka, pokračovatele Zdeňka Buriana, děti ocení kouzlo starých i novějších kuchyněk pro panenky, které jsou vystaveny jak v originálech, tak na obrázcích. Nechybí ani panenka Barbie jako kuchařka. Větší děti se mohou seznámit s kuchyní a stolováním ze světoznámé učebnice J. A. Komenského Orbis pictus ze 17. století.
Renesanční dům na Starém Městě nabízí ve svých rozsáhlých prostorách zábavu a poučení pro malé i velké. A protože vám během návštěvy určitě vyhládne, v přízemí se nachází útulná restaurace.