Kam až můžu zajít?
„Jednou z příčin takového chování je testování hranic,” píše ve své knížce Zdravý rozum ve výchově psycholožka Pavla Koucká. Sama v knize přiznává, že na vztek dítěte reaguje různě. A většinou spontánně. Jednou z příčin vzteku může být podle ní fakt, že dítě je jednoduše přetažené a unavené. Častokrát se za jeho projevy nespokojenosti skrývá hlad nebo žízeň (například při návratu z dětského hřiště). V tomto případě odbornice doporučuje potomka v první řadě zklidnit a vyjít mu vstříc. Osobně se mi v tomto ohledu kdysi osvědčila i určitá prevence: vždy jsem na výlety mimo domov měla něco malého k zakousnutí.
Do další kategorie příčin vzteku pak podle Pavly Koucké spadá ono zmíněné testování hranic: dítě není unavené ani frustrované, ale "vymýšlí si" problémy. Dožaduje se, že v autobuse chce sedět na místě, které už je obsazené, nebo vyhrožuje, že nebude jíst, pokud bude u stolu sedět babička (i s takovým případem jsem se setkala - dítěti bylo bohužel vyhověno, a babička si svůj oběd snědla na chodbě). V takovém případě by však rodič měl trvat na tom, že nikdo se ze sedadla zvedat nebude a babička bude normálně sedět u stolu, protože je to člen rodiny. A to i za cenu příšerného jekotu a zuřivosti.
Dokonalá bouře
I ta sebevětší bouře má svůj konec, stejně tak jako dětský vztek. Vztek, který u dítěte plyne z toho, že jste nepřistoupila na něco, s čím sama nesouhlasíte, se v tomto případě zkrátka snažte ignorovat, i za cenu toho, že to bude nepříjemné a lidé na veřejnosti se za vámi začnou otáčet a cosi si špitat o matkách, které nezvládají výchovu dětí. Ostatně, když byl můj syn malý a já mu v supermarketu odmítla koupit čokoládové vajíčko, jedna paní mi sdělila, že dříve takové děti "zavírali do klece". Samozřejmě není dobré dítě nechat úplně o samotě, aby si neublížilo. A když to skončí, snažte se nic nevyčítat.