8 příznaků emočního hladu a jak se vymanit z přejídání
Vaše nezvladatelná chuť k jídlu ukazuje, do jaké míry jste v pohodě. Jak říká Doreen Virtue, chuť k jídlu je jako palubní deska letadla. Má nás varovat, když začne docházet duchovní a emoční palivo, a hlad je červená kontrolka, která signalizuje, že potřebujete být víc v pohodě.
Velmi často jíme, i když vlastně nemáme hlad, a to právě proto, že nejsme v pohodě. Fyzický hlad a emočně podmíněný hlad mohou vypadat na pohled podobně, když nevíme, podle čeho je rozeznat. Zkuste se někdy zamyslet, proč jíte, a všímejte si signálů, které vám mohou napovědět, že vaše chuť na jídlo je jen emočně podmíněná a že vlastně jíst nepotřebujete. Když se to naučíte, nebudete se přejídat.
Jak se emoční hlad projevuje?
1.
Je náhlý
V jednu chvíli na jídlo nemyslíte, a za okamžik máte neuvěřitelný hlad. A tahle touha nabírá na intenzitě doslova kosmickou rychlostí.
2.
Je na konkrétní jídlo
Vaše chorobná touha se týká jen určitého typu jídla, například čokolády, těstovin, pečiva a podobně. V případě, že jde o emoční hlad, potřebujete si dát právě tohle konkrétní jídlo, a žádné jiné.
3.
Je ‚od krku nahoru‘
Emočně podmíněný hlad začíná v ústech a mysli. Vaše ústa chtějí ochutnat pizzu, čokoládu, koblihu nebo čerstvý rohlík s máslem. V hlavě se vám pak honí myšlenky na jídlo, po kterém bažíte.
4.
Je naléhavý
Když jde o emoční hlad, chcete a potřebujete jíst právě teď. Hned. Nechcete čekat na potom. Svoji emoční bolest potřebujete zmírnit okamžitě, a to pomocí jídla.
5.
Objeví se na základě nepříjemné emoce
Manžel byl na vás hrubý. Vynadal vám šéf a naštvaly vás děti. Emoční hlad přichází ve spojení s nepříjemnými situacemi.
6.
Automatické a bezmyšlenkovité jedení
V případě emočně podmíněného přijímání jídla můžete mít pocit, že nejste pány své situace, protože si vůbec neuvědomujete, že jste právě zbaštila pytlík oříšků, chipsů nebo snědla tabulku čokolády.
7.
Nepřestává, i když už jste plní
Emoční přejídání vychází z toho, že chcete překrýt bolestivé pocity. Jíte proto, abyste nějak otupili emoce, které vás trápí, a nevadí vám, že si několikrát přidáte a že vás pak bolí břicho.
8.
Pocity viny, že jíte
Když máme skutečně hlad, ten fyzický, necítíme vinu, když se najíme. V případě emočního hladu ale cítíme vinu velkou a po přecpání si to i vyčítáme a slibujeme si, že příště už tedy opravdu ne.
Jak se vymanit z emočního přejídání
Hlavně si nevyčítejte, že máte slabou vůli, jde to mimo vás. Nicméně i s tímhle emočním hladem se dá pracovat. Chce to jen trpělivost a cvik. Kontrolu nad sebou samými lze najít. Zkuste následující tipy, které vám v tom pomohou.
Dejte si patnáct minut na to, abyte vychladli.
Řekněte si, že čtvrt hodiny nemůžete jíst. Budete-li mít pocit, že i pak máte hlad, najezte se.
Jděte od jídla dál.
Když to jde, klidně odejděte do jiné místnosti, nebo i z bytu. Rozhodně těch patnáct minut ale nebuďte v blízkosti lednice.
Máte-li pocit, že byste si něco dali na chuť, vezměte si žvýkačku nebo si vyčistěte zuby.
Ústní hygienou se zbavíte touhy po čemkoli, po čem bažíte, a pomůžete tak zmírnit emočně podmíněnou chuť k jídlu. A voda vám pomůže zjistit, jestli nemáte třeba jen žízeň.
Zeptejte se sami sebe: Mám pocit strachu, nebo je to projev zlosti, napětí či studu?
Odpověď vám obvykle naskočí hned, a hned se taky dozvíte, že si vlastně děláte starosti s penězi, že vám vadí něco v práci nebo že žárlíte na svého partnera. Pouhé přiznání svých pocitů obyčejně stačí k tomu, abyste naléhavost pocitu spojeného s emočním hladem velmi podstatně zmírnili.
Pocity strachu nahraďte láskou.
Psychologové říkají, že strach vyléčíme tím, že ho zaplavíme láskou. Když budete pozitivně naladění, pro negace nezbude místo.
Použitý zdroj: V zajetí jídla, Doreen Virtue