Přichází s návrhy častěji ženy, či muži?
Nejdůležitější je, aby pár přišel spolu. Aby rozhodnutí řešit svoji situaci formou partnerské mediace bylo rozhodnutí společné. Z mé praxe pak jako iniciátorky převažují ženy. Ale mají osvícené muže, kteří tuto variantu vítají, nebo jsou k ní alespoň svolní. Z praxe kolegů advokátů pak zase vím, že muži jsou svolnější k řešení situace formou mediace v situaci, která je již více vyhrocená – a blíží se k soudnímu řízení.
Kromě toho české soudnictví vyzývá páry primárně k řešení své situace prostřednictvím mediátora, často ale až v momentě, kdy obě strany mají advokátní zastoupení a jsou v klasickém soudním sporu a jakékoliv přiblížení se a společné řešení je spíše nemožné, až vyloučené. Nezřídka kdy pak advokáti „protistran“ u mediátora zastoupí své klienty, z mediace se omluví, mediační jednání neproběhne a naopak se rozběhne klasické soudní řízení, které je zpravidla velmi zdlouhavé, nákladné – obě strany mají svého advokáta, a končí rozhodnutím třetí strany – soudu. Oproti mediaci, kde se strany dohodnou spolu či mezi sebou.
Jedná se častěji o sezdané páry? Jedná se spíše o dlouhodobé vztahy, nebo i krátké?
V mé praxi potkávám manžele, ale i partnery, kteří spolu žijí v dlouhodobém soužití. Pár, který je spolu kratší dobu, ke mně zatím nepřišel, ale určitě bych tento přístup doporučovala. Vzpomeňme například na takzvanou náboženskou přípravku – lidé, kteří se rozhodnou pro svatbu v kostele také chodí ke svému faráři, a kromě církevních náležitostí mluví i o svých představách, jeden o druhém, o svých plánech. Umím si představit právě taková mediační sezení jako přípravku pro společný život.
Co přesně je cílem mediátora?
Cílem mediátora je sledovat cíl stran, které do mediace vstoupily. Tento cíl si strany definují samy na začátku či v průběhu mediačního procesu. Mým úkolem jako mediátora je jim tento cíl pomoci zviditelnit, usnadňuji jim zpracování emocí, jejich zmírnění až na rozumovou úroveň, aby obě strany mohly s čistou myslí předkládat svoje myšlenky a nápady. Pokouším se také usnadnit stranám vzájemné porozumění – interpretuji vyslovené, ujišťuji se, že bylo takto myšleno, vyzývám druhou stranu k odpovědi či reakci. Obě strany v rámci mediace dostávají dostatek prostoru i péče, a to rovným dílem. Rovnoměrnost v pozornosti mediátora k jedné či druhé straně je velmi důležitá. Jedna ani druhá strana se nesmí cítit znevýhodněná. Primární cílem by mělo být dosažení takzvaně mediační dohody – někdy stačí v ústní, jindy i v písemné podobě.
Jsou páry ochotné spolupracovat?
Pokud vycházíme z principu dobrovolnosti, pak jsou partneři zpravidla ochotni spolupracovat – jednou už se společně a zároveň dobrovolně dohodli, že svou situaci chtějí spolu řešit za účasti nezávislého prostředníka. Samozřejmě někdy cítím tendence jedné strany přimět mediátora, aby to té druhé straně už „konečně vysvětlil“, jenže to se setkává s neúspěchem a oběma stranám jsou pak připomenuty principy mediace a pozice mediátora jako nestranného usnadňovatele řešení jejich konfliktu. Mediátor skutečně není tím, kdo rozhoduje, posuzuje či odsuzuje jedno, či druhé chování. To strany zpravidla velmi brzo pochopí a otvírá se prostor pro jejich vlastní, společné řešení.
S čím ze sezení odcházejí?
Jak kdo, jak kdy. Někdy stačí jedno sezení na první společné myšlenky, jak z dané situace ven. Jindy se témata teprve otevřou. Mediační sezení trvá zpravidla 3 hodiny v kuse (s krátkými pauzami), a je velice individuální, kam si který pár dojde. Častěji však bývá setkání více. Páry obvykle odchází s novými myšlenkami a nápady. Také s novým pohledem na svou situaci. Nezřídka kdy také poprvé skutečně vnímají, jak danou situaci vidí jejich partner. Což jim umožní se sblížit. A v důsledku mohou páry odejít i s nepsanou, či psanou mediační dohodou, která z jejich sváru ukazuje cestu ven – často s konkrétními kroky pro jednu či druhou stranu, či kroky společné, samozřejmě s nutným časovým vymezením a také s uvědoměním si toho, co se stane, když takovou dohodu nedodrží. Obecně se dá říci, že se páry k sobě v mediaci přibližují, hledají společně řešení, a to může po dlouhotrvajících neshodách přinášet nesmírnou úlevu.