Důvody, proč nevařit a nechat si oběd přivézt až domů
Rozvoz jídla, který dnes většina lidí považuje za samozřejmost, má kořeny již v historii. První rozvozy začaly fungovat v průběhu druhé světové války, kdy většina populace neměla k dispozici prostory pro vaření kvůli válečným podmínkám. Původně s nápadem rozvozu přišly dobrovolnice, které dovážely jídlo vojákům.
Rozvoz jídla za dobu svého působení urazil kus cesty a dnes se pomalu stává součástí životního stylu. Rozvozy jídla ze čtyřicátých let však takovému vývoji nenapovídaly. Asi by tenkrát nikdo nečekal, že jídlo bude možné objednávat přes internet a platit bez hotovosti v peněžence.
Začalo to mlékařskými vozíky
První jídlo bylo rozvezeno v anglickém městečku Hemel Hempstead roku 1947. Na rozdíl od dnešních krabiček se jídlo dopravovalo ve starých mlékařských vozících. Idea dovozu jídla až domů se šířila dál do Philadelphie a od roku 1954 služba uspokojovala všechny, kteří museli zůstávat doma kvůli nemoci nebo zranění. Služba rozvozu jídla fungovala podobně jako charita – pomáhala chudým a nemocným. Dnes se na rozdíl od tehdejší doby stává z dovozu trend, který využívají hlavně ti, co nemají čas na vaření. Rozvoz je vnímán spíše jako nutnost moderní doby. Až si budete někdy pouštět americký sitcom, zjistíte, že dovezená večeře je tam naprostou samozřejmostí.
Nejdříve nutnost, pak požitek
Se změnou rozvozů je také spojená proměna vnímání jídla. V období druhé světové války a krátce po ní byl dovoz považován za nouzové řešení ať už pro vojáky, nebo nemocné. Ti ze svého pohledu jídlo brali spíše jako nutnost než jako slast pro chuťové buňky. Období strádání a nedostatku vzalo za své zhruba v šedesátých letech, kdy přišla na scénu doba konzumu. Najednou si lidé našli čas na požitky a vychutnávání života.
Málo času na vaření
Dnes si nechávají dovážet obědy miliony lidí na celém světě – ve všední den například do kanceláře nebo o víkendech k sobě domů. Zájem o rozvozy v současnosti vzrůstá i u nás, protože vytvoření objednávky zabere jen pár minut díky platbě kartou, kterou již nemusí zákazník provádět jen přes počítač. Některé rozvozové služby, například DameJidlo.cz, umožňují využít aplikaci pro platbu mobilním telefonům s operačním systémem iOS a Android. Doba přeje rychlým řešením. Zákazník si také neobjednává jídlo naslepo, ale může si restauraci vybrat z internetové nabídky rozvozů. Dovoz jídla tedy nakonec využívají zákazníci nikoli z nutnosti, ale aby ušetřili čas a pochutnali si na dobrém jídle.
Rozvoz šetří čas
Trend rozvozů se stal výrazem požitkářství, zároveň je však v posledních deseti letech chápán jako nástroj pro šetření času. Lidé například v odlehlých office centrech mají často na výběr pouze závodní jídelnu, která nebývá vždy na špici gastronomie. Mnohem rychlejší je si jídlo nechat dovézt do kanceláře.
Trend take away
Trendem je také takzvané take away, tedy jídlo do krabičky vyzvednuté v restauraci. Například po cestě z práce si objednáte krabičku, vyzvednete a doma sníte. Takto řeší jídlo často i lidé v kanceláři, protože se jim nechce čekat na obsluhu nebo platit za nápoje.
Rozvozem k romantické večeři
Není ale výjimkou, když si lidé objednávají dovoz večeře až domů pro slavnostní okamžiky. Prostě jít do restaurace se nám někdy nechce, a když rozvozové služby slibují, že rozdíl v kvalitě na stole v restauraci nebo termoboxu nepoznáte, je to plnohodnotná varianta řešení i romantické večeře při svíčkách.