Jana je upřímná a mluví na rovinu. Třeba i o tom, že občas o sobě pochybuje jako o matce. Je přesně taková, jakou si ji pamatuji z jejích začátků v televizi: sebevědomá, přímá a otevřená. Na nic si nehraje a stojí nohama na zemi.
Nedávno ses dostala do povědomí veřejnosti pláčem při čtení zpráv z války na Ukrajině. Proč to podle tebe vyvolalo takový ohlas?
Nejspíš jsem odšpuntovala emoce, které jsme v sobě drželi všichni. A když se rozbrečí i moderátorka, od níž se očekává, že emoce potlačí, proč by si nemohli ulevit lidé doma u televize? Nikdy jsem nedostala tolik zpráv, mobil se mi přehříval. Psali mi diváci, kolegové, politici i osobnosti. Všichni brečeli se mnou. Vlastně mě trochu mrzí, že jako aktér té situace se nedokážu vcítit do pocitů společnosti, která to evidentně vnímala jako chvíli solidarity a soudržnosti. Až teď s odstupem, kdy mě lidé zastavují a říkají, že plakali se mnou, si uvědomuji, že to byl opravdu silný okamžik ve zpravodajství. Tenhle moment mě v očích mnoha diváků polidštil.
Jak se k tomu postavilo vedení v televizi?
Podpořili mě. Kolega Michal Kubal mi volal ihned po vysílání. Jeden můj nadřízený, se kterým nebývám v kontaktu, mi napsal velice milou esemesku o tom, že tahle tíživá doba znamená taky to, že je naše práce čím dál tíživější, a že jsem se zachovala správně a pochopitelně. Myslím, že chtěl, abych nepodlehla pocitu, že emoce jsou slabost.
Když se o tom bavíme, máš zase slzy v očích. Dotýká se tě hodně dění na Ukrajině?
V noci ještě někdy špatně spím a občas se budím. Z hlavy nemůžu dostat fotografii z Buči, na níž je pohozené umučené tělíčko malého děvčátka. Emoce se u mě od začátku invaze přelévají. Zprvu jsem cítila strach z jaderného konfliktu a konce světa, při té zmiňované reportáži jsem cítila smutek, po masakru v Buči je to zmar, bezmoc a vyloženě fyzická nevolnost. Jak ubíhají další týdny, stává se mi, že už necítím nic. Myslím, že je to přirozené. Často si ale říkám, jak budu vysvětlovat dětem a vnoučatům, že jsme v roce 2022 dopustili páchání takových zvěrstev a proč jsme neudělali víc.
Vnímáš takové zprávy citlivěji právě proto, že jsi máma?
Určitě. Jako rodič si projektuji osudy Ukrajinců do své rodiny. I proto jsem vděčnější než dřív, že můžeme být s dětmi pohromadě a v bezpečí. Jako rodič vnímám mnoho věcí jinak, než když jsem se starala jen o sebe. Díky dětem jsem sice citlivější, ale taky mnohem odolnější.
Dokážeš se od své práce odstřihnout, když jsi s dětmi?
Myslím, že ano. Čas s nimi je pro mě duševní hygienou. Skloubit rodinný život s prací v televizi, kdy nebývám doma večery a noci, je náročné. Osvědčilo se mi pravidlo důsledně tyto dvě oblasti oddělovat. Doma nemyslet na práci, v práci se zase soustředit jen na ni. Rozhodně si ale nestěžuji, práci jsem si vybrala dobrovolně, baví mě. A že to bude náročné, s tím jsem počítala.
Jak se ti jinak daří práci sladit s rodinou?
Náš rodinný život se přizpůsobuje mojí profesi, mají to tak i mí kolegové. Partner Jakub předčasně ukončil fotbalovou kariéru. Bylo to pro něj fyzicky i mentálně náročné. Jezdil do Jablonce na tréninky, vyzvedával děti a téměř jsme se neviděli. Vím, že se naše rodina přizpůsobuje mně. Když jsou děti nemocné, tak se o ně stará on. Je sobecké, s jakou automatičností k tomu přistupuji, vím to, ale tahle práce to vyžaduje.
Bylo těžké dospět k rozhodnutí, že partner skončí kariéru kvůli tvé práci?
Myslím, že pro Jakuba to muselo být bolestivé rozhodování. Dnes „děkuji“ pandemii za to, jak zasáhla do chodu naší rodiny. Byla jsem sice kvůli mimořádnému režimu v práci často, ale protočili jsme si role. Jakub byl totiž naopak doma, nehrála se liga. Naprosto přirozeně jsme si tak osvojili činnosti toho druhého. Někdy to skřípe, ale vesměs si myslím, že fungujeme dobře. Ale samozřejmě jsou momenty, kdy pochybuji.