Přejít k hlavnímu obsahu
Rozhovory

„Když žena nemůže otěhotnět, cítí selhání,“ říkají zakladatelky projektu Indiánky

O neplodnosti se v České republice stále příliš nemluví. Anna Sedláková a Karolína Krejčová to ale chtějí změnit. Společně založily projekt Indiánky, který detabuizuje toto téma a podává pomocnou ruku ženám, které bojují s neplodností.

Co vás vedlo k vytvoření projektu Indiánky?

Psal se rok 2019, my měly čerstvě diagnostikované PCOS (syndrom polycystických vaječníků) a v českém prostředí neexistoval ani jeden projekt na osvětu neplodnosti, PCOS či endometriózy. A tak jsme si ho založily samy. Protože kdyby něco takového existovalo už před lety, když jsme byly v pubertě, naše životy mohly být o něco lepší. Chyběly zde relevantní informace, propojení s dobrými lékaři, možnost se na někoho obrátit a nepřipadat si na tuto výzvu sama.

Proč si myslíte, že se ve společnosti o neplodnosti příliš nemluví?

Poté, co jsme naši neplodnost doslova „vykřičely do světa“, už se v naší sociální bublině o neplodnosti velmi otevřeně mluví, z čehož máme obrovskou radost. Určitě stále najdeme páry, které se stydí o tématu mluvit a je to pro ně intimní, což je naprosto v pořádku. Z velké části to dělá naše kultura, diskurz, rodina. Učí nás, že žena na rozdíl od muže může rodit děti, a když to nejde, ženy často cítí osobní selhání.

Mohlo by se vám líbit

Endometrióza jako nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku

Endometrióza. Slovo, které do svého slovníku nechce zařadit žádná žena. Přesto jsou statistiky České gynekologické a porodnické společnosti neúprosné a ukazují, že endometriózou trpí každá desátá Češka.
marianne.cz

Jak ženám s neplodností pomáháte vy – Indiánky?

Postupně - začaly jsme vyprávět svůj příběh a udělaly osvětu v médiích, dále propojujeme ženy s odborníky, tvoříme komunitu, pořádáme podpůrná setkání s psychologem, přednášky s gynekology, ukazujeme všechny možné cesty k početí a v neposlední řadě se také snažíme přinášet pomocnou ruku i v podobě samotných řešení.

Jaký je největší mýtus spojovaný s neplodností?

Mýtů je mnoho a nelze vybrat jednoznačně ten největší. To, že se neplodnost týká především žen, už je dost vyvrácený mýtus. Dále představa, že neplodnost vyřeší odjezd na dovolenou, což není vyloučené, ale každý jsme přece jen jiný. U PCOS považujeme za největší mýtus to, že si ženu představujeme s nadváhou a mužským vzezřením, což dnes již rozhodně neplatí. A u endometriózy zase bagatelizace opravdu bolestivé menstruace.

Proč si vlastně říkáte Indiánky?

Název Indiánky vyplynul z několika věcí. Na začátku projektu jsme se shodly na pozitivním a osvětovém přístupu, nechtěly jsme totiž zastrašovat, a potřebovaly jsme tak vymyslet název s notnou dávkou naděje a elementu women power, která nakonec vše zvládne, i když jí občas život přichystá výzvu. A pro to se Indiánky skvěle hodí. Navíc byla i volná doména. (smích)

Mohlo by se vám líbit

Ospalost, akné i opožděná menstruace. Nenápadné příznaky syndromu polycystických vaječníků

Že jste o syndromu polycystických vaječníků ještě neslyšela? Přitom jde o velmi časté gynekologické onemocnění, které je způsobeno hormonální nerovnováhou.
marianne.cz

Setkáváte se s pozitivními příběhy žen, které i přes PCOS otěhotněly?

Každý příběh, který slyšíme, je opravdu nakonec pozitivní, jen si na něj musíme občas počkat. Ať už se vyřeší přírodní cestou, asistovanou reprodukcí, nebo adopcí. Nutné je také říci, že ne všechny ženy chtějí hned otěhotnět, ale řeší například příznaky PCOS či endometriózy, amenoreu, sebevědomí, bolestivou menstruaci... Neplodnost je mnohovrstevnatá výzva a málokdo si její mnohovrstevnatost uvědomuje.

Co vás v rámci projektu dalšího čeká? Jakým směrem ho chcete rozvíjet?

Projekt roste každým rokem a my s ním, snažíme se reagovat na potřeby žen - nesuplujeme lékaře, ale propojujeme je se specialisty a tvoříme komunitu, ve které se ženy o neplodnosti nemusí stydět mluvit. Rády bychom, aby setkání podpůrné skupiny pod vedením psychologů fungovaly na pravidelné bázi. Dále chceme pokračovat v osvětě a v neposlední řadě přinášet další moderní řešení v podobě produktů na podporu početí.

Mohlo by se vám líbit

Problémy s plodností se můžou týkat i vás. Lékařka radí, jaká vyšetření podstoupit

Jste zdravá, pravidelně absolvujete gynekologické prohlídky, nekouříte, sportujete...přesto se s partnerem už několik měsíců neúspěšně snažíte o miminko. I taková je realita mnoha českých žen, které řeší problémy s plodností. Kdy bychom podle lékařky měly vyšetření absolvovat? A proč neplatí, že muži jsou plodní i v pokročilém věku?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rozhovory
Herečka a politička Magda Vašáryová: Na jevišti nemívám trému, ale zapomenutí textu mě vyděsilo

Herečka a politička Magda Vašáryová: Na jevišti nemívám trému, ale zapomenutí textu mě vyděsilo

Rozhovory
Oskar Hes ze StarDance: Tanec je dřina, do vystoupení rád přidávám vlastní příběh

Oskar Hes ze StarDance: Tanec je dřina, do vystoupení rád přidávám vlastní příběh

Rozhovory
5 otázek pro Lindu Rybovou: Sociální sítě mi nedělají dobře, stran komentářů žijeme v šílené době

5 otázek pro Lindu Rybovou: Sociální sítě mi nedělají dobře, stran komentářů žijeme v šílené době

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit