Vy sami jezdíte na kole?
Máme kola, ale vyrazíme si na nich jen párkrát do roka. Baví nás toho tolik, že na ty aktivity pak paradoxně není čas.
Kdo nejčastěji přináší nové impulsy? A jste spíš plánovací typy, nebo spontánní?
Impulsy přinášíme s manželem oba, vnímáme to podobně. Větší plánovač jsem rozhodně já. Jsem ráda, když se můžu těšit a mám předem vymyšlený program. Takže když někam jedeme, ráda bych měla jasno v tom, co budeme kdy dělat, zatímco manžel se raději nechává unášet tím, co přijde. Občas to bylo zdrojem konfliktů, třeba když jsme si jen ve dvou vyrazili do Budapešti. Já si plánovala, co všechno musíme vidět, zatímco on si myslel, že tam přijedeme a uvidíme. Chytli jsme se kvůli tomu, protože jsme si to nevyjasnili předem. Pak jsme si to uvědomili a já navrhla, že jeden den budeme dělat to, co bych chtěla já, a druhý den bude jeho a nemusíme dělat nic nebo půjdeme, kam nás vítr zavane. Je důležité komunikovat spolu a zjistit, kde to drhne.
Je fajn, že si spolu vyrazíte jen sami dva. Na to mnoho rodičů rezignuje a na vztahu se to pak může podepsat.
No, v té Budapešti jsme byli asi před šesti lety. Takže zas tak slavné to není. Ale snažíme se. Přes rok si aspoň vyjdeme večer do divadla nebo kina a jednou za čas i někam vyjedeme bez dětí. Pro vztah je důležité trávit nějaký čas jen ve dvou. Ale zase bych od dětí nerada odjížděla na delší dobu.
Jaký je váš dosavadní rekord?
Možná týden? Jsem intuitivní rodič, a pokud mi něco není příjemné nebo bych se do toho musela nutit, neudělám to. Když jsem dostala pracovní nabídku, která obnášela delší pobyt v zahraničí, odmítla jsem ji. Kdyby to byla práce snů, asi by to bylo jiné, ale to nebyl ten případ. Nicméně máme velkou výhodu, že obě babičky bydlí v Praze a manžel je schopen se o děti plně postarat, takže racionálně vím, že by se jim žádné příkoří nedělo. A někdy by se člověk asi taky měl překonat.
Míváte s dcerou holčičí dny nebo odpoledne?
Moc ne, většinou fungujeme dohromady. Buď ve čtyřech, nebo když je manžel ve mlýně, tak ve třech. Děti jsou od sebe jen rok a tři čtvrtě, asi i proto chtějí skoro všechno dělat spolu. Když má jeden něco, co ten druhý ne, bývají ukřivdění a závidí si. I když je fakt, že manžel tuhle vzal syna na motokáry a my si s dcerou udělaly holčičí odpoledne, lakovaly jsme si nehty a tak. Jednou za čas je to příjemné.
Už pozorujete příznaky puberty? A nečekají teď dceru přijímačky na osmileté gymnázium?
Puberta se už začíná trochu projevovat, ale zatím to není žádný extrém. A co se týče přijímaček na víceletý gympl, rozhodli jsme se, že je dělat nebude. Děti jsou na základce, která je fajn, a líbí se jim tam. Je to jazykovka, a navíc je blizoučko, tak nemáme důvod vystavovat je tomuto tlaku. Dcery jsem se nicméně zeptala a ona řekla, že je jí líto, že někteří spolužáci odejdou, trochu se bojí toho, jak se třída promění, ale ji samotnou to neláká. Ovšem kdyby sama přišla s tím, že chce, vyšli bychom jí vstříc – sama jsem chodila na víceletý gympl, takže to nevnímám jako něco špatného. Na druhé straně chápu námitky, protože v Praze je tlak na děti opravdu neúměrný. Já tenkrát v Ostravě prostě udělala přijímačky, rozhodně to nebylo tak, že člověk musel mít zaplacený kurz a od září se drtit. A taky chápu, že kantoři na základkách jsou z toho mnohdy nešťastní.
V Ostravě jste vyrůstala, je to pro vás pořád srdcovka?
Mám a vždycky ji budu mít moc ráda. To se týká prostředí i naturelu místních lidí. Ostrava je taková černá perla. Svým způsobem temná, i trochu depresivní. Život tam není úplně snadný, v Praze je daleko víc příležitostí, kultury, života. I v Ostravě se dějí zajímavé věci a hraje se tam hezké divadlo, ale v Praze je toho víc a je to bohatší kraj, to všichni víme. Taky dostat se z jednoho konce města na druhý není v Ostravě tak snadné jako v hlavním městě. V Praze vždycky něco jede, z Ostravy si pamatuju nekonečné čekání na zastávkách na periferii. Mám to město ale ráda, a dokud žila babička, jezdila jsem tam často. I teď se tam občas objevím, mám tam dvě tety a kamarády. Maminka má chalupu v Beskydech, tatínek bydlí na úpatí Beskyd a loni jsem přijala nabídku na zkoušení Letních shakespearovských slavností do Ostravy a strávila jsem tam měsíc. Potkala jsem se s lidmi, které jsem neviděla snad dvacet let. Děti byly na chalupě s maminkou a já z Beskyd denně dojížděla zkoušet do Ostravy, i když občas jsem ve městě taky přespala. Dojímala jsem se, protože jsem zašla i na místa, kde jsem dlouho nebyla. Bylo to fakt pěkný. Kdyby mi nabídli hezkou roli, klidně bych si to zopakovala.
Je výhoda, že máte chalupu v dojezdové vzdálenosti.
To ano. I když pak už mi děti taky říkaly – mami, ten měsíc, to už bylo dlouhé.
To bylo loni – čemu věnujete nejvíc času teď?
Vrátila jsem se do seriálu Specialisté, takže hodně točím.
Co vás po třech letech přimělo k návratu?
Dostala jsem nabídku, a protože mi na ten čas nepřipadalo žádné divadelní zkoušení, řekla jsem si, proč ne. Vrátit se k něčemu, co už znáte, je snazší. Víte, do čeho jdete. Točí se v Praze, takže se to dá zvládnout i při denním provozu a večerních představeních. Navíc jsou tam příjemní lidé, kolegové i členové štábu. A objevit se v televizi je pro mě taky přínosné, člověk úplně nevypadne z povědomí. Zažila jsem tam hodně hezkých příležitostí k hraní, i když je fakt, že policisté často vyšetřují a ty situace se opakují, takže to někdy je trochu stereotypní. O to víc mě bavil akční díl, ve kterém se moje postava dostane do extrémních podmínek. Akční scény mám ráda.
Nebojíte se?
Ani ne, když jsem měla někam padat, zavolali kaskadéra. Nemůžou mě vystavit riziku zranění, a ohrozit tak mě i natáčení. K soubojům vždycky přijede vedoucí kaskadérů nebo koordinátor a společně nazkoušíme choreografii bitky. Vypadá to pak dobře a je to herecky zábavné.
A hlavně to pak odpovídá realitě.
V minulosti jsem měla akční scénu v hospodě a v motorkářském klubu a kaskadéři ji společně vymysleli a nazkoušeli. Pak nás zavolali, jedna kaskadérka to naučila mě, kaskadér to naučil kolegu a dohlíželi na to, abychom všechno dělali správně. Musí to ale proběhnout rychle, na natočení takové scény máme tak dvě hodiny včetně přípravy.
Neláká vás bojové umění?
To ne. Čím jsem starší, tím méně jsem adrenalinový typ. Jako mladá jsem tu hranici měla jinde, teď už se neženu do věcí, které můžou být nebezpečné. Asi mám větší strach o sebe i o druhé. Někdy se na sebe i trochu zlobím, říkám si, možná bych měla jít přes to.
Tyhle obavy často přicházejí s mateřstvím. Máte teď o děti větší strach, než když byly malé, nebo spíš naopak? Já se o ně paradoxně začala bát víc, až když byly větší a už jezdily do školy samy.
To úplně chápu, v tomhle je to náročné období. Pustit děti a důvěřovat jim. Zvlášť když je člověk zná a ví, jaké jsou, že jsou třeba roztržité. O to má pak větší strach.