Jak vypadá váš typický den?
Záleží na tom, kde zrovna jsme. (smích) Obvykle trávíme čtyři měsíce doma v Austrálii, šest až sedm měsíců v Africe a zbytek v Evropě. V Africe žádný typický den neexistuje. Když třeba přesouváme žirafy z jedné rezervace do druhé, tak vstáváme obvykle v šest, dáme si kávu, potkáme se s týmem, připravíme léky a letíme vrtulníkem do buše, kde chytíme žirafy a začneme je přesouvat. Odpoledne řešíme aktuální problémy, které se vyskytnou. Matildu uspávám okolo šesté, a pak už si jdu odpočinout na gauč nebo dělám nějakou kancelářskou práci. Pokud jsme v Austrálii nebo v Evropě, pak jsou mé dny většinou kancelářského charakteru. Píšu e-maily, čtu odborné články, žádám o granty nebo plánuji studentské výlety.
Je nějaké zvíře, kterého se bojíte?
Bojím se třeba nosorožce černého. V jižní Africe jsou dva druhy nosorožců, nosorožec černý a nosorožec bílý. A jsou si podobní asi tak jako slon a ryba. (smích) Bílý nosorožec je jemný, hravý a velmi šťastný, vlastně připomíná štěně. A černý nosorožec vás prostě chce zabít. Takže z černého nosorožce mám velký respekt, protože je opravdu rychlý a agresivní.
Takže strach máte jenom z nosorožce černého?
Strach mám i ze šimpanzů. Vzpomínám si, jak jsem se ještě jako studentka na veterině ptala profesora, kterého zvířete se bojí nejvíce. Odpověděl, že šimpanze. Tehdy jsem byla opravdu překvapena, ale řekl mi, že je to proto, že šimpanz by vás nejen zabil, ale ještě by se u toho skvěle bavil. Dnes už mu dávám za pravdu. I když šimpanze miluji, trošku mě děsí. Když třeba šimpanze operuji, vždy se dvakrát ujistím, že anestezie opravdu zabrala. Nikdy totiž nevíte, jestli s vámi šimpanz nehraje nějakou jeho děsivou hru. (smích)
A co pavouci?
Ne, pavouci mě vůbec neděsí, vždyť jsem s nimi vyrůstala. I mé dvanáctiměsíční dceři nevadí vzít pavouka do ruky. (smích)
Některé druhy pavouků jsou ale velmi nebezpečné.
Je pravda, že jeden nepříjemný zážitek s pavoukem mám. Před několika lety jsem v Sydney plavala v bazénu, a najednou jsem si všimla, že za mnou je pavouk. Jde o jeden druh, který si vytváří takovou vzduchovou bublinu, díky které přežije ve vodě. A právě tenhle pavouk mě začal pronásledovat v bazénu. Jak jsem plavala od něj, tahala jsem ho ve svém proudu a byla jsem opravdu nervózní, protože je jedovatý. Naštěstí všechno dobře dopadlo. I přes tenhle zážitek ale platí, že pavouci mě neděsí.
A naopak které zvíře má ve vašem srdci speciální místo?
Určitě medvídci koala. Během požárů v roce 2020 jsem pracovala se stovkami medvídků koala. Od loňska jsou navíc medvídci koala na listině ohrožených druhů zvířat. Existuje tedy možnost, že za několik let už Austrálie nebude mít žádné medvídky koala.