Jaký by měl batoh být?
Kvalitní studentské batohy by měly mít pevnou konstrukci, měly by být lehčí a být opatřeny dostatečně širokými popruhy. Pokud nejsou tyto náležitosti splněny, bude batoh vašeho pubescenta tísnit v oblasti šíje. Příliš úzké popruhy pak způsobují zvýšené svalové napětí, tudíž i následnou dekompenzaci správného držení těla.
Rozložení hmotnosti batohu
Neznamená to, že byste se měli bát dát svému potomkovi s sebou láhev na pití. Spíš jde o to, jak si navykl mít své učební pomůcky v batohu uspořádány. Platí pravidlo – nejtěžší věci mít co nejblíže k zádům a nejlehčí naopak nejdále.
3 pravidla velikosti a rozměrů
- Horní část batohu by neměla přesahovat linii ramen. Naopak dno batohu by nikdy nemělo sahat pod linii boků.
-
Batoh by měl být orientován dolů delší stranou. Batohy „na šířku“ totiž mohou školákovi bránit v přirozeném pohybu.
-
Hloubka školního batohu by měla být cca kolem 21 cm. Do hlubšího zavazadla se sice vejde více věcí, ale i při správném rozložení váhy táhne školák dozadu. Dítko/teenager se pak snaží protiváhu vyvážit a zatěžuje tak svou krční páteř.
Jak často batohy pořizovat?
Je pravdou, že školák na základní škole celkem běžně vystřídá čtyři batohy. Nejedná se však o dětský rozmar, ale naopak si to žádá tělo samotného školáka. Připravte se tedy na tuto investici i vy a postarejte se o správný vývoj pohybového aparátu svých dětí.
Tip: všechny školní potřeby včetně batohů pořídíte například v Papírnictví Pavlík.