Už jste zmínil útok v Bratislavě, po kterém jste natočil poměrně emotivní video, kde jste popsal i svoji zkušenost s nenávistnými projevy. Jaké jste na něj tehdy dostal reakce?
Samozřejmě u takového tématu přijdou lidé zvnějšku, kteří řeknou – o čem to mluví, chce být jenom zajímavej. Tomu nevěnuju pozornost, video jsem udělal pro diváky, kteří ho v tu chvíli potřebovali slyšet, protože měli pocit, že celá věc médii trochu prošuměla a že se k útokům veřejní činitelé nevyjádřili s takovou urgencí, s jakou by to bylo adekvátní. Chtěl jsem vyjádřit něco, co bylo v každém z nás. V řadě z nás se v tu chvíli probudila vzpomínka na to, co jsme sami zažili. U mě to byl naštěstí jen verbální útok, který jsem zažil v Norsku. Otevře to rány a nepěkné vzpomínky, ozve se strach. Chtěl jsem hlavně říct: Nejste v tom sami. A zároveň jsem chtěl poukázat na to, že zlo často začíná u slov, a když se slova relativizují, můžou přejít v násilí. Cítil jsem potřebu něco říct, ale trvalo mi týden, než jsem si v hlavě složil, jak to vlastně vyjádřit. Bylo to asi jedno z nejtěžších videí, co jsem kdy točil. Jsem velmi výřečný člověk, ale v tomhle případě jsem měl problém, jak pocity vyjádřit správně, a jsem rád, že se mi to nějak povedlo. Věřím, že ti, kteří to hodně potřebovali slyšet, našli spřízněnou duši. A širší veřejnost mohla pochopit, proč to pro tolik lidí, kteří jsou gay, lesby nebo trans, bylo mnohem náročnější zpracovat než pro širokou veřejnost.
Tehdy se okolo tématu rovných práv pro LGBT opět rozpoutala diskuse – změnila něco?
Věřím, že v diskusi o narovnávání práv je dlouhodobý pokrok. A třeba i díky novému prezidentovi a generačnímu posunu ve společnosti začínají být tahle témata braná jinak. Bez dogmat a předsudků. Bavíme se o tom už tak dlouho, pořád dokola diskutujeme o tom samém místo toho, abychom to prostě vyřešili. Snad dřív nebo později, po dalších letech práce a osvěty, budou politici schopni konečně zaujmout nějaké stanovisko. Toho totiž Sněmovna dodnes nebyla schopna. Neměla ani tu odvahu rozhodnout. Pouze slova.
Jaký výsledek debaty byste si vy osobně přál, kdybyste byl politik a mohl ji přímo ovlivnit?
Rovná práva a manželství. Někdy se ozývá – rovná práva klidně, ale ať se to nejmenuje manželství. V tu chvíli já říkám – to je ale symbolická věc, kdy říkáte určité části společnosti ano, vy na tom stole budete mít stejné věci jako my, ale ten váš stůl je támhle v rohu. Nesedíte s námi, a to, co mezi sebou máte, uznáváme jako něco… Jiného. Manželství je sice symbolická, ale důležitá věc. Jinak by do něj lidé nevstupovali. Podle mě je zbytečně komplikované legislativně vymýšlet nějaký nový pojem. Když se smíříme s kompromisem, to téma tu zůstane. Nevyřeší se to. Stále tu bude nerovnost. Dva odlišné „stoly“. Takže mávám kouzelným proutkem s přáním, aby politici konečně sebrali odvahu.
Takže kdybyste se s Mírou chtěli vzít, tak byste čekali, až svazek dostane rovnou formu pro všechny?
Já bych to nerad teď řekl a pak zjistil, že budeme muset čekat třeba třicet let nebo že se toho nikdy nedočkáme. Ale myslím si, že je čas zařadit se k zemím, které to prosadily a kde se očividně společnost nezhroutila, jak často hrozí odpůrci. Myslím sám na sebe, když mi bylo kolem třinácti, smiřoval jsem se s tím, kým jsem, a vyrovnával jsem se se svou odlišností od většinové společnosti. Každá věc, která v tu chvíli člověku dává najevo, že není zas tak jiný, je vítaná a může mladým lidem strašně moc pomoct, protože jim říká – vaše láska má stejnou hodnotu jako láska ostatních. Je to obrovské gesto, které může na těžké cestě k vyrovnání se se svojí identitou spoustě mladých lidí velmi pomoct.
Vy jste coming out udělal ve své knížce Ovšem. Proč pro vás bylo důležité to fanouškům oznámit?
Mně samotnému, který v Pardubicích nikdy neviděl dva kluky držet se za ruce, hrozně pomohlo, když jsem otevřel YouTube a viděl jsem, že je v zahraničí spousta kluků v mém věku, kteří svoji orientaci vyřešili a jsou schopni o ní mluvit na kameru. A tím dodat odvahu svým sledujícím. Pro mě to byli takoví virtuální kamarádi, kteří řešili stejný problém jako já – v mém okolí nikdo takový nebyl. To, že na konci čeká sebepřijetí a přijetí okolím, byla obrovská motivace. Už tehdy jsem si dal závazek, že pokud se mi to povede, tak bych rád byl takovým virtuálním kamarádem pro diváky tady v Česku, protože předtím u nás nikdo veřejný coming out neudělal. Teď i vztahem ukazuju, že na konci všech peripetií a bolesti, která s tím je spojená v dospívání, kdy se člověku v hlavě dějí tisíce věcí, může být naplněný, spokojený a šťastný život. Chtěl jsem, aby to někdo, kdo se s tím bude potýkat, měl třeba aspoň o fous jednodušší, než jsem to měl já. Lidi občas říkají – vždyť je téma LGBT úplně všude, v kultuře, ve filmech, v seriálech. Je opravdu potřeba o něm pořád mluvit? Já myslím, že jo. Obzvlášť když se o něm dekády nemluvilo vůbec. Může to neuvěřitelnému množství lidí pomoct se sebepřijetím, obzvlášť těm mladším.