Váš muž natočil spoustu skvělých filmů. Které se vám vryly pod kůži víc než ostatní?
Snad nejraději mám Postřižiny. Přiznám se ale, že v poslední době si Jirkovy filmy moc nepouštím. Zatím by to bylo sypání soli do příliš čerstvé rány. Snad časem…
Vy sama se věnujete přípravě výstav na klíč a produkci. Jak poznamenala vaše plány pandemie?
Obecně je situace v kultuře nelehká. Pandemie trvá déle, než jsme si asi mnozí mysleli. Kultura je v takových dobách vnímána jako zbytná. Lidé šetří, bojí se chodit na větší akce, což se projevilo i v mém oboru. Velkou výhodou se ale ukázalo být to, že výstavy, které organizuji, jsou pod širým nebem. Z legrace říkám, že dělám anticovidové výstavy. V roce 2019 jsme s Mirkem uvedli výstavu Voda a civilizace, která s velkým úspěchem cestovala po sedmnácti českých městech, což mě samozřejmě moc těšilo. Na ni jsme navázali výstavou Energie a civilizace. Ta byla zatím prezentována ve třech městech a navštíví jich dalších čtrnáct. Obě výstavy by měly letos putovat také do Bruselu a je o ně zájem i v Izraeli a v USA. A v současné době připravujeme třetí navazující výstavu, která nese pracovní název Civilizace a recyklace. Jsme totiž první civilizací, která neumí většinu toho, co vyrobí, vrátit zpět do přírody nebo znovu zpracovat.
Jak vůbec probíhají přípravy tak velkých projektů?
Na výstavách spolupracujeme s mnoha zahraničními univerzitami a institucemi, takže expozice nemají lokální charakter. Témata se týkají každého z nás, všude na světě. Voda, energie a recyklace. A vlastně nejen nás, ale hlavně našich dětí a toho, co jim tady zanecháme. Jak kvalitně budou moci žít své životy. Jestli tu bude dostatek pitné vody, levné energie a čisté životní prostřední, nebo jen přežívání a boj o místo na Zemi, kterou jsme na mnoha místech nevratně zničili. To vše je v rukách nás všech, tedy i v rukách každého jednotlivce.
Náš rozhovor vniklo pro valentýnské číslo Marianne. Co pro vás osobně znamená v životě láska?
Odpovím citátem, který jsem zveřejnila po Jirkově odchodu a se kterým souzním celou svojí duší. Pochází z Bible, Prvního listu Korintským, 13:1-8: „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon.
Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano, kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem.
A kdybych rozdal všecko, co mám, ano, kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje.
Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá.
Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy.
Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy.
Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.
Láska nikdy nezanikne.“