5 vánočních trhů, které si zamilujete
Bigos, čokoládové špízy s chilli, biskupský chlebíček nebo pitelný med. A také svařák a spousta světýlek. Chcete si o víkendu vychutnat pořádnou porci předvánoční atmosféry v trošku jiném balení než doma? Zkuste vánoční trhy kousek od hranic.
foto: Getty images
NEJvětší adventní kalendář
mají v Míšni, saském městě kousek od Drážďan. Zdejší radnice totiž celý prosinec slouží jako obrovský kalendář s okénky. Nejdříve jsou pochopitelně všechna zavřená – a každý den se v určenou hodinu (ve všední dny v pět, o víkendu v půl čtvrté a na Štědrý den v jedenáct ráno) za veliké pozornosti diváků jedno okénko otevírá. Tedy nikoli samo, okna otevírá radniční strašidlo. Za okénky bývají poschovávané motivy z různých pohádek – objevíte tu třeba žabku carevnu, holoubky přebírající hrách pro Popelku či princeznu Lociku.
Jako na správném německém trhu ani v Míšni nechybí vánoční oblouk se svíčkami a postavami, který bývá v kovové nebo dřevěné podobě ozdobou předvánočních oken po celém Německu. U stánků pak narazíte na mnohem větší a nápaditější výběr vánočních specialit než v Česku. Součástí trhů bývá i vánoční loterie ve velikém proskleném losovacím bubnu na kolečkách, která umožňuje vyhrát ceny jako návštěvu restaurace či divadla. V případě výhry tak máte dobrý důvod zajet do Míšně znovu – třeba na prohlídku zdejší slavné porcelánky nebo na zámek Albrechtsburg. A určitě si nezapomeňte dát sklenku míšeňského vína, je tu totiž jedna z nejseverněji položených vinařských oblastí světa a zdejší suché bílé víno je vyhlášené.
NEJhezčího Ježíška
mají v Norimberku. Každé dva roky tu totiž vybírají místní krasavici, která pak bude hned dvoje Vánoce v řadě představovat Christ-kind, Jezulátko. Podle Ježíška si také v této době hlavní náměstí, jinak Hauptmarkt, říká Christkindelmarkt.
Jestli nějaké německé město dokonale těží z vánoční turistiky, je to určitě Norimberk. Zdejší trhy navštíví přes dva miliony návštěvníků, kteří sem rádi zajedou ochutnat vyhlášené vánoční speciality jako norimberské a biskupské chlebíčky. Norimberským vánočním suvenýrům vévodí andělíčci, modely hrázděných domů, figurky kominíčků, perníkoví husaři a panenky. Častou figurkou je i dřevěný louskáček, panáček v červeném, který svými zubatými čelistmi drtí ořechy. Že máte tuhle postavičku z vánočního příběhu spojenou s baletem P. I. Čajkovského, a nikoli s Německem? Pak vězte, že původně šlo o povídku z pera německého autora E. T. A. Hoffmanna, kterým se ruský skladatel inspiroval.
Slavná norimberská kašna je v téhle době poněkud schovaná mezi stánky, určitě si jí ale všimněte. Středověká pestře vymalovaná kašna se sochami světců má mezi mřížemi na jednom místě provlečený kroužek, který vám při otočení určitě přinese štěstí, tak sem nezapomeňte s dětmi zajít. Pro děti je určeno i náměstí Hans Sachs Platz, kde jsou speciální „dětské vánoční trhy“.
NEJdelší štolu
mají v Drážďanech. Každým rokem tu na náměstí před zámkem v sobotu před druhou adventní nedělí (což letos vychází na 3. prosince) slavnostně odhalují obrovskou, bezmála čtyřtunovou štólu, nejtypičtější drážďanské vánoční pečivo vonící mandlemi a rozinkami. Následně ji vezou ve slavnostním průvodu, za doprovodu živé kapely, na voze městem. Dva silní koně s ní mají co dělat! Celý sladký had je pak rozkrájen a beze zbytku rozdaný čekajícím návštěvníkům.
Na trhy vyrazte na náměstí Altmarkt, jehož jméno se během adventu mění na Striezelmarkt, tedy Trh s pečivem. Vánoční trhy se tu pořádají už úctyhodných 581 roků, jsou nejstarší v celém Německu.
