Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Mazlíček pod stromeček? Odborníci radí, na co myslet, než ho dítěti pořídíte

Pokud jste se letos rozhodli udělat svému dítěti radost vysněným domácím mazlíčkem, je nezbytné zvážit mnoho věcí. Pokud tento krok vezmete na lehkou váhu, může taková nadílka skončit špatně – především pro živého tvora, který potřebuje mnohem víc než jen nakrmit. Co všechno je třeba brát v úvahu a s čím počítat při pořízení zvířete, prozradily pro Marianne.cz chovatelka z chovatelské stanice a asistentka prodeje ze zverimexu.

Zvíře je radost, ale také starost a zodpovědnost

V první řadě je důležité si uvědomit, že zvíře není jen dárek – je to nový člen rodiny a s tím přichází zodpovědnost, která trvá roky. Je potřeba přemýšlet nejen o radosti, kterou zvířecí přítel přinese, ale také o péči, kterou vyžaduje. Rodiče by se měli zamyslet, zda jejich dítě zvládne péči o zvíře, protože v konečném výsledku jsou to právě dospělí členové domácnosti, na které většina povinností padne. Pokud jde o méně náročné mazlíčky, jako jsou rybičky nebo drobní hlodavci, péče může být jednodušší. Ale například u psů, koček či exotických zvířat je potřeba počítat s velkými časovými a finančními náklady, a to nejen při jejich pořízení.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Víte, čím jsou zvláštní domácí mazlíčci? Vyzkoušejte kvíz a uvidíte

Domácí mazlíčci jsou nedílnou součástí mnoha domácností po celém světě. Mezi nejoblíbenější společníky přitom patří psi, kočky a králíci, přičemž každý z těchto druhů má své jedinečné vlastnosti, které stojí za objevení.
marianne.cz

Počítejte s finanční zátěží

Jakékoliv zvíře vyžaduje nepřetržitou finanční zátěž. I v případě, že si pořídíte drobného hlodavce za pár desítek nebo stovek korun, může se stát, že bude vyžadovat speciální veterinární péči, která může finanční hodnotu zvířátka mnohonásobně převýšit. Mazlíček není věc, kterou vyhodíte, když se rozbije. Zvážit se musí i pravidelné výdaje, jako je krmivo, běžná veterinární péče, hračky či další vybavení. Je to závazek, který by měl být rodinou přijat s plnou vážností, protože péče nekončí s rozbalením dárků pod stromečkem.

Otestujte své dítě a jeho touhu po mazlíčkovi

Pokud si nejste stoprocentně jisti, že touha po zvířeti, například po psovi, je od dítěte opravdová, je dobré lehce ho prověřit. Častokrát se stane, že si dítě přeje psa jen proto, že ho například má kamarádka nebo se mu prostě jen líbí představa, že bude mít čtyřnohého přítele. Neuvědomuje si ale všechny aspekty okolo. Nedochází mu, že opravdu bude muset každé ráno vstávat dřív, aby pejska vyvenčil. Že nebude moct jet s kamarády na výlet, protože nemůže nechat mazlíčka doma dlouho samotného. Že psa je třeba intenzivně cvičit a věnovat se mu, i když se člověku třeba zrovna nechce.

Mohlo by se vám líbit

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů

Přitulit se k chlupatému kamarádovi a usínat u láskyplného předení nebo spokojeného oddechování vašeho psa nebo kočky, je jistě příjemné. Pokud jde ale o děti, nemělo by k tomu docházet. Veterinářka Anna Goldsbrough Tvrdá z kliniky Pet Care Clinic vysvětluje důvody, proč spaní mazlíčků s dětmi nedoporučuje.
marianne.cz

Než dáte živého pejska pod stromeček, zkuste nejprve zabalit dítěti naučnou knihu o psech. Zároveň není od věci koupit nejprve jen vodítko, pověsit ho na věšák ke dveřím a nechat dítě, aby s ním šlo každé ráno před školními povinnostmi nebo víkendovou zábavou ven, obešlo s ním blok, a to za každého počasí. Podle toho můžete snadno poznat, zda má o pejska opravdu zájem i se všemi povinnostmi, které mazlíček obnáší.

O mazlíčka se musí starat celá rodina

V každém případě není reálné, aby byla veškerá zodpovědnost na dítěti. Do péče o zvířata se musí vždy zapojit celá rodina, takže pokud nejste vy sama ochotná věnovat mazlíčkovi určitou péči, nemá smysl ho do domácnosti pořizovat. Dopředu musí být také zajištěno, co se stane se zvířátkem, pokud pojedete celá rodina na dovolenou. Před každým pořízením zvířete je nutné si také uvědomit, že si ho nepořizujeme na rok, dva, ale na několik let. Nemůžeme ho nechat dlouho samotné doma, když jedeme na dovolenou, musíme zvažovat, kam ho dáme a jak upravíme naši dovolenou, aby mohlo jet s námi,“ říká Lucie Šafářová z Chovatelské stanice Fitmin. Jakmile totiž rodina zjistí, že je jim mazlíček na obtíž, skončí v nabídce na internetu na prodej nebo v útulku.Většina mazlíčků se dává na prodej. Je opravdu velké množství inzerátů na prodej pejsků kolem 1 roku,“ dodává Šafářová.

