Jak rozmazlit babičku
Zajímá mě, čím se baví během aktuálního nuceného volna. Karanténa Ivy Janžurové je trochu neobvyklá, třeba i v tom, že jich v pražském domě žije deset. „Pět vnuků, čtyři dospělí a já, a taky dva psi,“ vypočítává.
„Dcera Theodora je v rodině přes bezpečnost ohledně korony, tak teď ke mně všichni chodí s rouškami. Je to docela komické. Jsem nepřetržitě napomínaná, že jsem málo opatrná. Theodora mi také každý den chodí hlásit, kolik přibylo nakažených – takže to mám v televizi, a ještě od ní! V prvním čase jsem musela chodit domů zahradou, pak na terasu a teprve tam jsem měla vlastní přístup do svého vigvamu. Naštěstí už to přestalo. Začalo nám připadat, že určité věci nemají význam. Ale doma jsou na mě opravdu přísní, pořád mi nosí nové roušky a říkají, jaké jsou nejlepší. Já jsem se vychytrale stala předmětem jejich péče a nechávám si to líbit,“ vypráví s potutelným smíchem.
Když se ptám, jestli se zapojuje do výuky vnuků, rázně odpoví, že ne. „Jsem v tomhle špatná babička. Kdyby bylo potřeba, přiběhnu. Ale zas aby si na to nezvykli,“ vtipkuje.
„Mně se spíš líbí, jak rozmazlují oni mě, podstrkují mi jídlo, to je bašta, obě dcery jsou skvělé kuchařky. A vnučka Adinka už pomalu taky, a když za mnou přijedou na chalupu, připravují vynikající indické placky, k tomu Vincent kuře po indicku, umí ho okořenit, jak se sluší,“ pokračuje. „A pak si otevřeme trošku vína, to je teď takový můj koníček.“ Podotýkám, že v koroně je zřejmě víno koníčkem nás všech, a zajímá mě, jestli propadla i dalším hromadným karanténním hobby jako uklízení nebo pečení chleba.
„Ani jedna tahle věc se mi nestala. Mě nejvíc drží práce. Když jsem na chalupě sama, plácám se neplodně v mnoha podobných předsevzetích a nedělám, co bych měla. A pak sednu k počítači, začnu psát a hned jsem v dobrém rozmaru. Možná bych se zabavila i jinak, ale práce je spolehlivá. Teď zrovna píšu hru Zlatá prkna. Sednu si a vidím, že něco dělám. Že i tenhle omezený život není nadarmo.“