Zdejším maskotem je švestkový kominíček pro štěstí. Malý panáček s kominickou čapkou na hlavě a žebříkem přes rameno má tělo, ruce i nohy vyrobené ze sušených švestek navlečených na špejlích a je starý už více než dvě stě let. Jeho historie není nijak veselá – nejspíše odkazuje k malým kominíkům, asi osmiletým chlapcům většinou ze sirotčinců, kteří bývali kdysi v Sasku využívaní k tomu, aby lezli do vysokých úzkých komínů a čistili je.
Striezelmarktu vévodí několikapatrová točící se pyramida s dřevěnými postavami, na jejímž vršku trůní mohutná vrtule. V Německu nesmí taková pyramida na Vánoce chybět v žádné domácnosti – pochopitelně ve zmenšené podobě.
Kromě stánků se zbožím tu objevíte i několik dílen, kde si můžeme zkusit něco malého upéci. A protože jsme blízko od českých hranic, nedivte se, když na stáncích narazíte na plyšového krtečka nebo že tu vyhrávají Vánoce, Vánoce přicházejí.
NEJvětší vánoční ozdoby
najdete ve Vídni. V parku kolem trhů, které se konají na náměstí před vídeňskou radnicí, se skoro každý strom změní ve vánoční. Na větvích místo listí visí pořádně veliké ozdoby, na každém jiné. Všechno je to nafukovací a v nadživotní velikosti. A pěkně pestré, uvidíte tu zvonečky, housle, červená srdíčka, veliké sladké bochánky, najdete tu i železniční strom s vláčky a výhybkami…
Mezi tím vším jsou pak kromě stánků ještě roztomilé malé domečky: poštovní dům, odkud se dá poslat dopis Ježíškovi, nebo lesní dům, ve kterém sedí lesní zvířátka. Děti můžete nechat projet na ponících, zatočit na kolotoči a ukázat jim hrad pro princeznu. Celé tržiš-tě i radnici si také můžete objet v malém vláčku.
Podobně jako na vánočních trzích v jiných německých a rakouských městech vám tu svařák (Glühwein), případně jeho ovocnou čajovou variantu, naservírují v hezoučkých hrnečcích s motivem města – za pití zaplatíte kvůli záloze o trochu víc, ale klidně si ho pak můžete nechat jako suvenýr. Ve Vídni vám vánoční hrneček nabídnou třeba v srdíčkovém tvaru.
A pokud se sem chystáte s dětmi, máme ještě jeden tip: přímo na radnici mají možnost si samy upéct cukroví. Vyfasují zástěru, váleček, těsto i vykrajovátka, a můžou se do toho pustit. K dispozici je i výtvarná dílnička, kde si vyzkoušejí třeba výrobu svíčky – a rodiče si zatím mohou v klidu dát dortík a kávičku v radniční kavárně. Prohlédnout si tu můžete i kouzelnou výstavu ručně vyráběných betlémů: narazíte třeba i na ten ze severního pólu, kde svatou rodinu tvoří lední medvědi a poklonit se jim přicházejí tuleni.
NEJsladší pití
si vychutnáte v polské Vratislavi. Kromě tradičního svařáku či punče se tu totiž můžete posilnit místní raritou – pitným medem. Nikoli medovinou, ale opravdovým tekutým medem, který zahřeje i potěší chuťové buňky.
I tady trhu vévodí obrovská otáčející se dřevěná pyramida s hvězdou na německý způsob, která slouží jako stánek se svařeným vínem a dalším pitím. Pozornost budí také majestátní stánek s věžičkou a kohoutem na vrchu – ten sahá až do třetího patra domů! A Jarmark Božonarodzeniowy na hlavním Rynku se neobejde ani bez obrovského nazdobeného smrku – tím zas připomíná spíše vánoční trhy u nás, v Německu si na jehličnany coby dominanty až tolik nepotrpí. A když budete mít štěstí, možná narazíte i na průvod vánočních bytostí na chůdách.
Co tu můžete ochutnat? K nejtypičtějším jídlům patří sýr na všechny možné způsoby (třeba grilovaný s brusinkovou zavařeninou), stejně tak pirohy s různými náplněmi, maso se zelím zvané bigos, dostanete tu i zelnou polévku nebo ovoce napíchnuté na špejli namočené v karamelu. Trhy jsou tu menší a skromnější než v německých městech, zato se tu tolik nemačkáte a ve stáncích najdete jen skutečně vánoční zboží, žádné celoroční kýče.