Máme pro vás pět tipů od módní kurátorky Shonagh Marshall, která archivuje například kolekce Alexandera McQueena, Christiana Louboutina nebo Isabelly Blow.
1. Než věci uložíte, vyperte je
Zní to jako samozřejmost, ale skutečně je důležité, aby oblečení před tím, než bude na delší čas uloženo, bylo čerstvě vyprané. "Zbytky jídla a pití, které na oblečení zůstávají, nejsou vždycky viditelné, ale když je na oblečení necháte a schováte ho, bude to zaprvé lákat hmyz a zadruhé se skrvny ztmaví a poškodí oblečení už napořád," říká Suzanne Chee z Museum of Applied Arts and Sciences v Sydney.
2. Chraňte svůj šatník před moly
Když už je oblečení čistě vyprané, nezbývá než ho chránit před tím největším strašákem všech šatníků, což je tineola bisselliella, lépe známý jako šatní mol. Pokud "zatuchlá" vůně kuliček proti molům není vaše nejoblíbenější, existují i jiné varianty. Nikdy nepoužívejte insekticidy, chemikálie vám oblečení mohou přímo rozežrat. Místo toho je lepší použít sprej na vodní bázi bez zápachu, který můžete do skříně či šatny stříkat pravidelně, nikdy ne však přímo na oblečení.
Jestliže se moli k vám do šatníku vracejí pravidelně a už jste vyzkoušela všechny možnosti, máme ještě jeden tip. Je to metoda, kterou používají muzea k uchovávání velmi starých oděvů. Svou sbírku oblečení můžete jednoduše zamrazit. Adrian Holloway z londýnského muzea říká, že klasický mrazící box, který máme doma, má ty stejné výsledky, jako procesy, které ke zmrazení používají v muzeu. Uložte oblečení ve vakuových pytlích na dva týdny do mrazáku a až bude po vyjmutí z mrazáku tát, nechte ho v pytlích, abyste zabránila kondenzaci.