Třpyt, perly a mašle
Sociální sítě obletělo video nadšeného smějícího se Jeana Paula Gaultiera, jak sedí v publiku na přehlídce značky nesoucí jeho jméno a s obdivem si prohlíží jeden model za druhým. Autorem haute couture kolekce pro letošní jaro a léto totiž už po několikáté nebyl on sám, poslední kolekci uvedl v roce 2020 a odešel do návhářského důchodu. Haute couture modely značky Jean Paul Gaultier letos v Paříži předvedla coby hostující kreativní ředitelka Simone Rocha.
„Chtěla jsem, aby kolekce byla ženská, provokatiní, smyslná, sexy a zároveň velmi individualistická. U Gaultiera funguje něco jako hravá provokace, což jsem se snažila do kolekce dostat,“ popisuje návrhářka svůj přístup k designu kolekce. Přinesla vlastní estetiku, ale zároveň vzdala hold ikonickým Gaultier kusům, jako je například pruhovaný top. Simone nicméně pruhy vytvořila ze stuh a mašlí, které tak ráda používá. Nechyběla také tradiční irská technika háčkování, korzety, perly, spoustu tylových a bohatých sukní, nabírané rukávy, třpytivé kamínky lemující ramínka šatů nebo vytvářející blyštivé třásně a objevil se i námořnický klobouček v bílém provedení. Přehlídku zakončil, jak už to u haute couture kolekcí často bývá, krémový svatební look z opravdu velkým závojem. A zajímavé outfity se samozřejmě objevily i mezi hosty. Na přehlídku se přišla podívat herečka Kelly Rutherford, předstaitelka Lily van der Woodsen ze seriálu Gossip Girl, která oblékla světle růžové šaty s červenou stuhou a červené lodičky s vykrojením ve tvaru srdce.
Dítě robotí
Pokud se někomu v posledních letech daří po každé haute couture přehlídce zbořit internet, pak je to rozhodně Daniel Roseberry a jeho kolekce pro Schiaparelli. Tentokrát do kolekce promítnul téma moderních technologií a umělé inteligence, a tak se objevila modelka Maggie Maurer v celobílém outfitu a v rukou nesla robota velikosti malého dítěte vytvořeného z elektronického odpadu, starých baterií a véčkových telefonů z doby, než přišly první iPhony, v kombinaci se Swarovski krystaly. Z obdobných materiálů ale vznikly i šaty, a ty vynesla česká modelka Hana Soukupová. Tyto modely jsou podle Daniela Roseberryho dialogem mezi starým a novým světem. Ukazuje technologie, se kterými vyrostl, a to, jak se potkávají s těmi dnešními. Kromě technologií inspirovaných modelů ale v kolekci nechybí další velmi výrazné looky například s třásněmi, nepřehlédnutelnými siluetami, výraznými rukávy i límci, to vše provedené v široké škále materiálů. Přehlídku si nenechala ujít například Jennifer Lopez, dorazila i Philippine Leroy-Beaulieu, představitela Sylvie ze seriálu Emily in Paris, influencerky Caro Daur či Leonie Hanne a také Zendaya.
Show podle Galliana
Snad vůbec nejdiskutovanější kolekcí uplynulého haute couture fashion weeku se stala ta, kterou vytvořil John Galliano pro Maison Margiela. Bývalý kreativní ředitel módního domu Dior s Maison Margiela spolupracuje od roku 2014, naposledy haute couture kolekci uvedl v roce 2022, módní svět tedy napjatě čekal, s čím nekonvenční návrhář přijde tentokrát. A dočkal se přehlídky, která byla unikátní už jen lokací, odehrála se totiž pod pařížským mostem Pont Alexandre III. Ti, kteří si ještě pamatují Gallianovy přehlídky pro Dior z 90. let, přiznávají, že když poprvé viděli na sociálních sítích video z letošní Margiela přehlídky, mysleli si, že koukají na archivní zhruba třicet let starý záznam.
Modelky mávající rukama jako by je někdo vedl jako loutky na provázku oblečené v siluetách zvýrazňujících co nejužší pas, krásné a absurdní looky zároveň, provokativní, nečekané, ale propracované – to je haute couture podle Johna Galliana. Prostředí pod mostem se proměnilo v prostor připomínající bar z 20. století plný židlý z ohýbaného dřeva a oprýskaných rámů zrcadel. Show se navíc konala v čase prvního úplňku nového roku, a tak přehlídku doplňovalo i autentické měsíční světlo. O této přehlídce se bude v módních kuloárech mluvit ještě dlouho, vy si můžete několik vybraných looků prohlédnout v galerii.