Tipy, jak si správně vybrat svetr a jak o něj pečovat, aby dlouho vydržel
Zima se hlásí o slovo a s ní přichází doba teplých vlněných svetrů, čepic a rukavic, které nás ochrání před mrazem. Ovšem právě vlna patří k poměrně citlivým materiálům, kterým nešetrná péče uškodí, a hlavně – ubírá na funkčnosti a kráse. Jak se tedy o svetry starat tak, aby vám vydržely co nejdéle hřejivé a nadýchané?
Které materiály se používají nejvíc?
Nejčastěji se používá pravá ovčí vlna. Čím dál častěji ji však začínají nahrazovat různé příze ze syntetiky, jako je akryl, které se sice díky výzkumu neustále zdokonalují, přesto ale nedosahují kvalit pravých přírodních materiálů. Jsou také mnohem levnější, takže na výsledných výrobcích mají obchodníci větší marži. Pozor – fakt, že svetr stojí přes tisíc korun, ještě nemusí znamenat, že je opravdu kvalitní. Syntetické materiály ale mají i svá pozitiva – například elastan dodává vlně pružnost.
Existuje ‚ideální‘ svetr?
Ty nejlevnější svetry bývají čistě ze syntetických materiálů. Pokud tedy nechcete příliš investovat a zároveň ani tolik neočekáváte, je ideální volba svetr ze syntetiky, počítejte ale s nízkou prodyšností a navlhavostí, což se projeví hlavně tehdy, když se ve svetru zapotíte (což v zimě není nic tak neobvyklého). V nižší střední cenové kategorii je ideální volbou alespoň směs z vlny a syntetiky, zhruba za 800 Kč už byste mohla chtít i čistou vlnu. Nad tisíc korun je skvělá koupě svetr s příměsí exkluzivních materiálů, jako alpaková vlna vyráběná z lamy nebo angorská vlna vyráběná ze srsti angorských králíků. Příměs elastanu je u přiléhavých modelů v pořádku. Pokud si ale koupíte svetr ze syntetiky za čtyřcifernou částku, máte minimálně důvod pochybovat, jestli jste náhodou nezapatila jen za značku.
Praní na nízký stupeň a nikdy nevěšet!
Ať jde o syntetiku, angoru, nebo mohér, všechny vyžadují jemné zacházení, aby se nesrážely a neplstnatěly. Zcela obecně se tak dá říct, že veškerá vlna může do pračky jen na šetrný program na vlnu nebo ruční praní a při použití speciálního pracího prostředku. Přírodní materiály se můžou prát jen při nastavení nízkých teplot – což si můžete přečíst na štítku. Co už ale štítek neřekne, je velmi důležitá informace, že se vlna nevěší – váhou absorbované vody by se vytáhla. Vlněné výrobky se také nesmějí příliš ždímat, protože jsou moc citlivé. Pokud vám na nějakém svetru hodně záleží, neždímejte ho raději vůbec a zbylou vodu vymačkejte froté ručníkem (když je barevný, pozor na chlupy), vytvarujte ho a rozložte na rovnou plochu a nechte pozvolna uschnout.
Čtyři tipy Elišky Kadlecové, odborné konzultantky Fashion Days:
-
Tenkým pleteninám s hladkým povrchem žehlení určitě prospěje – zahladíte tím případné náznaky žmolků a oděv se žehlením krásně vytvaruje. Kvůli žmolkování také nesmí vlna přijít za žádných okolností do sušičky!
-
Ovčí vlna je plstivá a snadno se žmolkuje, měla byste ji proto prát jen na 30 stupňů Celsia.
-
U angorské vlny je potřeba použít aviváž, protože angora se velmi snadno elektrostaticky nabíjí.
-
Drahé kousky, kterých si opravdu ceníte, je lepší svěřit do odborných rukou v čistírně.
Na fotografiích svetry značky Takko a Apart Impressions.
Dnes s námi můžete soutěžit v naší vánoční soutěži http://vanoce.marianne.cz/ o voucher na džíny Levi's.