Na Instagramu občas zmiňujete, že se hlásíte k vysoce citlivým lidem. Někdo to může vnímat jako slabost. Jak to máte vy?
Teď už se za to nestydím. Myslím si, že vysoce citlivých lidí je daleko víc než těch dvacet procent, které se uvádějí. Je potřeba o tom mluvit, protože lidé, kteří to nepřijmou jako dar, ale vnímají to jako slabost, můžou skončit v zajetí alkoholu, drog nebo jiných závislostí a psychických nemocí. Obzvlášť těžké je to pro muže. Představte si, že někde na vesnici v Horní Dolní, kde jediná zábava chlapů po práci je pít pivo v místní hospodě, žije vysoce citlivý muž, kterému tohle nevyhovuje. Začnou se mu smát, a aby se mu nesmáli, snaží se být ještě drsnější než oni, ještě víc pít. K závislosti je tam jen krůček. Jsem moc ráda, že se o tomhle tématu mluví.
Zároveň se ale nedá říct, že by vysoká citlivost neměla i nějaké nevýhody. Jaké jsou ty vaše?
Že když se v sobě rejpu až moc, taky to není prospěšné. Je důležité najít zdravou rovnováhu, být nohama na zemi, uzemňovat se.
Pomáhá vám v tom uzemňování váš manžel?
No, to je na tom to těžké: my jsme hypersenzitivní celá rodina. Devadesát pět procent času jsme všichni spolu, nemáme to tak, že bychom chodili do práce a měli jsme chůvy.
Kluci nechodí do školky?
To je složitější. Jáchym do školky vlastně nechodí, protože nechce, a my ho nenutíme. Dáváme mu prostor, aby se sám rozhodl. Tobiáš do školky chodí, teď je v předškolácích. Netlačíme na ně, chceme, aby byli v pohodě. Takže jsme hodně s nimi a může se zdát, že na nás „visí“. Lidi nám říkají, že už přece musejí být samostatní, a ptají se, dokdy je teda plánujeme mít doma. Ten tlak je silný a je strašně těžké mu odolávat. Takové ty řeči: „To neřeš, tak si ve školce párkrát pobrečí, musí to překonat.“ Chápeme, že děti musejí některé věci překonat, ale musejí je chtít překonat. Pokud něco nechci a stresuje mě to, ale někdo mě do toho nutí, je to počátek traumatu. Takže já když vedu Jáchyma do školky, zeptám se, jestli tam s ním můžu být, a není s tím problém. Toho si u nás na vesnici moc cením. Jsou tam úžasné učitelky. Jdeme na to pomaličku, občas se takhle půjdeme do té školky podívat a uvidíme.
Je skvělé, že tuhle možnost máte.
No a to mi přesně lidi říkají, když jim navrhuju tyhle pro ně hodně alternativní přístupy: že každý nemá takové možnosti. Jenže já jsem se v té svojí výhodné pozici neocitla ve svých devětatřiceti letech náhodou. Já jsem o tom, kde chci být a jaký chci mít život pro sebe a své děti, přemýšlela už dávno. Měla jsem vizi a dělala jsem všechno pro to, abych ji mohla uskutečnit. Pro mě tohle není argument. Přemýšlela jsem o tom, jaká chci být matka, dávno předtím, než jsem se jí stala. A stejně už teď přemýšlím o tom, jaké chci mít stáří. Už teď se na něj připravuju.
Jaké chcete mít stáří?
Vidím se volných dlouhých šatech, na louce. Na stáří je hodně krásných věcí. To, že už nemusíte nikomu nic dokazovat. Máte poslední možnost vnímat svoji existenci na této planetě. Zaměřit se na krásné věci: poslouchat moře, pěstovat květiny, být na zahradě, být laskavá k lidem, ke svým vnoučatům – doufám, že nějaká budu mít –, k dětem, zvířatům, všemu živému. Najednou na to máte prostor. Spousta lidí v důchodu je zavřená v panelácích a koukají na televizi, která je masíruje neskutečným způsobem. Co kdyby si místo toho zašli do útulku pohladit zvířata? Vynést hovínka od koček. Udělat obyčejné věci a tím pádem být užitečný a mít z toho dobrý pocit.