Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Řekla si, že už to tak dál nejde a založila úspěšnou organizaci na pomoc pracujícím rodičům malých dětí

Info ikona
Řekla si, že už to tak dál nejde a založila úspěšnou organizaci na pomoc rodičům malých dětí

„Rodičovská dovolená není jen o těch krásných chvílích s dítětem, ale i o tom, co to přináší pečujícím osobám z dlouhodobého hlediska – sociální izolaci, frustraci, deprivaci a často i obavy o budoucnost A co je horší, toto období může mít a dost často má obrovský dopad na kariéru a budoucí finanční stabilitu rodin,“ vysvětluje v rozhovoru Andrea Bohačíková. Rozhodla se situaci změnit a založila organizaci M.arter, která se dlouhodobě věnuje negativním dopadům rodičovské dovolené v ČR.

Promotion | 26. 09. 2024
Měření

Andrea Bohačíková je zakladatelkou a CEO společnosti M.arter, která se dlouhodobě věnuje negativním dopadům rodičovské dovolené v ČR. Mimo jiné připomínkuje vládní nařízení a spolupracuje s Ministerstvem sociálních věcí. Andrea pravidelně vystupuje na různých konferencích, například jednou v rámci ABSL, Female Leaders Summitu na Pražském hradě, DisruptHR Prague a nyní je nominovaná na Ženu roku 2024. V rozhovoru pro Marianne vysvětluje, kde vznikla motivace organizaci založit, jak konkrétně se snaží rodičům pomáhat a jestli situaci zásadně změní přijatá flexi novela pracovního zákoníku.

Kde vznikla myšlenka založení organizace M.arter?

Myšlenka na založení M.arter se zrodila ve chvíli, kdy se mojí kamarádce z vysoké školy, Kristýně, narodil syn. Najednou jsem viděla, že rodičovská dovolená není jen o těch krásných chvílích s dítětem, ale i o tom, co to přináší ženám z dlouhodobého hlediska – sociální izolaci, frustraci, deprivaci a často i obavy o budoucnost. A co je horší, toto období může mít a dost často má obrovský dopad na jejich kariéru a budoucí finanční stabilitu. Jen pro představu mluvím o sociální izolaci, která přináší frustraci, deprivaci, depresi, syndrom vyhoření či riziko alkoholismu. Kdy 20 % veškerých registrovaných alkoholiček začíná pít právě na rodičovské dovolené. O čemž je např. film a kniha Deník alkoholičky. Dále vysokou nezaměstnanost, nedostatek míst na částečné úvazky, ztrátu lidského kapitálu a úpadek sebevědomí žen na rodičovské dovolené. V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských dovolených na světě, což je sice z hlediska rodiny skvělé, ale zároveň to přináší vysokou nezaměstnanost po návratu do práce a velké nerovnosti, které ženám zůstávají až do odchodu do důchodu. To je také jedním z hlavních důvodů, proč máme tak extrémní rozdíly mezi důchody mužů a žen.

Jaké pocity jste ze situace Vaší kamarádky měla?

Byl to pro mne šok. Řekla jsem si: "Takhle to nejde!" Chtěla jsem to změnit. Původně jsme ještě s Kristýnou přišly s nápadem na aplikaci ve stylu Tinderu, která by maminky propojovala – ne kvůli randění a sexu, ale aby se necítily tak izolované. Časem jsme ale zjistily, že tohle není úplně to pravé. Kristýna se pak vydala jinou cestou. A já nakonec jako buldok začala zkoumat, co by opravdu mohlo ženám pomoci. Ptala jsem se, naslouchala, dávala dohromady data a nakonec přišla na to, že potřebujeme něco většího. Co bude řešit negativní dopady rodičovské jinak, než bylo do té doby běžné. Tak vznikl M.arter – platforma, která dává ženám a rodičům příležitost nejen se vrátit do práce, ale i rozvíjet se, budovat kariéru nebo rozjet vlastní podnikání.

Jak vzpomínáte na začátky organizace?

Naše začátky? No, byly tak trochu punkové! Upřímně, vůbec jsme nevěděly, do čeho se pouštíme, a možná právě proto jsme se toho nebály. Dnes máme vzdělávací větev, inzertní portál na flexibilní úvazky, zaměstnavatelům poskytujeme konzultace, nabízíme jim produkty a služby. Mezi naše klienty patří Albert, Magistrát města Brno, GasNet, Tesco, MSD, Vodafone a mnoho dalších. Tvoříme největší komunitu proaktivních rodičů v ČR, vydáváme podcast a připomínkujeme zákony. K tomu firmy využívají naši aplikaci pro vzdělávání a komunikaci. Ale víte, kde to všechno začalo? V dětské kavárně. Ano, v té kavárně, kde každá židle vypadala jinak – jiný tvar, barva a rodiče si určitě umí představit, že každá byla i jinak oprýskaná. Nedávno jsem narazila na fotky z našeho prvního workshopu. Bylo to právě v téhle kavárně a přišlo nám tam deset žen, a k tomu šest dětí. Měly jsme dva workshopy – jeden vedla moje parťačka Bára, který se točil kolem HR a návratu do práce. Druhý vedla Eva, lektorka češtiny, a cvičily jsme s holkami pravopis, protože o to samy požádaly. Dodnes vidím Kamilu, jednu z účastnic, jak píše diktát, zatímco má svého Hynka v nosítku. V tu chvíli mi došlo, že rodičovská opravdu není brzda. Taky si pamatuji tu atmosféru během networkingu, zpětnou vazbu a nadšení žen, že se konečně něco děje. Tehdy jsem věděla, že tohle má smysl.

Info ikona

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských dovolených na světě, což je sice z hlediska rodiny skvělé, ale zároveň to přináší vysokou nezaměstnanost po návratu do práce a velké nerovnosti, které ženám zůstávají až do odchodu do důchodu.

Co byly vaše první projekty?

Workshopy pro mámy, které měly jednu obrovskou přidanou hodnotu – mohly si vzít své děti s sebou. Jak jednoduché, a přitom v té době tak revoluční.

V jakých oblastech se dnes snažíte rodičům pomáhat?

V M.arter pomáháme rodičům ve třech klíčových oblastech – návrat do práce, osobní rozvoj a rozjezd vlastního podnikání. Naše podpora začíná už u budoucích rodičů, kteří zvažují, jak skloubit rodinu s kariérou, a pokračuje přes mámy na rodičovské dovolené až po ty, které se vrací zpět do pracovního procesu nebo chtějí začít podnikat. Pro maminky na mateřské jsme vytvořily mentoringový program Rodičovská není brzda, kde jim úspěšné ženy a mámy předávají své zkušenosti s tím, jak zvládnout mateřství a kariéru zároveň. Naše mentorky samy dobře vědí, jak složité je balancovat mezi prací a rodinným životem, a pomáhají ženám dosáhnout jejich pracovních i osobních cílů. V oblasti návratu do práce se dnes neobejdeme bez digitálních dovedností. Podle odhadů bude do roku 2030 93 % pracovních pozic vyžadovat digitální gramotnost, což je alarmující, protože v ČR má 40 % obyvatel digitální dovednosti na podprůměrné úrovni. Proto jsme spolu s Magenta Experience Centrum od T-Mobile vytvořili program Digi ReStart, který učí rodiče, jak si osvojit tyto dovednosti – od online komunikace, přes projektové řízení až po kyberbezpečnost. Díky podpoře Úřadu práce můžeme tento program nabízet s 82% slevou, což jej činí dostupným pro většinu rodičů.

Pro samoživitelky, které v ČR tvoří 90 % z celkového počtu 210 000 samoživitelů, jsme spolu s HEINEKEN připravily speciální rozvojový program. Během dvou měsíců se samoživitelky učí pracovat na svých silných stránkách, budovat osobní značku a zlepšovat svou pozici na trhu práce – to vše s podporou zkušené kariérové poradkyně Petry Drahoňovské, několikanásobné držitelky Národní ceny kariérového poradenství. A v reakci na nedostatečnou flexibilitu pracovních úvazků v ČR (jen 5,8 % pozic je na částečný úvazek a 27 % poskytuje home office) jsme spustily první podnikatelský akcelerátor Ženy na startu AWE. Akcelerátor reaguje na skutečnost že pouze 30 % podniků v ČR vedou ženy, přičemž v EU je to 53 %. V tomto hybridním šestiměsíčním programu pomáháme ženám přetvořit jejich nápad v reálný byznys. Program vznikl ve spolupráci s CzechInvestem, Americkým velvyslanectvím, Foodorou, Shoptetem. Kurzů a programů máme mnohem více. Zde jsem jen namátkou vybrala stěžejní témata. Každý z našich programů má ambici dát rodičům nové kompetence a možnosti, aby pro ně rodičovská dovolená nebyla brzdou, pokud to sami nechtějí. A my jsme tu proto, abychom jim na té cestě pomohly.

Info ikona

V České republice stále máme jen 5,8 % částečných úvazků, což je pro rodiče často nedostatečné.

Je nově přijatá flexi novela pracovního zákoníku velkou změnou pro rodiče malých dětí?

Novela, která umožňuje pracovat na DPČ nebo DPP během rodičovské dovolené, je skvělý krok vpřed pro rodiče. Dává jim možnost udržet kontakt s pracovním prostředím a zároveň mít flexibilitu, která je pro ně v této fázi života klíčová. Umožňuje jim vracet se do práce postupně, aniž by ztratili kontakt se svou kariérou. Je to krok, který může výrazně usnadnit přechod zpět na plný úvazek, až to budou chtít a moci zvládnout. Na druhou stranu ale tato novela není zázračným řešením všeho. V České republice stále máme jen 5,8 % částečných úvazků, což je pro rodiče často nedostatečné. A i když zákon nyní dává více možností, hodně záleží na konkrétním zaměstnavateli a manažerech, kteří tuto flexibilitu skutečně nabídnou. Jsou to právě oni, kdo mohou svým přístupem změnit pohled na pracující rodiče, zejména na matky, které se vrací z rodičovské dovolené. Ještě máme před sebou kus cesty, ale jsem ráda, že se věci dávají do pohybu a že naše více než pětiletá práce v M.arter přispívá k tomu, aby se situace pro rodiče zlepšovala.

Co byste pracujícím rodičům doporučila jako základ, aby pro ně byl návrat do pracovního procesu co nejsnazší, nebo aby neztratili kontakt?

  • Vzdělávejte se a rozvíjejte své schopnosti. Nemusíte na to jít hned na plný plyn – stačí pár minut denně číst články, poslouchat podcasty nebo audioknihy. Každý den chvilka osobního rozvoje dělá divy. Poté zkuste třeba videokurzy nebo nějaký vzdělávací program.
  • Hledejte sami sebe. Rodičovská je skvělá příležitost zjistit, kdo jste a co chcete. Nebojte se, odpovědi přijdou. Možná vás překvapí, co všechno zvládnete.
  • Zaměřte se na své silné stránky. Každý z nás má něco, co mu jde. Zkuste přemýšlet, jak můžete své silné stránky využít i v pracovním prostředí. Umíte víc, než si myslíte!
  • Zamyslete se nad svou kariérou. Chcete se vrátit do původní práce? Nebo je čas na změnu? Kolik hodin chcete pracovat? Jaké jsou vaše kariérní cíle?
  • Plánujte. Jak skloubíte práci a péči o děti? Promluvte si s partnerem o tom, jak si představujete společnou budoucnost. Diskutujte finance, pracovní nasazení a organizaci rodinného života.
  •  Komunikujte se svým zaměstnavatelem. Buďte proaktivní! Zjistěte své možnosti, bavte se o flexibilitě a nastavení pracovních podmínek. Dejte jasně najevo, co nabízíte, a hledejte řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.
  • Jděte na to pomalu a buďte k sobě laskaví. Návrat do práce nebude hned jako před rodičovskou, a to je v pořádku. Nepřepínejte se a dejte si čas. Nečekejte od sebe zázraky na počkání.