Zvoní diskotékám hrana?
Nedávno jsem četla článek o tom, že ve městech a vesnicích postupně ubývají diskotéky a kluby. Kde a jak se tedy dnešní mladí vlastně baví? Měli vlastně někdy příležitost tancovat na venkovské zábavě ploužák tělo na tělo?
„Drtivá většina Generace Z tráví mnoho času na síti. Setkávání v klubech, na festivalech a diskotékách stále probíhá, ale snižuje se jejich četnost,“ říká k formám zábavy zoomerů Lubomír Šlapka z organizace Most k naději, která se mimo jiné zabývá závislostmi mladých lidí na drogách či alkoholu. Důvodem je podle něj obyčejné pohodlí, ale roli může hrát i ekonomická situace, kdy vstupenka na zábavu a konzumace drinků na baru může dát dohromady sumu, která by v rozpočtu chyběla. „Klasická hospoda nebo diskotéka z devadesátek navíc už zkrátka nesplňují nároky Generace Z,“ myslí si Lubomír Šlapka. Podle něj mladí lidé pořádají mejdany doma nebo v kanceláři, a to s užší skupinou lidí, s nimiž mají společné zájmy, témata či sexuální preference.
Když jsem jednou své neteři (ročník 2000) popisovala, jak probíhala klasická páteční diskotéka na malém městě, během které nás kluci zvali na „hopsinku“ neboli na broskvovou vodku, smála se. Sama se ráda baví také, ale trochu jinak. S kamarádkou nebo partnerem jezdí na malé hudební festivaly. Kouří, ale téměř nepije tvrdý alkohol. A Emma, pětadvacetiletá dcera mé známé, prý dokonce „do podniků“ nechodí prakticky vůbec. Zábava se odehrává téměř výhradně v bytech jejích kamarádů a známých. „Není pravda, že je naše generace nudná. Naopak, chceme se bavit a dělat věci, které nám přinášejí potěšení. Třeba cestovat nebo sportovat,“ říká. Sama se opila jenom asi třikrát v životě. „Nechápu, co na tom lidi mají,“ říká.