Mohlo by se vám líbit

Radost, která se rychle promění v horor aneb Které domácí mazlíčky si rozhodně nepořizujte!

Filmy a videa plná roztomilých zvířátek způsobují, že si často pořizujeme domácí mazlíčky bez rozmyslu a odvrácená stránka jejich chovu nám zcela uniká. Jaká úskalí na nás čekají, když si pořídíme papouška, sovu, prasátko, chameleona nebo obyčejného králíčka?
marianne.cz

Základní informace o péči o domácí mazlíčky

S pomocí chovatelky Lucie Šafářové a asistentky prodeje Kornélie v Pet Center jsme dali dohromady základní údaje o pěti domácích mazlíčcích, o které je největší zájem. V první řadě jsou to psi, kočky, drobní hlodavci (křečci, morčata, králíci, potkani), rybičky a terárijní zvířata (agamy a hadi).

Kolik stojí pořízení zvířete?

  • Psi – záleží na velikosti a plemenu. Jejich pořízení se může pohybovat v průměru mezi 20 000 a 35 000 korunami.
  • Kočky – pokud je s PP, její pořizovací cena bude do 20 000 korun.
  • Hlodavci – křečka je možné pořídit za cca 200 korun, morče za 350 korun a králíka za 600 korun. Klec se dá koupit od 1600 korun výš, záleží na velikosti a vybavení.
  • Rybičky – 25litrové akvárium stojí bez vybavení cca 1000 korun.
  • Terárijní zvířata – tato zvířata vyžadují zpočátku větší finanční investici, ať už pořízení samotného zvířete, terária nebo zajištění přísunu speciálního tepla a světla, které nahrazuje slunce i s vitamínem D.

Jaké jsou roční náklady?

  • Psi – odčervení, očkování, krmivo, hračky a pamlsky vyjdou cca na 18 000 na rok.
  • Kočky – podobně jako psi, tedy cca 14 000 korun.
  • Hlodavci – záleží, zda pouštíme morče nebo králíka ven na zahradu, pak potřebuje očkování a veterinární péči za cca 500 až 1000 korun. Ostatní potřeby vyjdou na cca do 2 500 korun za rok.
  • Rybičky – roční náklady nejsou velké. Vše se koupí na začátku a přípravky pak vydrží dlouho.
  • Terárijní zvířata – začátek je finančně náročný, pak už náklady nejsou nijak velké.
Mohlo by se vám líbit

Dovolená se čtyřnohým mazlíčkem: Poradíme, jak zvládnout cestu autem i letadlem

Léto je v plném proudu a mnozí z nás jsou právě ve fázi dovolených a dlouho očekávaného cestování. Pokud máte pejska, můžete mu najít hlídání během své nepřítomnosti, nebo ho vzít na dovolenou či výlet s sebou. Jak na to, aby vše proběhlo hladce? Poradíme vám, jak s čtyřnohým mazlíčkem zvládnout cestu autem i letadlem.
marianne.cz

Kolika let se jednotlivá zvířata dožívají?

  • Psi – střední plemena se dožívají průměrně 14 let, menší až 18 let.
  • Kočky – přibližně 14 let.
  • Hlodavci – se dožívají 2 až 8 let, podle toho, zda se jedná o křečky, morčata, nebo králíky.
  • Rybičky – velice záleží na druhu, drobné se dožijí 2 let, velké mohou až 20 let. V tomto případě velmi záleží i na zkušenostech chovatele.
  • Terárijní zvířata – například agamy se dožívají 10 až 15 let, hadi klidně i 24 let.

Kolik hodin denně se průměrně musíte zvířatům věnovat?

  • Psi – minimálně 3 hodiny.
  • Kočky – alespoň jednu hodinu.
  • Hlodavci – půl hodiny až hodinu.
  • Rybičky – stačí 15 minut.
  • Terárijní zvířata – přibližně půl hodiny.

Každému zvířátku musíme věnovat čas. Všechny vyžadují pozornost, lásku i finanční prostředky. V tomto případě není žádný rozdíl mezi rybičkami, kočkami nebo psy. Jsou to živé bytosti a všechny si zaslouží naši péči stejně,“ říká na závěr Kornélie, asistentka prodeje zverimexu.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Pravda, nebo lež? Ověřte si, jak dobře znáte zajímavosti o zvířatech

Kdo by neměl rád zvířata? Jejich svět je fascinující a neustále nás překvapuje něčím novým. Vyzkoušejte náš kvíz a zjistěte, zda jsou uvedené zajímavosti pravdivé, nebo ne. Ověříte si své znalosti a určitě se dozvíte spoustu nových a možná i překvapivých informací.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Rodina a děti
Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit