Buďte v obraze
Strategie Simona Levieva (nebo spíše Shimona Hayuta) byla vlastně nesmírně jednoduchá: V první vlně se vydávat za zbohatlického syna, potvrzovat svou image značkovým oblečením, výlety tryskáčem a velkorysými gesty, získat si důvěru dané ženy, a následně s nabytou důvěrou pracovat ku vlastnímu prospěchu. Ponziho schéma par excellence!
Jenže s jídlem roste chuť i pocit neohroženosti. A tak jednoho dne, po dlouhé spolupráci mezi oběťmi a norskými celostátními novinami, spadla klec. Ve vězení se ale Simon Leviev dlouho neohřál, neboť od izraelského soudu „dostal“ patnáct měsíců. Větším trestem je paradoxně odvysílaný dokument Podvodník z Tinderu, a především zablokování jeho profilu v seznamovacích aplikacích, jako je Tinder, Match.com, Plenty of Fish nebo OkCupid. Pokud se ale podíváme na instagramový profil Simona, zjistíme, že výčitky svědomí tohoto jednatřicetiletého Izraelce rozhodně netrápí. A klidný spánek mu zřejmě nenarušuje ani skutečnost, že své oběti ošidil zhruba o 10 milionů dolarů.
I když to na první pohled není patrné, dokument Podvodník z Tinderu nám dává zajímavý vhled do naší společnosti. Nejde jenom o fakt, že hojně používáme seznamovací aplikace. Mnohem zásadnější je zjištění, že máme tendenci věřit všemu, co vidíme. Spatříme obrázek muže ve značkovém oblečení, a ihned máme dojem, že jde o dobře situovaného jedince. Uvidíme fotografii, na které je daný muž s krvavou stopou na hlavě, a ihned věříme tomu, že byl napaden. Možná je v nás všech zakořeněné, všemi známé – co je psáno (viděno), to je dáno. Jenže život se od dob vynalezení Guntenbergova knihtisku výrazně změnil, a my bychom na to neměli zapomínat. Ani na Tinderu.