Slyšeli jste už mnoho příběhů. Vzpomenete si na nějaký, který s vámi skutečně rezonoval?
K: Nešlo o příběh respondenta, ale spíše o příběh, který napsal sám život. Byli jsme v džungli na Kostarice, leželi jsme na odlehlé pláži a spolu s námi tam bylo jenom pár surfařů. Bohužel, jednoho z kluků stáhly mořské proudy a my jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je zachraňovat lidský život.
M: Byli to surfaři začátečníci a surfovali na místech, kam i experti chodí jenom někdy, když jsou zrovna příznivé vlny. Jednoho kluka se podařilo vytáhnout, druhého to bohužel odneslo až za vlny a když ho vytáhli, už nežil. Obrovské drama na pozadí tiché pěny. To ticho tam bylo odzbrojující.
To věřím. A naopak nějaký pozitivní příběh?
M: Pro mě je to celý Bhútán, který člověka doopravdy pohladí po duši. V Bhútánu jsem žil tři čtvrtě roku, Kristýna rok. Jejich tibetský buddhismus, moudrost lidí, kteří vědí, jak žít a neřeší věci, které nejdou změnit, napojení na podstatu i to, jak žít hezky, i když nejste bohatí,... Navíc setkání s Bhútáncem s sebou přináší krásné, hluboké moudro. Bhútán má něco společného také s Kostarikou a každé setkání s obyvateli z těchto dvou zemí je velmi inspirativní a dokáže pohladit po duši.
K: Já k tomu ještě miluju Nory. Ten jejich princip, kdy mají heslo: žít a nechat žít. Obrovsky si s nimi rozumím v tom, že oni ctí svobodu každé bytosti, nezasahují do osobního prostoru, nejdou zbytečně do konfliktu a respektují se navzájem. Naopak se snaží podporovat myšlenku, aby si každý mohl vyjádřit svobodu tak, jak si přeje. Samozřejmě pokud tím neubližuje ostatním. Nory vnímám jako velmi uvědomělý národ se silnou morálkou. Moc se mi líbí, jak norská společnost funguje. Nedělají druhým to, co nechtějí, aby ostatní dělali jim samotným. Jasný, férový přístup. Když se s Norem, klidně i přes telefon, na něčem domluvíme, tak to vždycky platí. Když Nor řekne „jo“, tak je to skutečně „jo“. Tuhle férovost opravdu oceňuji, proto jsem tam žila v součtu tři roky a zkoumala tam jejich štěstí.
Matouš zmiňoval Bhútán. Jaký vztah máte k Bhútánu vy?
K: Bhútán je nádherná země. Vzpomínám si, že jedna naše sousedka v Bhútánu, starší paní, neuměla číst ani psát. Ale naučila se angličtinu z písniček. Povídala nám, že jako malá zažila velkou chudobu. Po tom, co se provdala za muže, který už byl materiálně zajištěn, se rozhodla, že adoptuje devět dětí. Sama v dětství zažila bídu, a chtěla tak co nejvíce dětem pomoci. Když jsem se jí ptala, co jí v životě způsobuje největší smutek, odpověděla, že když se nestihne pomodlit a zameditovat. Ona medituje a modlí se, stejně jako mnozí ostatní Bhútánci, dvě hodiny denně, hodinu ráno a hodinu večer. Pro ně je to pilíř k tomu, aby byli šťastní. V žebříčku hodnot to mají ještě nad rodinou, protože věří, že pokud uvnitř nejsou v pohodě, tak potom všechno ostatní, včetně vztahů s druhými, už to nezachrání. Takže oni opravdu věří, že štěstí vychází zevnitř. Na to se teprve nabalují zdravé a harmonické vztahy.