Vyhořením častěji trpí matky. Důvodů je více. Tím hlavním ovšem je, že to jsou často ženy, kdo zůstá s dětmi doma na rodičovské dovolené, a když jsou děti starší, tak to jsou také obvykle právě ony, kdo řeší mnoho věcí okolo nich. Kromě rodičovského perfekcionismu, kdy rodiče chtějí, aby vše bylo dokonalé, zde může hrát i velkou roli samota. „Od prvního momentu narození je dítě na své mamince zcela závislé. Bez péče 24/7 by prostě nepřežilo. A tak je pozornost matky upřena výhradně na dítě a toto období trvá několik intenzivních měsíců až let. A pokud je na tuto celodenní péči maminka víceméně sama, může se pocit přepracování a úplného fyzického a psychického vyčerpání dostavit,“ vysvětluje life koučka a mediátorka Helena Theunissen, která se s tímto tématem často setkává u svých klientek. „U prvorodiček k tomu navíc často pomáhá pocit, že neví, jak na to, “ dodává.
To byl případ i Jany. Simon pro ni byl vytouženým miminkem. Ale realita byla trochu jiná, než si představovala. Její chlapeček byl velmi neklidné a plačtivé miminko. Uklidnil se pouze při kojení a v kočárku. Takže Jana trávila až 6 hodin denně na procházkách. K tomu měl její přítel v té době novou práci, kde musel trávit více času, a ona tak zůstávala po většinu dne sama. Její kamarádky, co měly starší děti, měly sice spoustu rad, ale neměly vyloženě čas se za ní zastavit a pobýt s ní – protože škola, kroužky a tak podobně. A stejně tak i její maminka, která jí jako pracující důchodkyně mohla vypomoct pouze sporadicky. Ačkoliv Jana měla to, po čem celý život toužila, bylo toho na ni moc. A stále se to hromadilo. Kromě výše zmíněného totiž začala mít problémy s kojením. Navíc z partnerovy strany začala cítit tlak, aby nadále kojila, aby se lépe starala o malého, aby stíhala i vařit, uklízet, aby on přišel domů do hezkého. Navíc k tomu byli v úplně jiné finanční situaci než dříve.
Při jedné návštěvě dětské lékařky se jí doktorka zeptala, jak se má, načež se instantně rozbrečela. Vyhledala ale odbornou pomoc a časem si uvědomila, že nemusí vše zvládat sama, ani podle diktátu ostatních, a začala se více rozhodovat sama za sebe. „Pro jednu je narození dítěte opravdu nejlepším obdobím života, které zvládnou bez větších obtíží a převládá radostné prožívání této životní změny. Pro druhou se ale může jednat o jedno z nejnáročnějších životních období, které zvládne pouze za pomoci terapie a antidepresiv. I taková je realita a je dobré o tom nemlčet,“ upozorňuje koučka Helena Theunissen.