Deprese po porodu se projevuje pocity beznaděje, viny, paniky a nedostatečné kvalifikace na novou roli. Ty doplňuje strach z péče o dítě, neustále přicházející obavy, vyčerpanost i neschopnost soustředit se. Tyto symptomy jsou doprovázeny fyzickými projevy jako například změnami chutí či výrazným hubnutím, nebo přibíráním. Mezi znaky baby blues patří následovné:
-
proměny nálad – v jednu chvíli jste nadšená, že jste máma, v další brečíte, protože se na to necítíte připravena;
-
vyčerpanost – nemáte chuť k jídlu a nechce se vám o sebe pečovat, jelikož na to nemáte energii;
-
pocit, že nejste ve své kůži – jste nervózní, netrpělivá, podrážděná a vše vás irituje;
-
problém s koncentrací – vzhledem k nedostatku spánku a spoustě nových úkonů se není čemu divit.
Na vině jsou přitom fyzické i sociální změny ve vašem životě. Po porodu dochází ke snížení estrogenu a progesteronu, což způsobuje mimo jiné časté proměny nálad. U některých žen může dojít k poklesu hormonů vytvářených štítnou žlázou, což může způsobit únavu a depresi. Spánková deprivace a chudý jídelníček občas tyto pocity ještě prohloubí. Dalším odůvodněním mohou být jednoduše obavy ze ztráty vašeho života po příchodu dítěte. Člověk přeci jen přijde o svobodu, volný čas a i část sebe. Má novou životní roli a už nikdy nebude vnímán jako před ní. Což může způsobit smutek, neboli „blues“, jak je označovaný v angličtině.
Pokud jste něco podobného zažila a cítila se jako nejhorší matka na světě, bylo to zcela zbytečné. Baby blues je ve skutečnosti velice běžná věc. Potýká se s ním zhruba polovina rodiček (poporodní deprese se vyskytuje u 10 až 20 %). Ale nejenom ony. Baby blues se může objevit i u mužů. U nich se projevuje o něco později, mezi třetím až šestým měsícem po narození dítěte. Můžete jej u svého partnera zaznamenat, pokud se odtáhl a chce být více sám; je náladový, úzkostlivý či vzteklý; nic ho nezajímá, nebo se naopak příliš položí do své práce; cítí se frustrovaný, zahlcený a má problém se spánkem.