Skutečně nás celý život ovlivňuje to, co jsme zažívali v dětství?
Mě určitě. Je ale fakt, že jsem s rodiči žila až do jejich smrti a u obou jsem byla, když zemřeli. A taky byli oba hodně dominantní, výrazní, ambiciózní a svým způsobem zvláštní.
Asi i díky tomu se nebojíte být osobitá.
Takhle člověk asi neuvažuje. Buď osobitý je, nebo není.
Jana Krausová mi v rozhovoru, který vyšel v červencové Marianne, říkala, že její syn David chtěl být v dětství nenápadný, jenže byl tak osobitý, že to stejně nešlo.
Janu znám od patnácti let. Když mu oblékala dámské svetry a kalhoty se zipem na boku, tak chápu, že chtěl být normální. Já taky chtěla být normální. Můj táta byl zvláštní tím, že byl Ukrajinec, a to nesmírně hrdý, byl básník, hrál šachy, já byla bilingvní, protože jsem doma mluvila ukrajinsky, a pořád se něco slavilo a řešilo, mimo jiné svoboda Ukrajiny. Navíc si mě tatínek pořídil pozdě, skoro v padesáti, a mamince bylo třicet sedm. A já měla pocit, že je báječné, když je tatínek třeba řidič a maminka prodavačka a jezdí se společně na hory. Měla jsem touhu být normální, protože jakmile jsem byla někde s rodiči, tak to prostě nešlo. Pro Davida to muselo být o to těžší, že měl známé rodiče.
Tohle znají zase vaše děti.
To ano, ale já ne. Někteří lidé mě mají rádi, a pak je to pro moje děti fajn, jenže jsou i lidé, kteří mě rádi nemají, a to pak může být pro moje děti blbý. Taky jim nemusí být příjemné, že někam přijdou s maminkou a ta se podepisuje a usmívá a oni tam stojí jako píky v hnoji. Kdo to nezažije, moc to nemůže pochopit. Ani já to vlastně nevím.
Z jakého důvodu myslíte, že vás někdo nemá rád?
Každý někoho štve. A pak je tu spousta stereotypů o lidech z televize. Někteří si myslí, že když někam přijdu, okamžitě vypukne obrovský mejdan, a pak jsou překvapení.
Zmínila jste se o tom, že jste u obou rodičů byla do poslední chvíle.
Táta vždycky chtěl být důstojný a jeho odchod takový byl. V sobotu odpoledne se mu najednou udělalo špatně, seděl na sedačce, a už to nebylo dobré. Objektivně vzato to byla báječná smrt. To maminka se trápila. Ucpalo se jí střevo, a tak musela na operaci, zvládla ji, jenže organismus už to neutáhl. Znáte to – operace se výborně podařila, pacient zemřel. Říkala jsem si, že by pro ni stejně bylo těžké žít s vývodem, ale člověk neví. Třeba ne. Ale už jsem jí přála, aby se netrápila a neměla bolesti. Ale vím, že nechtěla odejít. Byla zvědavá na vnuka, na to, co bude dál.
Moje maminka říká, že si na svou maminku vzpomene každý den.
To já asi taky. I na otce. A vždycky mě překvapí, jak je to dlouho, co umřel – už dvacet dva let. Tehdy to pro mě byl takový otřes, že jako by se mi smazaly vzpomínky. Najednou jsem je neměla. Ani jsem si nemohla vybavit, jak vypadal. Až mě přepadala úzkost. U maminky jsem to brala jako přirozenou věc, člověk nějak umřít musí. Vím, že každý je rád za každý den, ale nejsem si úplně jista, jestli je kvalita života adekvátní, pokud je někdo na někom závislý a odšupovaný do kouta. Člověk od zrození až ke smrti opíše kruh, na konci je stejně bezmocný jako miminko a vyžaduje podobnou péči. Jenže není tak roztomilý. Hodně lidí s tím nechce být konfrontováno, je jim to nepříjemné, protože to evokuje konec. Zatímco miminko symbolizuje začátek, je rozkošné, má všechno před sebou.
Na manžela vzpomínáte také často?
Samozřejmě. Také asi není den, kdy bych si nevzpomněla. Navíc ho vidím v synovi, je mu hodně podobný, i gesty.
Byli jste spolu přes třicet let.
Třicet osm, od mých 21 a jeho 23 let. To víte, že si ti dva pak taky lezou na nervy, ale vzpomínám hezky. Vztahy s lidmi, které potkáte v mládí, jsou podle mě jiné. Je to prostě váš člověk, zná vás se všemi konotacemi. Někdy se ale stává i to, že místo aby si ti dva byli čím dál bližší, jsou si naopak čím dál cizejší. Už se nepotřebují okouzlovat, už ani nechtějí vědět o tom druhém všechno. I tomu odcizování svým způsobem rozumím. Jednou jsem byla u veterináře a volal mi přítel, že nemůže něco najít. Jenže on hledá tak, že otevře lednici a řekne – nevidím to. Nic neodsune, nepodívá se dál, prostě kouká. Mě to vždycky rozzuří, tak jsem byla přesně takhle rozzuřená. A byla u toho paní dobře přes osmdesát, a ta mi řekla – já už to nevydržím, žít s tím mým. Na všechno se mě ptá, všechno mi oznamuje. Ta stařenka vypadala úplně frustrovaně.