Nebála jste se, že si neposlušností zabouchnete dveře ke sportovní kariéře? Některé sportovkyně tohle blokuje.
Ne. Na tohle nevěřím. Cesta k úspěchu není jen jedna. Trenér si dovolí jen tolik, kolik mu dovolíte. Hodně z nich si nesplnilo svoje vlastní kariérní ambice. Mají nezpracovaný komplex, zkoušejí, kam až můžou zajít, a s jídlem roste chuť. Když trenér vidí, že mu všechno zbaštíte, hučí do vás tím víc. Baví ho, že má nad vámi moc. Právě proto mi vyhovovalo, že jsem nikdy nedělala jen sport. Vždycky jsem k němu studovala, snažila se kamarádit i s nesportovci. Neměla jsem klapky na očích, nežila v uzavřené bublině sportovní komunity.
Nutíte své dva syny do sportu?
Stejně jako moji rodiče nemusíme. Ale i kdyby se nám narodili peciválové, kteří by raději leželi v knížkách, silou bych je nenutila. Chci, aby sportovali kvůli zdraví, ale rozhodně bych se jim nesmála a nenutila je závodit. Každý by měl respektovat založení toho druhého. Devítiletý Janek už má z mého sportování trochu rozum. Vídal i můj smutek a zklamání. Zažil, že máma dřela, a stejně byla na chvostě. Že je smutná a unavená. Dojemně mě přišel utěšovat: „Mami, sedmý místo je náhodou dobrý!“ A to jsem byla sedmá z osmi! Považuju za důležité, aby naše děti viděly i tohle. Že medaile a úspěch v jakémkoli oboru nejsou samozřejmost. Je dobré, aby věděly, že úměra „když budu makat, vždycky vyhraju“ neplatí.
Co teď uděláte s medailemi? Zařídíte si doma síň slávy, nebo je doma zavřete do šuplete s tím, že co bylo, to bylo?
Síň slávy určitě ne, ale vím, co udělám s jednou, pro mě nejcennější.
Co?
Věnuji ji k vydražení ve prospěch neziskové organizace Dejme dětem šanci, která podporuje děti z dětských domovů.
Proč jste si vybrala právě tuhle neziskovku?
Zase se musím vrátit do doby, kdy jsme se jen my dvě s mámou přestěhovaly z Jablonce do Prahy. Bez peněz, kontaktů, kamarádů. Prahu mám dnes ráda, ale tehdy na mě působila nepřátelsky. Všude davy lidí, nikam jsem netrefila. Připadala jsem si ztraceně, bylo mi smutno a mámě, která si nevybírala práci podle toho, jestli ji baví a má na ni vzdělání, ale abychom se my dvě v Praze udržely, taky. Ale měly jsme jedna druhou. Mohla jsem se jí svěřit, přitulit se k ní. I díky tomu jsem se tu zabydlela celkem rychle. Ale pocit osamělosti a ztracenosti ve velkém městě, když jste bez peněz a nikoho nezajímáte, si pořád pamatuju. Děti z dětských domovů taky život takhle vyplivne do studeného světa. Jenže ony nemají mámu nebo někoho blízkého, kdo je obejme a řekne jim: „To bude dobrý.“ Když jsem začala mít ve sportu úspěch a do toho se i šťastně zamilovala, řekla jsem si, že když toho člověk tolik dostává, měl by se i dělit s těmi, které štěstí spíš obchází. V té době jsem se seznámila s Míšou Chovancovou, zakladatelkou organizace, a nápad byl na světě.
Dnes je móda mít mentálního kouče. Měla jste ho někdy?
Ne. Když nevím, kudy kam, jdu ke kartářce.
Ke kartářce?
Jsem tím pověstná. Je to trochu hra. Vyloží mi karty, pak o tom přemýšlím a nějak mám pocit, že mi zatím karty vždycky poradily dobře. Ono je to asi spíš o tom, že se zklidníte. Ale rozhodnutí je na vás. Nevěřím, že někdo může něco za někoho rozhodnout. Ani kouč, ani karty.
Kariéru jste letos uzavřela s velkou parádou: medailí, kterou jste ohromila. Je odcházení těžké?
Je. Přemýšlela jsem o něm rok. Sčítaly se mi zdravotní problémy, ale zároveň tohle byl můj dosavadní život a do neznáma se nikomu nechce. Bojíte se. Když jsem vyhlásila, že jde o moje poslední závody, koupila jsem vstupenky kamarádům a lidem, které mám ráda, abych věděla, že jsou v publiku ti, kteří mě berou, ať jsem první, nebo poslední. Jsem šťastná, že to dopadlo, jak to dopadlo. Tečka se povedla. Naposledy jsem závodila na stadionu, kde jsem kdysi s oštěpem začínala. Kruh se krásně uzavřel.