Portréty slavných i erotické snímky. Navštivte výstavu Helmuta Newtona v Muzeu Kampa
Od příštího týdne mají opět udeřit tropické teploty a pokud se vám zrovna nechce na koupaliště, můžete se zchladit v prostorách galerie. Až do konce října totiž v pražském Muzeu Kampa potrvá výstava Helmut Newton in Dialogue. Fashions and Fictions zobrazující tvorbu legendárního původem německého fotografa Helmuta Newtona.
Po dvou úspěšných výstavách Cecil Beaton: fotograf královen a Manolo Blahnik: The Art of Shoes je nyní v Muzeu Kampa k vidění dílo další legendy. Helmut Newton, který se narodil jako Helmut Neustädter v Berlíně v roce 1920, začínal s fotografiemi pro módní katalogy a brzy si vyzkoušel první fotografování pro časopis Vogue. Proslul provokativními erotickými snímky, ale kromě modelek Newton fotografoval i slavné osobnosti světa umění a módy. Známé jsou například portréty Karla Lagerfelda, Andyho Warhola, Sigourney Weaver nebo Palomy Picasso.
Výstava je rozdělena na tři sekce. První z nich mapuje Newtonovy inspirační zdroje. Druhá, hlavní a nejobsáhlejší část, představuje jeho nejsilnější období mezi lety 1950 a 2000. Tato část kromě jiného obsahuje také práce Newtonových současníků, například Irvinga Penna nebo Richarda Avedona. Třetí část tvoří sekce České stopy, kde je možné vidět výběr z děl fotografů Tona Stana a Gabiny Fárové z přelomu 80. a 90. let. S nimi totiž Helmut Newton v roce 1988 spolupracoval na vzniku několika fotografií v pražském Novém světě. Součástí výstavy je i slavný film Frames from the Edge z roku 1989 režiséra Adriana Mabena.
Podle šéfkurátorky Musea Kampa Heleny Musilové jsou jedním z highlightů výstavy oba autoportréty Helmuta Newtona, které hodně vypovídají o jeho přístupu k fotografování. Jeden z nich kurátoři využili jako inspiraci pro celkové architektonické řešení výstavy. Každého určitě zaujme také snímek ze série Big Nudes v životní velikosti.
„Newtonovy snímky můžete sice znát z katalogů, ale až skutečné fotografie, tedy původní zvětšeniny, ukazují neuvěřitelnou promyšlenost, péči a rafinovanost, se kterou Newton k fotografování přistupoval," říká šéfkurátorka Muzea Kampa Helena Musilová. "Objevila jsem řadu detailů, které jsem před tím vůbec neviděla. Při instalaci jsme se snažili podtrhnout právě ty aspekty Newtonových fotografií, které si pohrávají se vztahem mezi mužem a ženou, či jeho jedinečný přístup k fotografování celebrit.“
Výstavu můžete v Muzeu Kampa navštívit až do 28. října každý den od 10 do 18 hodin. Vstupenku koupíte za 220 korun na tuto výstavu, za 330 korun pak na všechny expozice v Muzeu Kampa.