UV filtr a certifikáty EEC na prvním místě
Tím nejdůležitějším při výběru slunečních brýlí je UV filtr - jeho hodnota označuje, jakou ochranu vám před slunečním zářením brýle poskytují. Pamatujte si, že jeho minimální hodnota by se měla rovnat 400, tedy že nepropustí ultrafialové světlo s frekvencí do 400 nm. Ovšem UV ochrana není to jediné, co musí kvalitní sluneční brýle splňovat. Podívejte se také na to, zda odpovídají certifikaci EEC. Ta je totiž dalším indikátorem toho, že přes brýle UV paprsky neprojdou.
Dioptrické sluneční brýle a samozabarvovací skla
Lidé, kteří nosí dioptrické brýle, si někdy slunečné dny tolik neužívají, protože v klasických slunečních brýlích bez korekce se mohou leda tak opalovat na lehátku se zavřenýma očima. Praktické řešení nabízejí dioptrické sluneční brýle. S jejich pomocí si lze užívat ostrého vidění a zároveň mít jistotu, že jsou oči chráněny. Moderní a funkční řešení nabízejí také samozabarvovací skla, která reagují na vnější podmínky.
Polarizační skla pro lepší vidění
Skvělou vychytávkou u slunečních brýlí je polarizace skel - eliminuje nepříjemné odlesky, resp. zablokuje část odraženého světla, zejména při řízení, lyžování, ale také třeba při chůzi po ulici během slunného dne. Synonymem kvalitních polarizačních brýlí je značka Polaroid, která nabízí moderní i barevná provedení a z jejichž nabídky si vybere opravdu každý.
I barva hraje roli
Z hlediska filtrování UV paprsků barva a míra zatmavenosti roli nehraje, jinak je ale důležitá. Obvykle vám nejvěrnější obraz barev okolo dá hnědá a zelená. Stupeň zatmavení zase určuje, kolik světla k vám projde. Pro jaro stačí světlejší, pro ostré tropické slunce klidně sáhněte po tmavších. Jen pozor na to, že s tmavostí č. 4 už nesmíte řídit auto. Většina lidí volí tmavost okolo 50 až 60 %.
I na vzhledu slunečních brýlí záleží
Jakmile se ujistíte, že sluneční brýle jsou opatřeny požadovaným UV filtrem, zaměřte se na výběr jejich tvaru. Klíčovým prvkem, podle kterého si vybrat ty správné brýle, je tvar vašeho obličeje. Zamyslete se nad tím, zda chcete svůj obličej opticky prodloužit, zjemnit nebo naopak zvýraznit.
Sluneční brýle rozhodně nejsou jen módním doplňkem, ale nezbytným ochranným prvkem. Vybírejte je s ohledem na hodnotu UV filtru a k certifikaci a zvažte také pořízení polarizačních skel. Nosíte-li dioptrické brýle, sáhněte po speciálních dioptrických slunečních brýlích, třeba i se samozabarvovacími skly, a užívejte si pohodu i během slunných dní.