Ve filmu se mihne i vaše sedmnáctiletá dcera Justýna, která hraje mladší verzi hlavní hrdinky. V čem se vám Justýna podobá, a v čem je naopak jiná?
Naši blízcí nám pořád říkají, že jsme si hrozně podobné, a my tvrdíme, že to není pravda. Ale zrovna dneska ráno jsme si navzájem četly esemesky a Justýna říká: „Takhle přesně bych to napsala!“ Máme hodně podobné myšlení, ale rozdílné tempo: ona je jako střela, živá, energická, já jsem vnitřně pomalá. Justýna navíc tvrdí, že ona je citlivá, kdežto já jsem hypersenzitivní. Když já prožívám nějaké emoce, jsou vždycky veliké: když jsem zamilovaná, doslova se vznáším, když mám bolest, jsem schopná na chodníku zemřít. Justýna je střízlivější.
Mezi ní a jejím mladším bratrem Theodorem je sedmiletý věkový rozdíl. To je docela dost. Mají si co říct sedmnáctiletá dívka a desetiletý kluk?
Dlouho neměli. Ale poslední dobou se mezi nimi vytvořil moc hezký vztah a rádi spolu tráví čas. Mají podobný humor, dělají si navzájem naschvály, ale už ne takové ty zlé, dětské; jsou to naschvály na úrovni. Nejvíc pomohlo příliš se jim do jejich vztahu nemotat a nechat je být.
Justýna a Theodor mají různé otce. Váš muž Rudolf Merkner a bývalý manžel David Drábek jsou prý přátelé. Je to pro vás výhoda, nebo máte tendenci držet oba „světy“ spíš od sebe?
Já jsem naopak velká propojovačka. Nemám ráda, když je vztah v tenzi nebo nějak nedořešený. A v tomto případě to prostě bylo potřeba, i když to nebylo jednoduché a to vyladění trvalo několik let. S bývalým manželem jsme se naučili přetavit náš vztah do přátelství, protože v roli rodičů se nemůžeme rozejít nikdy.
V době pandemie jste prodělala covid, po kterém vám zůstaly zdravotní následky…
Dostala jsem chronickou nespavost. Do té doby jsem spala jako medvěd. A chtěla bych říct, že pokud někdo začne trpět nespavostí, je důležité to okamžitě řešit. Protože nedostatek spánku vyčerpává mozek, k čemuž u mě došlo po osmi měsících. A to má opravdu vážné tělesné i duševní dopady.
Kromě toho vás jako následek covidu trápí tin-nitus, šelest v uších…
Jeden americký neurolog má teorii, že tinnitus slyšíme vlastně všichni, protože je to přirozený zvuk vnitřní činnosti našeho těla, ale většina lidí ho nevnímá. Když ale mozek z nějakého důvodu tento zvuk vyhodnotí jako nebezpečný, začne ho permanentně hlídat, vědomě mu naslouchat, což je pro nás obtěžující. Nejde jen o to, že vám píská, šumí nebo kloktá v uchu, musím říct, že to opravdu poznamenává psychiku, je to trošku cesta do šílenství. Zpočátku byl můj tinnitus vysoký a hlasitý a to jsem myslela, že se zblázním. Příčiny mohou být různé: infekce, zánět, problémy s krční páteří. Říká se, že tinnitus je slepá větev medicíny, ale znám mnoho lidí, kteří se vyléčili, i když už nad nimi zlomili hůl. U každého zafungovalo něco jiného: byliny, různé druhy cvičení, plazma…
Co funguje vám?
Léčba takzvaným růžovým šumem. Osm hodin denně nosím taková sluchátka, říkám jim antidepresiva pro uši. Vydávají jemňounký zvuk, který na sebe přetahuje pozornost mozku a tím ho odpoutává od zvuku tinnitu.