Ženy často trápí menstruační bolesti. Dokážete říct, z čeho pramení?
Postavení pánve a fungování páteře je vždy otázkou svalů, které jsou závislé na fyzické zátěži a napojené na naši psychiku, hormony i imunitu. Proto bychom menstruační bolesti měli posuzovat celkově. Pokud svaly nefungují, jsou stažené, přizpůsobuje se jim i pánev s páteří a dochází k blokádám. Páteř se v daném místě hýbe méně, což upevňuje stažený sval na břiše, o kterém se má za to, že způsobuje menstruační bolest. Já jako fyzioterapeut páteř povolím a naučím ženu se svaly zacházet tak, aby povolovala napětí v břišní oblasti a všechny pochody fungovaly lépe. Výraznou roli u bolesti hraje také to, jak se žena v životě cítí.
Znamená to tedy, že menstruační bolest není normální?
Není, ale je odrazem fungování ženské psychosomatiky. Často se stává, že se v období menstruace dostávají na povrch témata, která ženě dělají život náročnější. Pokud je žena vnímavá, pak si s příchodem periody může všimnout, že je například více melancholická, smutná, naštvaná nebo rozmrzelá. Tehdy přichází ke slovu psychosomatika, sebevnímání. Mnoho žen si myslí, že jejich pocity způsobuje sama menstruace. Většinou je za tím ale jiný důvod, který se společně snažíme najít. A tak se začnu pacientky ptát, proč se při menstruaci cítí špatně. Společně jdeme do hloubky a zjistíme třeba, že perioda spíš přispívá k celkovému pocitu, že její život je těžký. Pak je třeba zjistit, proč tomu tak je.
Měly bychom tedy ze svého slovníku vyškrtnout větu: Za to můžou hormony?
Určitě! Pokud žijete spokojeným životem, pak vaše spokojenost má vliv na hladinu hormonů v těle. Obecně platí, že to, jak se žena cítí a jak žije, má vliv nejen na hormony, ale také na imunitu, svalové napětí a tím pádem na fungování celého těla.
Dalším častým ženským problémem jsou migrény. Jaké pro ně máte vysvětlení?
Migrény úzce souvisejí s tím, že žena žije v prostředí, ve kterém není spokojená. Migrénu může způsobovat tlak, že člověk musí něco překonat, ačkoli se mu to nelíbí. Jedna pacientka trpěla migrénou a zbavila se jí až ve chvíli, kdy stavbu jejich domu převzal partner. Migréna byla odpovědí na nadměrnou zátěž.
Víme sice, že emoce ovlivňují naše zdraví. Málokdy ale můžeme žít sluníčkový život zcela bez problémů. Co můžeme udělat pro zdraví, když čelíme náročné životní události?
Nebojte se prožít emoci, která přichází. A ještě lépe uděláte, když si pocity napíšete. Psaní jde víc do hloubky, dokážete tak lépe popsat, jak se cítíte.
Při čtení vaší knihy jsem měla pocit, že mnoho fyzických problémů, kterým čelíme v dospělosti, pramení z dětských traumat nebo ze vztahu, který máme s rodiči.
Ano, to platí. Rodiče jsou s dítětem v době, kdy se mu vytváří sebevědomí, sebedůvěra, schopnost vcítit se do sebe sama, a navíc je dítě geneticky nastavené tak, že vše, co rodiče dělají a říkají, vnímá jako svatou pravdu. Pokud například rodič říká „z tebe nic nebude“ nebo „z toho a z toho mám strach“, dítě může jeho názory převzít. Pro potomky je také určující, jak spolu rodiče komunikují. Obecně je velmi důležité se dětí ptát. Pak víte, co na ně jak dopadá a jak potom přemýšlejí.
Dokážete říct, jak se na zdraví dítěte odrazí, když se rodiče rozvedou?
Velmi záleží na tom, jak rodiče rozvod s dítětem komunikovali. Mám padesátiletého pacienta, jemuž se rodiče rozvedli v sedmi letech, a on tím stále trpí. Odráží se to na jeho současném vztahu, ve kterém si stěžuje na to, že mu manželka dává najevo, co prožívá, a podle jeho slov mu „bere klid doma“. Došli jsme k závěru, že jeho reakce na manželku je způsobena tím, co zažil on sám. Nechce svým dětem způsobovat trauma z manželských diskuzí, které slýchával jako sedmiletý kluk. Člověk by měl vnímat, jak reaguje na určité situace. Každá reakce má svůj důvod a je důležité pochopit, proč k ní došlo.
Přitom věřím, že většina rodičů dělá pro své děti to nejlepší, co dokážou. Jak podle vás vypadá výchova, která se na zdraví dětí nepodepíše negativně?
I já věřím, že rodiče dělají to nejlepší, co umějí. Přesto se musíme stále učit. Je skvělé, když rodič dokáže s dítětem mluvit. Ptá se ho, má o něj zájem a dokáže unést jeho emoce – strach, smutek, stížnosti i negativní zpětnou vazbu. Zároveň by se rodič měl sám sebe ptát, proč ho tolik štve, když dítě nechce dělat to, co chce on. V dnešní době nastává mnoho situací, kdy nás tlačí čas, musíme do školy, na nákup, na kroužky, ale je důležité umět s dětmi plánovat, aby rodič nebyl jenom ten, který dítě neustále někam honí. Rodiče by také neměli zapomínat, že dítě, stejně jako my dospělí, má nárok se naštvat a říct, co chce nebo nechce. Neměli bychom být ti, kdo ho neustále připoutávají k nějaké činnosti nebo ho do něčeho tlačí. Tlak zákonitě vytváří protitlak.