Chcete 50 % mužů v politice? Kroužkujte ženy!
Komerční článek - „Běda mužům, kterým žena vládne“, lamentovali na adresu kněžny Libuše naši prapředci. A zdá se, že jejich varování si berou k srdci i dnešní politici. Jak jinak si vysvětlit, že v době, kdy úspěšné ženy najdeme napříč všemi obory, angažují se ve veřejně prospěšné sféře a tvoří 61 % absolventů vysokých škol, v české politice jich najdeme průměrně jen 20 %?
Propagace firmy. Redakce neodpovídá za obsah sdělení.
Přitom důvodů, proč je vyvážené zastoupení žen a mužů důležité, je celá řada. Ženy tvoří přes polovinu populace, měly by proto mít i odpovídající podíl na rozhodování. Smíšené skupiny lépe a efektivněji fungují a jsou inovativnější. Je to přece logické – ženy a muži mají jinou životní zkušenost, a tedy často i jiný pohled na věc a jiné priority. Když se bude v obci rozhodovat, zda se postaví nové fotbalového hřiště, nebo nová školka, co myslíte, pro co zvedne ruku žena? Ženy nejsou lepší než muži, jsou ale určitě stejně dobré, a jejich názory a zkušenosti by měly zaznívat i v politice.
Proč je málo žen v politice?
Většina lidí by vám zřejmě odpověděla, že ženy do politiky jednoduše nechtějí, že je nezajímá, a že pokud by se více snažily, jistě by se prosadily. Realita je však trochu složitější. Ženy musejí často překonávat zakořeněnou nedůvěru ve své schopnosti – a to jak samy v sobě, tak ze strany ostatních. V mnoha případech funguje ‚dvojí metr‘ – muži jsou automaticky považováni za dobré kandidáty, podvědomě se předpokládá, že mají ‚ostré lokty‘ a ‚tah na branku‘, že do světa politiky přirozeně patří… A to neplatí pouze o politice – studie doložily, že totožné CV je hodnoceno lépe, je-li podepsané mužským jménem. Ženy tak často musejí mnohonásobně víc dokazovat vlastní schopnosti, aby se vůbec na kandidátku strany probojovaly.
Ženy také mají na rozdíl od mužů více povinností, mají na starost děti a domácnost. Věděli jste, že domácí prací tráví až čtyřikrát více času než muži? Není-li k dispozici školka, babička či dostatek peněz na hlídání a úklid, může žena ‚chtít‘ sebevíc, ale moc jí to nepomůže.
Při sestavování kandidátek se také spíše než na ‚zkušenosti a kvalifikaci‘ hodně hledí na osobní vazby a kontakty. Nemusí jít o zlý úmysl, je celkem logické, že muži v politickém světě znají spíše další muže a těm pak i více důvěřují. Funguje systém ‚já na bráchu, brácha na mě‘, záleží na tom, kdo s kým chodí na golf či na pivo… A na pivo a golf chodí muži častěji než ženy. Proč? Protože mají čtyřikrát více času…
Co s tím?
Jiné evropské státy vyrovnané zastoupení dávno mají. Je to proto, že politické strany ženy-kandidátky aktivně vyhledávají a pomáhají jim výše popsané bariéry překonat. České politické strany na ženy kašlou, i přesto je zde ale cesta, jak ženám pomoci. Je to jednoduché. Přijďte k volbám do Evropského parlamentu 23. a 24. května, volte stranu, kterou byste normálně volili, ale použijte tentokrát své dva preferenční hlasy a ‚kroužkujte‘ ženy. Ženy, které jsou ochotné vstoupit do ‚mužského světa‘ politiky a čelit předsudkům, si naši podporu zaslouží. Nebo ne?