Jak se pozná, že je psychoterapie u úspěšného konce?
Cílem systemické terapie je, aby vás člověk nepotřeboval. Aby se naučil, jak se sebou zacházet, aby si uměl poradit ve složitých situacích. A třeba jen jednou za čas vám napíše, že to pořád používá a daří se mu dobře. V lidech se posiluje to zdravé, podobně jako se posiluje imunita místo toho, aby se dávala antibiotika. Vlastní imunitní systém si pak poradí s bakteriemi sám a zůstane odolný. To je na tomto stylu psychoterapeutické práce to příjemné.
Mimo jiné jste také autorkou knihy Abeceda moderního rodiče. A také matkou dcery a syna. Nakolik jste při psaní knihy vycházela z vlastních výchovných zkušeností?
Byla jsem drsná matka, která žila v představě, že se děti můžou už od útlého věku učit vařit, uklízet, a hlavně že mají být odpovědné za důsledky svých činů. Když se jim něco nelíbí, tak to mají být schopné vyargumentovat, a když to nedokážou, tak mají smůlu, protože já jsem zodpovědná za ně, nikoli ony za mě. Moje děti tak nebyly rozmazlené. A teď jako dospělí o čtyři koňské délky předhánějí ty rozmazlené, kteří nemají plány, pracovní návyky, osobní odpovědnost a pořád čekají, kdo jim umete cestu. Když byli malí, tak na můj výchovný styl nadávali, ale teď jsou za něj rádi.
Už jste také babička. Tady už jste trochu rozmazlovací?
Jsem trochu protivná bába. Dokud s dítětem není rozumná řeč, tak mě to nebaví. Nejsem ten typ, co „ňuňá“ na miminka. Naštěstí máme i druhou babičku, což je maminka otce naší Bibinky, a to je báječná paní. To je opravdu velké srdce, které miluje malé děti. Moje dcera to má super, protože ví, že já budu babička, která bude s dítětem argumentovat a diskutovat, a druhá babička bude rozmazlovat. Já sama měla také dva typy babiček. Jedna babička, ročník 1904, byla nejmladší z devíti sester, vychodila rodinnou školu, vařila, pekla a byla ta rozmazlovací. Bavilo ji mít děti a starat se o ně. Druhá babička, matka mé matky, byla démonická femme fatale, která jezdila na dovolené do Švýcarska, do Itálie k moři a měla až do hlubokého stáří jednoho milence za druhým. Tato babička mi byla mnohem větší inspirací. Do poslední chvíle si užívala života. Ačkoli ta první babička byla moc hodná a starala se o mne, tak se mi víc líbí jezdit k moři a mít milence.
No vidíte, a některé ženy mluví o tom, že po šedesátce, někdy i dřív, se cítí pro druhé jako úplně neviditelné, průhledné…
Vezmu to obecně. V celé historii lidského druhu byly dva typy starých žen, tedy těch po klimakteriu, co už se nerozmnožují. Jedny jsou ty, které dělaly kontrolu mladší generaci. To znamená, že seděly venku a pozorovaly okolí. Kontrolovaly, jestli děti zdraví, jestli jsou čisté a upravené. Také vyprávěly pohádky, díky nimž děti i dospělí získávali vzory, podle kterých se mají chovat. Tyhle ženy kontrolovaly zachování kultury. A pak tady byla druhá malá skupinka čarodějnic. Čarodějnice byla zřejmě gramotná žena, měla knihu a v ní klikyháky, kterým nikdo nerozuměl. Takové ženy ve většině případů bydlely daleko od civilizace a věnovaly se svým činnostem, ať už léčitelské, nebo sběru bylinek. Lidé tomu říkali čarodějnictví, ale mezi ně patřily i porodní báby. Byly to vzdělané a moudré ženy, které v tom prvním prostředí mezi drbnami nehodlaly trávit čas. Pokud k nim někdo chtěl přijít pro radu, musel se objednat, přinést dárky. Většinou se jich lidé báli, protože jim nerozuměli. Z hlediska těchto dvou kategorií pak spoustě starých žen dnes chybí ta „drbárna“, protože by velmi rády kontrolovaly, že se věci dělají správně, a měly vliv na to, aby kultura fungovala. Já samu sebe považuji za člověka, který v této drbárně nebude. Budu někde vzadu, dělat si něco svého, číst si, rozjímat a tak. Mojí ambicí je být ta čarodějnice.