Ono se to asi lehce řekne, ale hůř udělá. Jak v sobě máme najít vnitřní zdroj?
V první řadě je důležité pohlédnout pravdě do očí a vidět se ve své autentické podobě. Teprve když zjistíme, s čím jsme nespokojené a čeho se bojíme, můžeme se od toho odrazit a začít věci řešit. Jenže takové změny vyžadují překonání strachu a nepohodlí.
Aby na to žena měla sílu, měla by být v pohodě po fyzické i psychické stránce. Proto by o sebe měla pečovat – dělat věci, které ji baví a naplňují, mít své rituály, odpočívat, dát dovolenou mozku. Jen pokud budeme vědět, kdo jsme a co chceme, dosáhneme toho, že budeme mít samy se sebou ten nejlepší vztah. A pak objevíme, co je ten zdroj, který nám chybí.
Znamená to tedy, že se prostě máme spolehnout výhradně na sebe?
To určitě ne, člověk je společenská bytost a je dobré navazovat funkční vztahy. Ale něco jiného jsou vztahy založené na rovnocenném partnerství a něco jiného ty, které jsou závislostní nebo projekční.
Když jste zmínila projekční vztahy, zajímalo by mě, do jaké míry nás při výběru partnera ovlivňují rodiče? Proč si někteří lidé berou „své otce“ nebo „své matky“?
Ano, stává se, že máme vedle sebe partnera, který vykazuje podobné známky jako matka nebo otec z původní rodiny. To jsou právě ty projekční vztahy. Je to častý jev a většinou se projekce opakují, dokud žena nevyroste do dospělé osobnosti a neřekne si, že chce rovnocenného partnera a nechce už být podvědomě pro svého partnera dcerou.
Proč se to děje?
Protože jedna ze základních potřeb člověka je být milován a přijímán. Když v původní rodině jsou jeden nebo oba rodiče takzvaní nepřijímači, což znamená, že nemilují a nepřijímají své dítě takové, jaké je, tak je zaděláno na problém.
Třeba to nedělají úmyslně, ale nepřijímají ho, protože mu nerozumějí, protože do něj promítají svoje ambice, touhy a přání.
Ano, a to jsme zase u těch projekčních vztahů, které nejsou zdravé. Vysvětlím to ještě jinak. Každý z nás se rodí s nějakým specifickým darem, s talentem, který je autentický a výjimečný. Kdybychom všichni dělali to, co umíme a co nám činí radost, tak by to bylo dobré nejen pro nás, ale pro celou společnost. Jenže skutečnost je taková, že se narodíme jako unikátní a speciální bytosti a pak nám do života vstoupí systémy. Jako první to jsou rodiče, kteří začnou dítě formovat podle své zažité normy. Pak přichází škola, práce a tak dále. A ten unikátní člověk se dovídá, že není v pořádku takový, jaký je, ale že by se měl přizpůsobit k obrazu většiny.
A co se stane pak?
Vyhodnotí si to tak, že je nedostatečný a nastoupí u něj podvědomá touha zažít lásku a přijetí. Pomyslí si, že uznání a pochvala přijdou, když bude například pracovat víc, než je běžné. Když se obětuje. Bohužel většinou dojde k vyhoření, vyčerpání nebo únavovému syndromu. Další projev projekčního vztahu může být v kontaktu s autoritami. Člověk, jehož rodiče nepřijímali, se necítí dost dobrý a nepatřičně adoruje někoho, kdo je nad ním, protože v té autoritě vidí rodiče. Ale respekt vycházející ze strachu není respekt. Takový člověk má potřebu dosáhnout od druhých ocenění. Vidíte, pořád je to o ocenění… Projekce se promítá i do partnerských vztahů – žena si vybere partnera, který jí připomíná rodiče, protože doufá, že teď ji konečně ocení někdo, od koho si to přeje. Ale zase se to bohužel nestane a ona do vztahu dává víc, než bere. Jenže pozor! Vždycky, když dáváme víc, než přijímáme, je za tím to, že ve skutečnosti se nám to nelíbí a podvědomě si přejeme brát víc. Ten druhý nám to ale neumožňuje, takže vztah je v nerovnováze.
Jak se můžeme z toho začarovaného kruhu dostat ven?
Řešení spočívá v přenastavení toho, jak se vnímáme a prezentujeme. Je třeba znovu nastavit respekt a úctu k sobě samé. V tom ženám pomáhám, pro to si ke mně již více než dvacet let chodí. Je třeba uvědomit si, že nepotřebuji ostatním dokazovat, že jsem dost dobrá. Není pravda, že když budu hodná holka, tak budu v bezpečí, budu milována a chráněna. Takhle to nefunguje. Ostatní nás respektují jen tak, jak respektujeme sami sebe. Zkrátka je třeba dospět. Člověk v dospělém těle musí kráčet v dospělém módu, protože malé dítě není schopné čelit dospělému světu. Pokud si člověk sám sebe váží, je autentický a dokáže otevřeně vyjadřovat to, co cítí, mohou vznikat svobodné vztahy.