Perly, které se rodí v ulitách mořských měkkýšů, jsou zázrak přírody. Odjakživa vznikají a žijí si zcela nahodile, v největších hloubkách oceánu. V antice se jim říkalo slzy bohů. V jiných kulturách byly zase spojovány s moudrostí a evokovaly tu nejvytříbenější eleganci. A i když se v současnosti pěstují na speciálních perlových farmách, je jich stále pomálu. Perlové ústřice totiž potřebují dokonalé podmínky, což je při současném zhoršování životního prostředí čím dál složitější. Unikátní jsou ale například perly jižních moří, tahitské, perly Ming nebo Akoya.
A i když jsou perly fenoménem už od dávných dob, symbolem luxusu a bohatství se staly až někdy v době renesance. Od té doby jim podléhaly všechny urozené dámy, počínaje Alžbětou I. Ještě větší obdivovatelkou krásy těchto šperků se ale stala Alžběta II., nejdéle vládnoucí panovnice novodobých dějin. Stačí prozkoumat kteroukoliv fotku, na níž je britská královna zachycená, a nebudete mít o jejích šperkařských preferencích pochyb. Perly ale tvoří samostatnou kapitolu i dle královského protokolu také při smutečních akcích. Vzdávají totiž hold, a přitom uctívají nové časy.
Perlové šperky vynesla, zvlášť v kontextu posledních událostí, také vévodkyně z Cambridge Kate Middleton nebo královna choť Camilla. A protože perly vynikají svojí softistikovanou elegancí, k vidění byly mockrát také na Dianě, princezne z Walesu.
„Perly na každý den a nejlépe pro všechny!“
Perly ale přes svoji okázalou cenu nepatří jen do šperkovnic VIP nositelek. Jednou z propagátorek perel běžného nošení se stala návrhářka Coco Chanel. Ta byla známá svým názorem, že je škoda okázalý lesk a čistotu perel schovávat, proto své perlové náhrdelníky vynášela na denní světlo pravidelně. I tahle žena věděla za všech okolností, co dělá!
Stejnou teorii razil také Kokichi Mikimoto, šperkař, který zasvětil svůj život perlám, proto si zasloužil přezdívku Král perel. Jedním z jeho velkých přání bylo, aby perly zdobily všechny ženy světa. Mimochodem, v souladu s jeho vizí značka Mikimoto dodnes vyrábí perlové šperky, které můžete exluzivně sehnat v síti klenotnictví Halada (tento multibrandový obchod perly zapůjčoval například i slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové na její diplomatickou cestu do Japonska). Mikimoto je přitom známé tím, že ke své výrobě používá jen ty nejlepší perly (asi 5 % veškeré světové produkce). Není divu, že mezi stálé klienty patří právě britská královská rodina.
Další výrobce perel? Značka Gellner (i ta má exkluzivní zastoupení v klenotnictvích HALADA). Čím je proslulá? Odebírá perly mimo jiné u Marutea, privátního perlového ostrova, kde se rodí perly unikátních vlastností – od velikosti, měňavé barvy přes dokonalou kulatost až úchvatný lesk.
Diamant, nejvěrnější přítel
Ovšem stejně nadčasově jako perly fungují vzácné kameny. Třeba nezničitelné diamanty. Taky jste už někdy v životě slyšela rčení, že nejvěrnějším přítelem každé ženy by měl být diamant? Autorkou citátu není nikdo jiný než Marilyn Monroe. Diamantům holdovala také herečka Elizabeth Taylor, a to nejen na stříbrném plátně (viz úvodní foto článku), ale i v soukromí.
Brož osázenou diamanty, kterou navrhl český majitel a zakladatel prestižní klenotnické značky ALO diamonds Alois Ryšavý (a osobně ji této osobnosti předával), zase zbožňovala Madeleine Albright.
Od J.Lo po nesmrtelnou Dianu
V poslední době se diamantem, který zářil na zásnubním prstenu, pyšnila třeba Jennifer Lopez. A když už jsme u zásnub, hned celou kolekci šperky se vzácnými drahokamy, jako jsou rubín, safír, smaragd nebo diamanty najdete u ALO diamonds. Kolekce zahrnuje nejen prsteny, ale i náušnice a náhrdelníky, a je pojmenovaná na počest princezny Diany a jejího proslulého zásnubního prstenu zdobeného safírem a diamanty. Udělejte si radost, která z módy nevyjde vůbec nikdy! V ALO diamonds.