6 tipů, jak naučit dítě hospodařit s penězi
Děti je dobré učit finanční gramotnosti už v útlém věku, protože peníze hrají jednu z nejdůležitějších rolí v životě. Když se nám to podaří, bude pro děti snazší postavit se na vlastní nohy a vyhnout se v dospělosti případným dluhům a jiným těžkostem s financemi.
Ukažte jim, že kapsa není bezedná
Nechte děti, ať si trochu nabijí nos. Pravidelně jim dávejte stejné kapesné, a pokud váš potomek přijde s prosíkem o nějakou korunu navíc, neustupujte. Jakmile své kapesné utratí, bude muset počkat na další měsíc. Jedině tak pochopí, že i vaše kapsa má dno a že je třeba šetřit.
Povzbuzujte je, ať si šetří své úspory
Chtěl bys Xbox 360? Našetři si na něj! Pokud uvidíte, že vaše dítě touží po nějaké levnější či dražší hračce, udělejte kompromis. Domluvte se, že pokud si uspoří alespoň většinu požadované částky, zbytek mu doplatíte. Tím ho ve spoření podpoříte a zároveň motivujete.
Domluvte si systém odměn
Pomáhat s domácími pracemi by měla být samozřejmost bez nároku na odměnu, ale zkuste si vytvořit systém, kdy váš syn nebo dcera dostanou odměnu za nějakou práci navíc. Do tohoto systému můžete zahrnout např. pomoc s jarním nebo svátečním velkým úklidem, kdy se vám další ruce navíc budou hodit.
Buďte jim vzorem
Pamatujte si, že vaše děti vás sledují. Opakují vaše slova i činy. Pokud budete dítě poučovat o úsporách, ale sami se pak zadlužíte kvůli něčemu, co je mimo vaše aktuální finanční možnosti, pravděpodobně se dřív nebo později zachová stejně jako vy.
Pozor na kreditní karty
Někteří rodiče dávají svým dospívajícím dětem kreditní karty proto, aby je učili zodpovědnosti. Kreditní karty ale nikoho zodpovědnosti nenaučí. Učí vás, že si dnes můžete koupit něco, co budete moct zaplatit až zítra. Proto pokud potřebujete, aby váš potomek mohl např. během studia disponovat svým bankovním účtem, zvolte debetní kartu. Je to nejlepší alternativa, jelikož vám dovolí zaplatit pouze takovou věc, na kterou máte v danou chvíli dostatek peněz.
Komunikujte a sdílejte
Bavte se se svými dětmi o penězích. Berte je s sebou na nákupy, ať vidí, kolik peněz stojí např. běžné potraviny. Podělte se s nimi, jak velké výdaje máte s chodem domácnosti. Řekněte jim, co jste si plánovali koupit, a proč si to teď koupit nemůžete. Je potřeba, aby děti věděly, na co jdou v domácnosti největší výdaje a s čím je třeba do budoucna počítat.