Do podcastů Menopauza není pauza si zvete různé odborníky. Který vás nejvíc překvapil?
Karolína: Asi nejvíce mě překvapil pohled paní sexuoložky. Ani já, ani maminka nejsme ten typ žen, které by musely podstrojovat mužům, aby s nimi zůstali. Takže rada, že žena by si měla za každou cenu udržet muže a přizpůsobit mu svůj osud, tedy se obětovat, mi nepřijde úplně šťastná, a hlavně pravdivá od někoho, kdo je už třikrát rozvedený. Znám mnoho úspěšných, samostatných žen, které život zvládají i bez vztahu. Nemyslím si, že kvalita ženy je podmíněna jejím mužem, a nemyslím si ani, že ženy jsou tu pro muže. Myslím, že vztah je partnerství a má být fifty-fity. Každý muž a každá žena se v něm musí cítit pohodlně, plnohodnotně a dobře. Nemělo by to podléhat nějakým genderovým stereotypům, ale je potřeba si pomáhat a být tu jeden pro druhého, má-li vztah fungovat. Na druhou stranu si ale myslím, že je lepší být šťastně rozvedená než nešťastně vdaná.
Eva: Ani já jsem se neshodla s paní sexuoložkou. Ale pozor, určitě překvapí podcast s Bobem Kleplem, ale ten doporučuju poslechnout si nakonec. Jeho natáčení jsem málem nepřežila. Bob je prostě brouček. Takovej Brouček Pytlíček. Karolína to s námi měla tehdy těžký, Bob kázal blbosti a tvářil se u toho velmi odborně a mě to málem zabilo, jak jsem se smála a nebyla schopna reagovat.
Co myslíte, že ženy o menopauze nejméně ví?
Eva: Že to je přirozený jev a ne osobní selhání. A taky že to naopak může být i období plné svobody a pohody, když se to správně uchopí.
Karolína: Každá z nás ví, že nám postupem času ubývá estrogen. Ale málokterá z nás už ví, co to opravdu znamená a na co všechno má estrogen vliv. A že dobrou životosprávou se dá ledacos zachránit a vylepšit. O tom třeba mluvil výborně pan docent Tomáš Fait nebo paní primářka Petra Trojanová.
Máte nějaké tipy pro ženy, jak se vyrovnat s tímto citlivým obdobím?
Eva: Och, teď babo raď! Každá jsme jiná, je nutné poznat sama sebe, vědět, z čeho pramení můj strach. Stejně tak je dobré vysledovat, co mi dělá dobře, čemu se směju. Sledovat se, ale nebrat se příliš vážně. Dívat se kolem sebe a uvědomovat si všechnu tu krásu i bídu světa a života v něm. Pozorovat, jak žijí jiné ženy na této planetě a zda není v mém okolí někdo, komu bych mohla pomoci zlepšit jeho život. Charita je z latinského slitování, smilování. A má jedno úžasné kouzlo. Obdarovává nejen potřebného, ale i darujícího. Pro mne je důležitá i víra v Boha. Jsem katolička, ale znám vyrovnané ženy i jiných vyznání. Ono je nakonec jedno, ke komu vzhlížíte, zda k Bohu Otci nebo k Matce Přírodě. Důležité jsou i vztahy s blízkými. Záměrně nepíšu s rodinou, neboť jsou mezi námi i takové, které nežijí v bezpečí rodinného kruhu. Nebo ten kruh mají, ale je nepřátelský. Pokud to tak je, je vhodné najít si náhradní smečku – kamarádky z jógy, cyklistického kroužku… Moje maminka například chodila jednou týdně do šití. A hlavně „neznámo“ nemusí být synonymum pro nebezpečí, může to být dobrodružství. Záleží na úhlu pohledu. A ten můžeme ovlivnit.
Karolína: Myslím, že pomůže snažit se o nadhled. Dělat si (ze sebe) legraci, jak to jen jde. Humor léčí! A nebát se mluvit s odborníky. Vyhledat pomoc a svěřit se se svým trápením. Přijmout sebe a tento stav a mít se ráda. O tom se dozvíte například v díle s psychologem Jiřím Valáškem.
Co byste řekla ženám, které si myslí, že přechod je konec života, že už je nikdy žádný chlap nebude chtít, že jsou odepsané a staré?
Eva: Že to není pravda! Záleží na tom, jak se k tomu postaví. A pozor, tuhle otázku může položit jen ten, kdo neví, jak to může být v menopauze se sexem. (smích)